مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته چهل و هشتم زندگی نوزاد
هفته چهل و هشتم زندگی نوزاد
هفته چهل و هشتم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 537

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و هشتم نوزادی (ماه 12 ، هفته 4) می‌پردازیم.


رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در این مرحله احتمالا تمرین‌های كودک شما از استفاده از ماهیچه‌های كوچک (او اكنون می‌تواند از انگشت شست و اشاره برای گرفتن اشیاء استفاده كند) به سمت استفاده از ماهیچه‌های بزرگ‌تر تغییر خواهد كرد. برخی از كودكان در این سن تمایل دارند كه مدت زمانی در حدود 2 تا 5 دقیقه را بدون سر و صدا (در سكوت) به فعالیت بپردازند؛ البته احتمالا بازی‌های محبوب فرزند شما چندان بی سر و صدا نخواهند بود!

احتمالا هل دادن، پرت كردن و زمین زدن اشیای مختلف برای كودک شما جالب است! او یک اسباب بازی به شما می‎‌دهد و یک اسباب بازی دیگر را از شما پس می‌گیرد؛ و دوست دارد اشیای مختلف را در ظروف مختلف قرار دهد و آن‌ها را دوباره در بیاورد. او می ‌واند این بازی را با بلوك‌های كوچک كه درون سطل یا جعبه قرار می‌دهد انجام دهد یا از بلوك‌هایی كه به همدیگر چفت می‌شوند و شكل‌های مختلف را می‌سازند استفاده كند. او از صدای بلند ناشی از به هم خوردن این اشیاء هم خوشش می‌آید.
 
زندگی شما : ميان‌برهای مفيد
در اینجا به چند راه‌كار تجربه شده اشاره می‌كنیم كه می‌تواند زندگی را برای شما آسان‌تر كند:
 
خوراكی و غذاهای آماده كودک را خودتان تهیه كنید:
برخی اوقات پس از بازگشت از خواروبار فروشی چند پلاستیک دسته‌دار را از خوراكی‌های مربوط به كودک پر كنید و چند ظرف كوچک نیز از غذاهای لقمه گرفته شده برای كودک آماده كنید تا در زمانی كه به غذای فوری نیاز دارید یا می خواهید از منزل خارج شوید با مشكل مواجه نشوید.
 
ماشین خود را تجهیز كنید:
مقداری از خوراكی‌ها و نوشیدنی‌های فاسد نشدنی را به همراه پوشک و دیگر لوازم كودک، در اتومبیل بگذارید تا در زمانی كه می‌خواهید از منزل خارج شوید مجبور نباشید برای جمع‌آوری این اقلام وقت صرف كنید. برخی از مادران یک جعبه پوشک كامل را نیز در ماشین خود نگه می‌دارند.
 
از تكنولوژی مدرن استفاده كنید:
پرداخت قبض‌ها، عملیات بانكی و هر كار دیگری را كه ممكن است به‌صورت آنلاین انجام دهید.
 
ظرف‌ها را پیش از شستن مدتی در آب قرار دهید تا به خوبی خیس شوند:
ظرفشویی را با آب و كمی مایع ظرفشویی پر كنید و ظروف كثیف، بطری‌ها و دیگر لوازم آشپزی را در آن قرار دهید. پس از مدتی می‌توانید به سراغ آن‌ها بروید و خواهید دید كه شستشوی آن‌ها راحت‌تر شده است.
 
با خرید تجهیزات لازم خانه‌داری را آسان كنید:
برای خرید وسایل نظافت و شستشوی منزل پول خرج كنید. ممكن است هزینه این موارد كمی گران باشد اما در وقت و انرژی شما صرفه جویی خواهد شد. با استفاده از یک مجموعه از قفسه‌ها، سبدها و ظروف مناسب می‌توانید لوازم خانه را به نحو مناسبی منظم كنید كه صدای اضافی چندانی تولید نكنند.
 
 بازی
اولین گردش کودک
حس کنجکاوی کودک نسبت به محیط اطراف در این سن، توانایی او را برای دیدن و کشف کردن افزایش می‌دهد حتی اگر از قبل راه افتاده باشد. با گردش دادن کودک به اطراف و توضیح هر آنچه که می‌بینید، او را در اولین اکتشاف بزرگش یاری دهید.

تابلوهای نقاشی، پوسترها، کتاب‌ها و دستگیره‌های داخل خانه ر به او نشان دهید. بگذارید حوله را از جایش بیرون بکشد یا مسواک را از دسته‌اش بگیرد. هرچه می‌بیند یا لمس می‌کند را برایش توضیح دهید. مثلا پوست زبر پرتقال یا حوله نرمی را که در دست می‌گیرد. او را از خانه بیرون ببرید و بگذارید پوست درختان، برگ‌های روی بوته‌ها و گرمای یک سنگ در اثر تابش خورشید را لمس کند. او را بلند کنید تا بتواند بوی شکوفه درختان سیب را احساس کند.

تعجب نکنید اگر چیز عجیبی توجه او را جلب کرد. اگر بچه‌ها حیوانات را دوست دارند اما در این مرحله به همان نسبت به اشیای بی‌جان نیز علاقه دارند. اشیایی مانند لولای در، دکمه‌های فشاری و همچنین در مورد نحوه کار آن‌ها کنجکاو هستند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.