مسیر جاری : صفحه اصلی/ویژه نامه/پزشکی/بارداری هفته به هفته
بارداری هفته به هفته
بارداری هفته به هفته
ویژه نامه راهنمای جامع 40 هفته بارداری
تهیه و تنظیم : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 21904

 

 

بارداری معمولا ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته به طول می‌انجامد، که به طور قراردادی از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می‌شود. این دوران را می‌توان به سه «سه ماهه» بارداری تقسیم کرد که در هر یک وقایع خاصی اتفاق می‌افتد؛ سه ماهه اول از اولین هفته بارداری تا انتهای هفته ۱۳، سه ماهه دوم از هفته ۱۴ تا پایان هفته ۲۷، و سه ماهه سوم از هفته ۲۸ تا آخر هفته ۴۰ است که عمدتا در این زمان (کمی زودتر یا دیرتر) به زایمان و تولد نوزاد ختم می شود.

هر سه ماهه مشخصات مربوط به خود را دارد؛ در سه ماهه اول ضربان قلب جنین شنیده می‌شود، در سه ماهه دوم اولین حرکات جنین توسط مادر احساس می‌شود، و در سه ماهه آخر برخی از مادران انقباضات کاذب زایمانی موسوم به برکستون – هیکز را تجربه می‌کنند. بعضی از آزمایشات مانند نمونه‌برداری از پرزهای جفتی در سه ماهه اول و آمنیوسنتز در سه ماهه دوم انجام می‌شوند. برخی از مسائل مانند دیابت بارداری، در سه ماهه آخر تظاهر می‌کنند. در دوران بارداری، عواطف و احساسات شما نیز مانند بدنتان دستخوش تغییراتی می‌شود و شرایط زندگی برای خانواده به تدریج آماده پذیریی از کودک آینده خواهد شد.

ممکن است بخواهید در هر یک از این مراحل اطلاعات بیشتری از وضعیت رشد و تکامل جنین خود داشته باشید، یا شاید دوست دارید بدانید که در هر هفته باید انتظار چه تغییراتی را داشته باشید و خود را برای آنها آماده کنید. پس با ما همراه باشید و سلسله مقالات هفته به هفته بارداری را بخوانید.

 

جهت مشاهده متن راهنمای هر هفته از بارداری، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.