مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/دانستنی‌های خانواده/شناخت صحیح و درک زن‌ها
شناخت صحیح و درک زن‌ها
شناخت صحیح و درک زن‌ها

نویسنده : راضیه محمدزاده
تعداد بازدید کننده : 639

به گفته‌ی روان‌شناسان اغلب مردها باورهای نادرستی در مورد زنان دارند که اغلب گله گذاری‌های آنان را شامل می‌شود. این باورهای غلط ناشی از عدم شناخت صحیح و عدم درک روحیه‌ی لطیف زن‌هاست و آن‌ها را برای شناخت بیش‌تر آقایان از همسرانشان بیان می‌کنیم:

1- هفت باور نادرست مردها درباره‌ی زن‌ها

1- زن‌ها سیری ناپذیرند
2- حفظ و نگهداری آن‌ها مشکل است
3- زن‌ها می‌‌خواهند مردها را کنترل کنند
4- زن‌ها حسود هستند
5- زن‌ها زیاده از حد احساساتی هستند
6- زن‌هایی که قوی و دانا هستند نیازی به مراقبت ندارند
7- زن‌ها آزادی مرد را مختل می‌کنند

باور غلط: زن‌ها سیری ناپذیرند

تمایل و گرایش همیشگی زن مبنی بر بهبود و اصلاح کارها را با پرتوقع بودن و سیری‌ناپذیری مزمن او اشتباه گرفته‌اند. این طبیعت زن است که به فکر بهبود، اصلاح و ارتقا و همه چیز است.
زن‌ها – دست کم بیش‌تر آن‌ها – بسیار کم توقع‌اند و می‌توان به راحتی با کوچک‌ترین چیزها خوشحالشان کرد. با یک لبخند، اظهار محبّت و دلتنگی، در آغوش گرفتن و ... خواهید دید چطور از شادی لبریز خواهند گشت.

باور غلط: حفظ و نگهداری زن‌ها مشکل است

واقعیت این است که حفظ و نگهداری روابط صمیمی مشکل است. زن‌ها می‌خواهند رابطه‌شان سالم و صمیمی باشد و بدین جهت از مردها توقع دارند، برای این منظور وقت بگذارند و بر روی صمیمیت رابطه تلاش کنند.
زن‌ها استانداردهای بالایی برای روابط صمیمی خود دارند، نه از آن رو که ایرادگیر و پرتوقع هستند، بلکه از آن جهت که عمیقاً متعهد و پایبند خود بوده و می‌خواهند که موفق باشند.

باورغلط: زن‌ها می‌‌خواهند مردها را کنترل کنند

مردها تلاش زن را برای سازمان دهی، برنامه ریزی و حل مشکلات می‌بینند و سپس آن را به اشتباه به عنوان تلاشی از جانب زن برای کنترل مرد و بهره‌کشی از آن تعبیر می‌کنند.
واقعیت این است که زن‌ها می‌خواهند کمک کنند، ایقای نقش کنند، بهبود بخشند، ارتقاء دهند و به حساب آورده شوند.
یکی از رایج‌ترین شکایت‌های زن‌ها از مرد زندگی‌شان آن است که بیش‌تر مردها، در فرآیند تصمیم گیری خود، زن‌ها را دخالت نمی‌دهند. از آن جا که زن‌ها از این احساس بیزارند، پس تلاش می‌کنند تا خود را به نحوی در جریانات زندگی همسرشان وارد کنند. بدین معنا که سؤال می‌پرسند و راه حل ارایه می‌دهند، مرد علاقه و کمک همسرش را به معنای تلاش برای مداخله و سلطه جویی معنا می‌کند.
اولویت اول یک زن در زندگی محبت است. اگر همسرش را ناراحت ببیند، دوست دارد به او کمک کند، اگر او را در مواجه با مشکلی ببیند، می‌‌‌خواهد راه حلی ارایه کند، ... همه‌ی این‌ها به خاطر این است که همسرش را دوست دارد و به او عشق می‌ورزد.

باور غلط: زن‌ها حسود هستند

واقعیت این است که زن‌ها محافظ و نگهبان روابط صمیمی و نزدیک خود هستند. و می‌‌خواهند از رابطه‌ی خود با مردی که دوستش دارند محافظت کنند. نه از آن جهت که به همسر خود اعتماد ندارند، بلکه از آن رو که او را دوست دارند و به طور غریزی و فطری، زنان از هر چه که برایشان ارزشمند باشد، مراقبت می‌کنند.

