مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته چهل و پنجم زندگی نوزاد
هفته چهل و پنجم زندگی نوزاد
هفته چهل و پنجم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 537

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و پنجم نوزادی (ماه 12 ، هفته 1) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

احتمالا كودک شما از دیدن كتاب‌ها و ورق زدن آن‌ها لذت می‌برد، هرچند ممكن است تمام ورق‌های كتاب را (یک به یک) مشاهده نكند. شما می‌توانید از كتاب‌های بزرگ و عكس‌دار یا كتاب‌های مخصوص كودكان نیز استفاده كنید.

برای این كه در خواندن كودكتان تنوع ایجاد كرده باشید و همچنین بفهمید كه او چه كتاب‌هایی را بیشتر می‌پسندد او را به كتابخانه محلی یا فروشگاه‌های كتاب بچه‌ها ببرید.
 
زندگی شما : اولين سالگرد تولد كودک خود را جشن بگيريد
شاید این یک سال برای شما سخت گذشته باشد یا هنوز باور نكرده باشید كه حدودا یک سال از تولد كودكتان گذشته است اما روز تولد او نزدیک است! یک نكته مهم این است كه مسلما كودک شما معنای جشن تولد را نخواهد فهمید حتی اگر شما تلاش كنید تا یک برنامه مفصل و جشن تولد عالی برای او بگیرید. انتظار كودک شما از جشن تولد آن چیزی نیست كه شما انتظار دارید؛ هرچند جست و خیز زیاد در آن روز او را خیلی خسته خواهد كرد.
معهذا نمی‌توان تمایل پدر و مادر را برای جشن گرفتن تولد كودكشان انكار كرد.
 
و اما چند ایده:
یک مهمانی ساده در خانه به راه بیندازید:
یک جشن ساده و مختصر با پذیرایی از مهمان‌ها در منزل یا حیاط خانه می‌تواند مناسب باشد. كودک شما در منزل احساس راحتی بیشتری خواهد كرد و شما نیز برای تزیینات و تهیه غذا و سایر مایحتاج مراسم، كار ساده‌تری در پیش خواهید داشت. چند كودک دیگر از آشنایان و همسایگان را نیز دعوت كنید.
 
جشن تولد را به صورت یک مراسم خانوادگی برگزار كنید:
شام یا ناهار را برای خویشاوندان نزدیک خود تدارک ببینید. كودک شما از دیدن چهرهای شاد آشنایان خوشحال خواهد شد و اگر شما از این مراسم عكس بگیرید او در آینده می‌تواند خاطره دائمی از كسانی كه او را دوست می‌داشته‌اند داشته باشد.
 
برنامه‌ای هم برای بیرون از منزل داشته باشید:
یكی از پارك‌ها یا شهربازی‌های نزدیک محل سكونت خود را در نظر بگیرید و یک پیک نیک مختصر برای افراد فامیل در آنجا برگزار كنید.
 
به سالن مخصوص بازی كودكان بروید:
می‌توانید مهمانی را در سالن بازی كودكان برگزار كنید. در این صورت بازی‌های جذاب و ایمن زیادی برای كودكانی كه دعوت می‌كنید فراهم خواهد بود.
 
جشن تولد مشترک برگزار كنید:
آیا كسی از دوستان شما نیز در همین ایام برای كودكش جشن تولد خواهد گرفت؟ شما می‌توانید یک مهمانی مشترک برگزار كنید. در صورتی كه ارتباط خود را با همكلاسی‌های خود (در كلاس‌های آمادگی برای زایمان و پس از آن) حفظ كرده باشید یا عضو گروه‌های اینترنتی مربوط به زوج‌هایی باشید كه به تازگی صاحب فرزند شده‌اند، می‌توانید افرادی را برای برگزاری جشن تولد مشترک پیدا كنید. اما حتی در این حالت هم بهتر است كه تعداد محدودی مهمان دعوت كنید.
 
یک خاطره دائمی را ماندگار كنید:
یک لباس مخصوص بزرگسالان را به كودک خود بپوشانید و از او عكس بگیرید. آن گاه لباس را برای سال‌‌های بعد هم نگه داشته و هر سال از كودک خود عكس بگیرید تا یک یادگاری بامزه از رشد تدریجی او نگه داشته باشید.
 
 بازی
یادگیری اندازه‌ها
برخی از اسباب بازی‌ها هرگز قدیمی نمی‌شوند. حلقه‌های اسباب بازی هنوز هم برای کودکان به همان اندازه کودکان نسل قدیم جذاب هستند. می‌توانید یک سری چوبی یا پلاستیکی از این حلقه‌ها را خریداری کنید و یا خودتان درست کنید. اغلب سری بزرگ آن‌ها ( مثلا حلقه‌های پلاستیکی بزرگ) راحت‌تر هستند و بچه‌های بزرگ‌تر که مهارت‌های حرکتی ظریف آن‌ها رشد بیشتری کرده است می‌توانند حلقه‌ها را روی محورهای بزرگ‌تر بیاندازند.

ابتدا به کودک نشان دهید که چگونه می‌تواند حلقه‌ها را از روی محور بردارد. در واقه بازی را از این مرحله شروع کنید زیرا ساده‌تر از مرحله انداختن حلقه‌ها به دور محور می‌باشد. اگر می‌بینید که او اسباب بازی را برمی‌دارد، واژگون می‌کند و وسط اتاق می‌ریزد اصلا تعجب نکنید زیرا او ساده‌ترین راه برای حل این مشکل را انتخاب کرده است.

روی هم گذاشتن حلقه‌ها به ترتیب اندازه آن‌ها فعالیتی است که کودک در 2 سالگی توانایی انجام آن را دارد. تا آن زمان اجازه دهید کودک فقط گذاشتن و برداشتن حلقه‌ها را از دور محور انجام دهد. ترتیب آن‌ها اهمیتی ندارد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.