مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته چهل و ششم زندگی نوزاد
هفته چهل و ششم زندگی نوزاد
هفته چهل و ششم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 429

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و ششم نوزادی (ماه 12 ، هفته 2) می‌پردازیم.


رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

از آنجایی كه اكنون كودک شما تا حدودی پذیرش دارد، زمان مناسبی است كه بعضی موارد مهم را به او بیاموزید. بر عباراتی همچون «لطفا» و «متشكرم» تاكید كنید و با تبدیل زمان تمیزكاری و منظم كردن اسباب بازی‌ها به یک بازی، آن را برای او جذاب كنید. با این كه او ممكن است هنوز هم معنای دقیق كاری را كه می‌كند نفهمد اما به هیچ وجه برای آغاز تعلیم مفهوم «كمک كردن» زود نیست. یک كار را به بخش‌هایی كوچک تقسیم كنید. در این سن او نیاز دارد كه شما همراه او كار كنید.

 

زندگی شما : كاهش هزينه اقلام غذايی
هرچند ممكن است هزینه خواروبار یک رقم عمده در هزینه ماهیانه شما باشد اما كاهش هزینه‌ها در این بخش بسیار ساده است، زیرا اقلام زیادی را در خود جای می‌دهد.
قبل از این كه تصمیم بگیرید دقیقا می‌خواهید چه چیزهایی بخرید در مورد «زمان خرید» فكر كنید. سعی كنید در زمانی كه همسر شما یا یک فرد دیگر می‌تواند از كودكتان مراقبت كند به یک سوپرماركت بروید. در صورتی كه مشغولیت كمتری داشته و بتوانید زمان بیشتری صرف كنید امكان مقایسه گزینه‌های مختلف برای شما بیشتر خواهد شد و می‌توانید از خرید شتابزده یا بدون برنامه‌ریزی خودداری كنید.
همچنین بهتر است در مورد «نحوه خرید» خود هم فكر كنید. در صورت امكان از كارت‌های تخفیف دار و همچنین یک لیست خرید خاص استفاده كنید. لیستی از غذاهایی كه خانواده شما معمولا مصرف می‌كنند تهیه كنید و هر زمانی كه قیمت‌ها پایین‌تر بود اقدام به خرید كنید.
در مورد «چیزهایی كه می‌خرید» نیز فكر كنید. یک راه مناسب آن است كه در صورتی كه مصرف خانواده شما زیاد است یا محلی برای ذخیره مواد غذایی دارید، مقدار نسبتا زیادی از مواد غذایی را به صورت یكجا بخرید. در برخی مواقع از جایگزین‌های گوشت استفاده كنید كه معمولا قیمت پایین‌تری دارند. مصرف غذاهای آماده را كمتر كنید؛ غذا پختن لزوما به صرف زمان بسیار زیاد نیاز ندارد. راه‌هایی وجود دارد كه می‌توان غذاهای خانواده را سریع‌تر و آسان‌تر تهیه كرد.
نهایتا در مورد «محل خرید» نیز فكر كنید. آیا خواروبار فروشی محلی بهترین و ارزان‌ترین محل برای خرید است؟ خرید از سوپرهای بزرگ می‌تواند در برخی موارد بهتر باشد. بازار محلی محصولات كشاورزی یا میادین میوه و تره بار نیز ممكن است محل مناسبی برای خرید باشد.
 
 بازی
یادگیری علت و معلول

این واقعیتی است که اکثر بچه‌های بزرگ‌تر دوست دارند اشیاء را از بالا به پایین بیاندازند. شما بزرگ‌ترها می‌توانید این عادت کودکان را به نوعی بازی و سرگرمی تبدیل کنید. تعدادی فنجان پلاستیکی، جغجغه، مکعب‌های چوبی و عروسک‌های مخملی را روی سینی صندلی کودک قرار دهید. سپس در نزدیکی صندلی روی زمین بنشینید و کاری کنید که او وسایل را یا به دست شما بدهد یا پرت کند. می‌توانید برای مزه دادن به بازی با صدایی آهنگین بگویید: (( آاهان )) یا (( ایناهاش )) و یا چگونگی حرکت اسباب بازی را تکرار کنید: (( بالا، پایین )) / نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.