باور غلط: زن‌ها زیادی احساساتی هستند

یکی از زیباترین ویژگی‌های زن‌ها این است که قابلیت این را دارند که حس کنند و احساس داشته باشند و این احساسات را نشان دهند و ابراز کنند و این موهبتی بس گرانبهاست. امّا باور غلط این است که نشان دادن احساسات کیفیتی ضعیف‌تر و ناخواستنی‌تر از پنهان کردن احساسات می‌باشد. این همان پیامی است که اغلب مردها در کودکی و هنگامی که پسر بچه‌ای بودند دریافت کرده‌اند. این که گریه نکردن، مردانه‌تر و بهتر از گریه کردن است. خشن و قوی‌بودن بهتر از ترسو بودن است، مستقل بودن بهتر از نیازمند بودن است.
بنابراین مردها، اغلب احساسات طبیعی زن‌ها را به غلط ضعف نفس تلقی می‌کنند و توانایی آن‌ها را در حس کردن و احساس داشتن را به زیاده روی احساسی تعبیر می‌کنند.
مردها معمولاً زن را متهم می‌کنند که زیاده از حد احساساتی هستند. به این دلیل که مسئولیت گفتار یا رفتار نامهربانانه و احیاناً خشونت آمیز خود را نپذیرند.
بیشتر زن‌ها زیادی احساساتی نیستند، بلکه فقط احساساتی هستند! مردها هم همین‌طور. امّا نمی‌توانند به راحتی احساسات خود را نشان دهند یا ابراز کنند. حقیقت آن است که مردها به همین دلیل زن‌ها را بسیار دوست دارند، همین حساس بودن، احساساتی بودن و توانایی حس کردن زن، دلیل آن است، زیرا همین احساساتی بودن زن‌هاست که به آن‌ها امکان می‌دهد به مردها محبت بورزند و چنین احساسات خوبی را در آن‌ها تولید کنند.

باور غلط: زن‌های قوی نیازی به توجه و مراقبت ندارند

اشتباهی که مردان مرتکب می‌شوند این است که قدرت و توانایی را با خودکفایی اشتباه می‌گیرند. صرف این که زنی قوی و با اعتماد به نفس است به این معنا نیست که هیچ گونه نیازی ندارد. و اصلاً به این معنا نیست که به شخص توانمند و نیرومند دیگری نیاز ندارد. و این گونه نیست که هرگز خسته، ترسیده، وحشت زده و بی‌رمق نمی‌شوند.
واقعیت این است که اگر زنی به تنهایی هم قادر به انجام تمام کارها باشد، باز دوست دارد قدرت، توان، حمایت و مراقبت مردش را حس کند. هر قدر هم زنی قوی و مستقل باشد، همچنان نیاز دارد که احساس کند به طرق مختلف از او مراقبت می‌شود. همواره به یاد داشته باشید زن‌هایی بیش‌تر نیاز به توجه، حمایت و مراقبت دارند که از دیگران بیش‌تر حمایت و مراقبت می‌کنند.

باور غلط: زن‌ها آزادی مرد را مختل می‌کنند

مردها اغلب به اشتباه، درخواست‌های طبیعی و منطقی زن‌ها را مبنی بر شرکت در رابطه، با تلاش زن برای سلب آزادی مرد اشتباه می‌گیرند. زن‌ها دوست دارند روابطی متعهدانه و صمیمانه ایجاد کنند.
هر کسی به مجرد این که به رابطه‌ای وارد می‌شود، مقادیری از آزادی‌های شخصی خود را از دست می‌دهد. چرا که از حالا به بعد شخصی که با او رابطه برقرار کرده‌اید، به آنچه می‌گویید یا رفتار می‌کنید واکنش نشان خواهد داد.
آزادی واقعی به این معنا نیست که چه کارهایی می‌توانید بکنید و چه کارهایی نمی‌‌توانید بکنید. بلکه به معنای آزادی در محبت ورزیدن آن هم بدون ترس و دریافت کردن بدون مقاومت و دادن و بخشیدن بی‌دریغ می‌باشد.
زن‌ها هرگز سعی ندارند چیزی را از مرد سلب کنند. برعکس آن‌ها می‌خواهند محبت، فداکاری، از خودگذشتگی، تعهّد، پایبندی وفاداری خودشان را به مرد هدیه کنند، تمامی تلاش‌های یک زن برای ایجاد رابطه با همسرش و صمیمی بودن و حل مشکلات است نه برای سلب آزادی از مرد. (1)

نیروی اعجاز گونه

عشق نیروی وصف ناپذیری است که ما را در عمیق‌ترین لایه‌های وجودی‌مان سیراب می‌کند. عشق جان، دل و حتی جسم ما را غذا می‌دهد. با محبت است که می‌شکفیم و سیراب می‌شویم. بدون آن در عطش می‌سوزیم.

