مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته چهل و هفتم زندگی نوزاد
هفته چهل و هفتم زندگی نوزاد
هفته چهل و هفتم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 516

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و هفتم نوزادی (ماه 12 ، هفته 3) می‌پردازیم.


رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

اگر كودک شما هنوز نمی‌تواند راه برود به زودی خواهد توانست كه اولین قدم‌هایش را به تنهایی بردارد. در غیر این صورت نگران نشوید. بعضی از كودكان كاملا سالم راه رفتن را در شانزده یا هفده ماهگی آغاز می‌كنند.

شما می‌توانید با ایستادن یا زانو زدن در برابر كودک و باز كردن دست‌هایتان او را به راه رفتن تشویق كنید. یا دست‌هایش را بگیرید و او را به سمت خود حركت دهید. اگر او مثل اكثر بچه‌های دیگر باشد، برای برداشتن اولین گام‌های خود دست‌هایش را به دو طرف باز كرده و از آرنج خم می‌كند (تا تعادل خود را حفظ كند) پاهایش را به طرف بیرون خم می‌كند شكمش را جلو می‌دهد و كفت‌هایش را نیز (برای حفظ تعادل) عقب نگه می‌دارد.
مثل همیشه اطمینان حاصل كنید كه محیط اطراف كودک شما نرم و ایمن است تا او بتواند با اطمینان خاطر مهارت‌های جدیدش را در آن پرورش دهد. راهنمای كلی مربوط به حفاظت از كودک را رعایت كرده و هیچ گاه كودک را بدون مراقب نگذارید. دوربین خود را هم آماده نگه دارید!
 
زندگی شما : مقابله با احساس تزلزل در والدين
تقریبا همه پدر و مادرها در برخی مواقع احساس می‌كنند كه تصمیماتشان صحیح نیست. سعی كنید به غریزه خود اعتماد كنید، اما به یاد داشته باشید كه بخش عمده‌ای از مهارت و اطمینان شما در زمینه تربیت و بزرگ كردن كودک از آموزش و تجربه حاصل می‌شود. هر كسی ممكن است اشتباه كند؛ ما روش صحیح را به همین طریق یاد می‌گیریم. هنگامی كه در یک مورد مطمئن نیستید از دیگران سوال كنید یا در آن مورد جستجو كنید. با گذشت زمان شما اعتماد به نفس بیشتری درباره شناخت نیازهای كودک و توان پاسخگویی به آن‌ها پیدا خواهید كرد. البته احساس نگرانی ممكن است هیچ گاه به طور كامل از بین نرود، اما این احساس هم بخشی از احساسات شما به عنوان پدر یا مادر است!
یک راه خوب برای كاستن از فشار روانی (در مورد این كه آیا یک مادر یا پدر خوب هستید یا نه) این است كه به گروه‌های پدران یا مادران بپیوندید. در این گروه‌ها افرادی را خواهید دید كه نگرانی‌هایی مشابه با شما دارند. شنیدن و دیدن نگرانی‌ها و اشتباهات دیگران دورنمای مفیدی را به شما نشان خواهد داد. اگر احساس می‌كنید كه آن‌ها والدین كاملی هستند و هیچ مشكلی ندارند تنها به این دلیل است كه شما اجازه می‌دهید شک، دودلی و نگرانی‌هایتان بر شما غلبه كند. مرتب در جلسات این گروه‌ها حاضر شوید و با آن‌ها به معاشرت بپردازید. وقتی كمی با ایشان صمیمی شوید نهایتا در خواهید یافت كه هر پدر و مادری نگرانی‌ها و نقاط ضعفی دارد.
 
 بازی
اشیای داخل جعبه
جعبه دستمال‌ها، بسته حبوبات، حتی کاسه پر از ماکارونی که در یخچال در طبقه پایینی باقی مانده است، همه و همه در این دوران مورد توجه کودک قرار می‌گیرند. او دوست دارد همه چیز را ببیند و بررسی کند. شما میتوانید با جمع‌آوری تعدادی جعبه که درب آن‌ها به راحتی برداشته و گذاشته شود (مثل جعبه‌های کفش، جعبه دستمال‌های مرطوب مخصوص کودک و مخصوص کادو) و گذاشتن تعدادی اسباب بازی و اشیاء به درون آن‌ها کودک را سرگرم کنید.

هربار هنگام بازی سعی کنید اشیای مشخصی را داخل جعبه‌های مشخص قرار دهید.

کلمات (( باز کن )) و (( ببند )) را هنگام بازی با جعبه‌ها و (( تو )) و (( بیرون )) را هنگام بازی کودک با اسباب بازی‌ها دائما تکرار کنید./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.