مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد انتظار/خانواده مهدوی/اوقات فراغت در سبک زندگی مهدوی
اوقات فراغت در سبک زندگی مهدوی
اوقات فراغت در سبک زندگی مهدوی
پوسترهای زندگی به سبک منتظر (10)
تعداد بازدید کننده : 515
در زندگی هر فردی اوقاتی پیش می‌آید که از یک ماموریت یا کاری فارغ می‌شود و فرصت برای شروع یک کار جدید با توجه به علایق فرد مهیا می‌شود. البته این فرصت در زمان کودکی، نوجوانی و اوایل جوانی بیشتر از زمان‌های دیگر در اختیار انسان است که می‌تواند به نحو احسن از آن بهره ببرد و برای آینده خود و شروع یک زندگی مستقل مهیا گردد. 
 
معمولا کسانی که مشغول تحصیل هستند در ایام تابستان، اوقات فراغت چندماهه‌ای در اختیار دارند. فرصتی که می‌توانند با بهره گیری از آن مهارت‌ها و هنرهای جدیدی را فرا بگیرند و این زمان مناسب را به کارهای بیهوده اختصاص ندهند. اوقات فراغت؛ زمانی است که از یک سو، مناسب‌ترین بستر رشد و شکوفایی استعدادهای گوناگون و از سوی دیگر، زمینه ساز بسیاری از انحرافات و بزهکاری‌هاست.
 
در فرهنگ اسلامی، فراغت به معنای بی کاری، بطالت و تنبلی وجود ندارد. انسان مسلمان نمی‌تواند وقت را به بیهودگی بگذراند. خداوند کریم به حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم می‌فرماید:
«اِنَّ مَعَ العُسرِ یُسراً، فاذا فَرَغْتَ فَانْصَبْ وَ اِلی رَبِّکَ فَارْغَبْ؛ همانا همراه سختی‌ها، آسانی و آسودگی است؛ پس هرگاه فراغت پیدا کردی، خود را به کار دیگری مشغول کن و تن پروری و تنبلی پیشه مکن و به سوی خدا و رضایت او رغبت کن.» (سوره الشرح/ آیه 7)
 
امام زين العابدين عليه السلام ـ در دعا ـ گفت: 
«وَ اشغَلْ قُلوبَنا بِذِكرِكَ عن كُلِّ ذِكرٍ ، و ألسِنَتَنا بشُكرِكَ عن كُلِّ شُكرٍ ، و جَوارِحَنا بطاعَتِكَ عن كُلِّ طاعَةٍ ، فإن قَدَّرتَ لنا فَراغا مِن شُغلٍ فاجعَلْهُ فَراغَ سلامَةٍ ، لا تُدرِكُنا فيهِ تَبِعَةٌ ، و لا تَلحَقُنا فيهِ سَأمَةٌ ، حتّى يَنصَرِفَ عنّا كُتّابُ السَّيّئاتِ بصَحيفَةٍ خالِيَةٍ مِن ذِكرِ سَيِّئاتِنا ، و يَتَوَلّى كُتّابُ الحَسَناتِ عنّا مَسرورِينَ؛ دل‌هاى ما را با ياد خود از هر يادى و زبان‌هايمان را با سپاس خود از هر سپاسى و اندام‌هايمان را با طاعت خود از هر طاعت ديگر باز دار و اگر فراغت از كارى براى ما مقدّر فرموده‌اى آن را فراغتى سالم قرار ده كه در آن گناهى ما را نرسد و دلزدگى به ما روى نياورد، تا فرشتگان نويسنده بدي‌ها با نامه‌اى خالى از گناهانِ ما برگردند و نويسندگان نيكي‌ها، شادمان از حسناتى كه براى ما نگاشته اند مراجعت كنند.»
 
برای دریافت پوستر در ابعاد بزرگتر روی آن کلیک کنید