خطاب به مردها:

سیراب کردن دل و جان همسرتان یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که باید در روابط خود بیاموزید. هنگامی که قلب او را سیراب می‌سازید، او شکوفا و بالنده می‌شود ولی وقتی مهر و توجه خود را از او دریغ می‌کنید، عشق و شور و حرارت در وجود همسرتان می‌خشکد.
هنگامی که زن‌ها تشنه‌ی محبت باشند چه اتفاقی خواهد افتاد؟
1- تحریک پذیری (حساس شدن)
2- عصبی و زود رنج بودن
3- پرتوقع بودن
4- خستگی مزمن
5- کم اشتهایی یا پرخوری
6- افسردگی
7- مشغولیت‌های افراطی
8- سرد مزاجی و بی‌تفاوتی جنسی
9- سردی احساسی و عاطفی
زن‌ها اغلب برای خوشحالی و آرامش همسرشان نیازها و خواسته‌های خود را فدا می‌کنند. احساسات و عواطف خود را کنار می‌گذارند. اغلب اوقات احساسات خود را فرو می‌خورند به شما می‌گویند آنچه گفتید ناراحتشان نکرده، احساس تنهایی خود را لاپوشانی می‌کنند تا همسرشان فکر کند شوهر خوبی است. هرگز جرأت نمی‌کنند به شوهر خود بگویند که ناراحت هستند، هرگز به روی خود نمی‌آورند چقدر خسته و بی‌رمق هستند و چقدر تحت فشار و اجبارند، تا این گونه مرد را خوشحال نگه دارند.

خطاب به مردها:

منتظر نباشید زن زندگی‌تان از هم بپاشد، منفجر شود یا بیمار، تا سرانجام به او توجه کنید. به یاد داشته باشید که زن‌ها احتمالاً هرگز به شما نخواهند گفت چقدر اوضاع بد و وخیم شده است. یا این که چقدر از لحاظ روحی افسرده‌اند. دقت کنید مبادا کمتر از آنچه می‌دهند، دریافت کنند و خود را زیاده از حد فدا کنند. اجازه ندهید چنان تشنه‌ی محبت شود تا سرانجام از لحاظ احساسی نسبت به شما سرد شود. اجازه ندهید رابطه‌تان در وضعیت اورژانس قرار گیرد تا سرانجام به آن رسیدگی کنید.

2- ده عادت ارتباطی مردها که زن‌ها را عصبی می‌کند

1- مردهایی که همه چیز را ناواضح و در پس پرده‌ای از ابهام باقی می‌گذارند.
2- مردهایی که از حرف زدن طفره می‌روند.
3- مردهایی که ساکت و عبوس می‌شوند.
4- مردهایی که خواسته‌ها و نیازهایشان را به زن نمی‌گویند.
5- مردهایی که احساسات‌شان را فرو می‌‌خورند و به یکباره منفجر می‌شوند.
6- مردهایی که وسط صحبت و مذاکره اتاق جلسه را ترک می‌کنند.
7- مردهایی که زیاد دستور می‌دهند.
8- مردهایی که احساسات زن را مسخره می‌کنند.
9- مردهایی که به منظور فرار کردن از چیزی ناخوشایند به دروغ متوسّل می‌شوند.
10- مردانی که سریعاً ناراحت شده و به دنبال آن فوراً از خود واکنش نشان می‌دهند. (2)

بدانید که

-زن‌ها بیش‌تر از مردها به حرف زدن و صحبت کردن اهمیت می‌دهند و حرف زدن را یک روش برقراری ارتباط با همسر خود می‌دانند. دوست دارند همه‌ی وقایع را با ذکر جزئیات برای همسر خود تعریف نمایند.
- هم چنین زن‌ها معمولاً با صدای بلند فکر می‌کنند و هر چه را در ذهنشان می‌گذرد با صدای بلند بر زبان می‌آورند. معمولاً به این طریق بهتر می‌توانند افکار خود را پردازش نمایند.
- گاهی حرف زدن برای زن‌ها روشی برای تخلیه‌ی تنش‌ها و اضطرابات آنان می‌باشد. در این مواقع گوش کردن مردها به صحبت‌های همسرشان بهترین راه کمک به آن‌ها در حل اضطراباتشان است.
- زن‌ها معمولاً ناراحتی خود را کم‌تر از آنچه واقعاً هست نشان می‌‌دهند، و این کار را برای حفظ آرامش خانه انجام می‌دهند. بنابراین مردها باید بدانند هر اشاره‌ی زن به ناراحتی‌هایش ممکن است بسیار عمیق‌تر از آنچه در ظاهر نشان می‌دهد باشد.

