مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/مهارت‌های ارتباط در خانواده/مشورت با همسر
مشورت با همسر
مشورت با همسر
عوامل تحکیم خانواده (8)
نويسنده : علی محمد رفيعی محمدی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 1178

مشورت کردن منافعي دارد از جمله اين که وقتي فردي با شخصي مشورت مي کند به طور قطع و يقين از افکار و نظريات او الهام مي گيرد. به نقاط ضعف و ناتواني افکار خود پي مي برد. ديگر اينکه فرد مشورت کننده به طور غير مستقيم شخصيت فرد متقابل را مورد تأييد قرار مي دهد و عملاً به او مي فهماند که تو مورد اعتماد و اطمينان من هستي.

اعضاي اصلي يک خانواده زن و شوهر هستند. عقل و منطق ايجاب مي کند که براي حفظ صميميت فيمابين در انجام امور اساسي و سرنوشت ساز با يکديگر به شور و مشورت بنشينند و پس از وصول به وحدت به تصميم گيري و اجرا بپردازند. تصميم گيري هاي يک جانبه از طرف مقابل احساس پوچي مي کند. مي فهميد که در اداره ي خانه جايگاه و منزلتي ندارد بديهي است همين احساس او را وادار مي کند به سمت بي مهري و انزوا کشانده شود و به تدريج شکاف و جدايي بين آن دو حکم فرما گردد.

ناگفته نماند که هدف اساسي از شور و مشورت زن و مرد با يکديگر اين است که دو عضو اصلي خانواده از افکار و نظريات يکديگر آگاهي يابند و عملاً آنچه به عقل و منطق نزديکتر است انجام شود. کمترين فايده ي اين کار اين است که موجوديت زن و شوهر محفوظ مي ماند. (1)

اصل مشورت يک اصل قرآني است که خداوند مي فرمايد:

( وَ شَاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ ) ؛ در امور با هم مشورت کنيد ». (2)

و يا امر به مشورت مي فرمايد: ( وَ أَمْرُهُمْ شُورَى بَيْنَهُمْ )(3)

دو نوع خانواده داريم، خانواده ي مشارکتي و خانواده ي رقابتي، در خانواده ي رقابتي هر يک از طرفين سعي دارند مانند دو رغيب از هم پيشي بگيرند، لذا در اين نوع خانواده ها زن سالاري و مردسالاري حاکم مي گردد که هر دو عضو خانواده محکوم به شکست هستند. ولي در خانواده ي مشارکتي زن و مرد براي يکديگر ارزش قايل شده، در مسايل خانواده با هم مشورت مي نمايند. بسياري ازمسايل در خانواده پيش مي آيد که زن و مرد بايد تصميم گيري درست داشته باشند. بارها ديده شده به علت اين که يکي از طرفين زن و مرد با هم مشورت نکرده اند همه ي اعضاي خانواده متضرر شده اند و يا آسيبي به خانواده وارد شده اشت.

در روايات آمده که نبي مکرم اسلام با دخترشان در امور جامعه مشورت مي کردند. امروز در امر مديريت مي گويند: تصميم گيري قلب مديريت است. زماني تصميم درست و منطقي گرفته مي شود که از همه ي زير مجموعه، مشورت گرفته شود. پيامبر صلي الله عليه و آله در امور جنگ حتي با سربازان نوجوان مشورت مي کردند.

يکي از عوامل تحکيم روابط خانواده مشورت کردن زن و مرد است. خيلي از امور مانند ازدواج فرزندان، انتخاب رشته ي تحصيلي، انتخاب مدرسه و محل تحصيل، تعويض خانه و ماشين، رفتن به مسافرت، ديد و بازديدهاي فاميل و دوستان، دعوت از مهمانان، ارتباط و يا قطع ارتباط اجتماعي با افراد خاص، نحوه ي هزينه کردن درآمد خانواده، خريد ملزومات خانه و اولويت در هزينه هاي خانواده از اموري است که بايد زن و مرد هر دو به يکديگر احترام گذاشته، با هم مشورت کنند.

 

فوايد مشورت کردن

1. شخصيت دادن به طرف مقابل؛

2. از توان عقلي او استفاده کردن؛

3. احترام و محبت عملي به همسر؛

4. ديدن نقاط قوت و ضعف از نگاه طرف مقابل؛

5. پرهيز ازخود رأيي و خودخواهي؛

6. اثبات عشق و محبت به همسر؛

7. کاهش آسيب ها و ضررها؛

8. ايجاد همدلي و تفاهم بيشتر؛

9. تصميم گيري درست و منطقي؛

10. اعتماد به همسر.

 

چند روايت در باب مشورت

امام علي عليه السلام فرمودند:

« هيچ پشتيباني چون مشاوره نيست ». (4)

 

با چه کسي بايد مشورت کنيم؟

پيامبر اکرم صلّی الله عليه و آله فرمودند:

« اي علي با ترسو مشورت نکن، زيرا او راه حل مشکل را بر تو تنگ مي کند. با بخيل مشورت نکن، زيرا او تو را از هدفت باز مي دارد و با آدم حريص مشورت نکن، زيرا او آزمندي را در نظرت نيکو جلوه مي دهد ». (5)

حضرت علي عليه السلام فرمودند:

« با دروغگو مشورت مکن، چون دروغگو مانند سراب دور را در نظرت نزديک نشان مي دهد و نزديک را دور ». (6)

با يکي يا دو کس مشاوره کن *** در اموري که پر خطر بيني

کز يک آيينه پيش رونگري *** وز دو آيينه پشت سر بيني

 

پی‌نوشت‌ها:
1. مجيد رشيد پور، خانواده و فرزندان، ص 107.
2. آل عمران، 159.
3. شوري، 38.
4. نهج البلاغه، حکمت 54؛ ميزان الحکمه، ج5، ص 211، حرف شين، باب الشوري، حديث 9867.
5. همان، ص 213، حديث 9867.
6. نهج البلاغه، حکمت 54، ميزان الحکمه، ج 5.

منبع مقاله به نقل از سایت راسخون : رفيعی محمدی، علی محمد؛ نسيم عشق: عوامل تحکيم و تزلزل خانواده، قم: انتشارات رسول اعظم (صلّی الله عليه و آله و سلم)، چاپ هفتم(1389).

 

مقالات مرتبط :

 

محبت اساس خانواده

 

برخورد توأم با احترام

 

نقش دين در تحکيم خانواده

 

پایبندی به اصول اخلاقی

 

تشکر از همسر

 

تعديل خواسته ها از همسر

 

کمک به همسر

 

توجه به آراستگی ظاهر در زندگی زناشويی

 

درک کردن همسر

 

گذشت و بخشش در خانواده

 

خوش اخلاقی در خانواده

 

تأمين نيازهای جنسی در زندگی زناشويی