چه باید کرد

1- گاهی برای همسر خود یادداشت بگذارید. یک یادداشت کوتاه با جمله‌ی «دوستت دارم» که 10 ثانیه‌ بیش‌تر وقت شما را نمی‌گیرد، برای همسرتان ارزش بسیاری دارد و انرژی زیادی برای تمام روز به او می‌دهد. هم چنین دادن کارت تبریک به مناسبت‌های مختلف از جمله روز تولد او، اعیاد و ... نشانه‌ی توجّه و محبّت شماست. به طور کلی پیام‌های کتبی شما اثر زیادی بر او می‌گذارند. آیا این جمله‌ی امام صادق (علیه السلام) را نشنیده‌اید که فرموده‌اند:
القَلبُ یَتَکِّلُ عَلَی الکِتابَة. (3)
دل به نوشته و مکتوب اعتماد می‌کند و آرام می‌گیرد.
2- در میان روز به او زنگ بزنید، همسرتان وقتی بداند که حتی اوقاتی که در کنارش نیستید، به یاد او می‌باشید، نشاط و انرژی زیادی پیدا خواهد کرد.
3- نزد دیگران از او تعریف کنید. اگر همسر شما احساس کند به او افتخار می‌کنید، از خوشحالی در خود آب می‌شود و اعتماد به نفس زیادتری پیدا می‌کند.
4- با او بیرون بروید، مثلاً برای غذا خوردن، برای خرید، یا حتی فقط برای قدم زدن.
5- گاهی او را با خرید هدیه‌ی کوچکی غافلگیر کنید. اگر همسرتان به گل علاقه دارد (که اغلب زن‌ها این طور هستند!) با گل به خانه بیایید، یا اگر می‌دانید روز پرکاری داشته، شام از بیرون تهیه کنید و ...

3- نکاتی درباره‌ی عشق ورزی با زنان

عشق ورزی مطلوب، نه تنها با بدن بلکه باید با دل و جان همراه باشد و محبّت در گفتار و نگاه و حرکات نیز تجلّی پیدا کند تا زن بداند که او را با تمام وجود دوست دارید.
زن مؤنث است و این بدین معنی است که دارای دو بُعد است: بُعد عاطفی و بُعد جنسی.
پاسخ و عکس‌العمل جنسی زن، ارتباط به برانگیختگی عاطفی او دارد.
یعنی زن اگر از نظر عاطفی ارضا نشده باشد و قبلاً از جانب شوهرش بی‌توجهی و بی‌محبتی دیده باشد، تماس جسمانی و تلاش‌های مرد به منظور تحریک جنسی همسرش، نه تنها برای زن خوشایند نخواهد بود، بلکه عملاً موجب ناراحتی بیش‌تر او خواهد گشت. قلب زن باید از محبّت و توجّه سیر باشد تا بدنش تشنه‌ی بدن شما باشد. زن عاطفی‌تر از آن است که مردها گمان می‌کنند. برای این که زنی به عشق ورزی تمایل داشته باشد، رفتارها و عملکردهای شوهرش در طور روزها و هفته‌ها برای او تعیین کننده است. هر کلمه و رفتار محبت آمیزی در طی روز، آتش درون زن را شعله‌ور می‌سازد.
به همین دلیل است که پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله‌وسلم) فرموده‌اند: «مرد اگر به زن گفت من تو را دوست دارم، این سخن هرگز از دل او بیرون نمی‌رود».
مرد باید بارها و بارها این جمله را تکرار کند و محبت خود را با روش‌های مختلف اعلام نماید تا زن به خوبی به محبت همسرش اطمینان یابد.
آنگاه وقتی قلبش سیراب شد، به معنای واقعی آمادگی عشق ورزی را دارد و آن را تنها اجبار نمی‌بیند و با میل و علاقه به همسرش پاسخ می‌دهد.
مرد نیز مسلماً از چنین رابطه‌ای بیش‌تر لذّت خواهد برد و به خوبی ارضا خواهد گشت.

 

پی‌نوشت‌ها:
1. دی آنجلیس، باربارا، رازهایی درباره‌ی زنان، چکیده‌ای از بخش 2.
2. دی آنجلیس، باربارا، رازهایی درباره‌ی زنان، چکیده‌ای از بخش 4.
3. حجتی، سید محمد باقر، آداب تعلیم و تعلّم در اسلام، ص 482.

منبع مقاله : محمدزاده، راضیه؛ همسر اگر این گونه می‌بود، تهران، مرکز فرهنگی انتشاراتی منیر، چاپ دهم (1390)