مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته چهل و چهارم زندگی نوزاد
هفته چهل و چهارم زندگی نوزاد
هفته چهل و چهارم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 486

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و چهارم نوزادی (ماه 11 ، هفته 4) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در این سن كودک شما قادر است تا برخی كلمات یا شبه كلمات را تلفظ كند و همچنین می‌تواند از این كلمات با توجه به معنای آن‌ها استفاده كند. با ادامه رشد ذهنی و مغزی او، توان وی برای استدلال و صحبت كردن نیز افزایش می‌یابد.

شما می‌توانید علاقه كودک به زبان و درک او از مكالمه دوطرفه را با ایفای نقش به عنوان یک شنونده مشتاق و همچنین پاسخ دادن به حرف‌ها یا صداهای نامفهومی كه او ایجاد می‌كند تقویت كنید. برای تقویت مهارت‌های حافظه‌ای او می‌توانید از بازی‌هایی نظیر قایم باشک كودكانه (صورت‌تان را پشت یک پرده یا كتاب پنهان كرده و سپس ناگهان به او نشان بدهید) استفاده كنید.
 
زندگی شما : عدم توافق بر سر مسائل تربيتی كودک
دقیقا هنگامی كه شما زمینه مناسب برای مواردی از قبیل میزان و ساعات خواب كودک یا تعداد اسباب بازی‌های او را مشخص كرده‌اید ممكن است بین شما و همسرتان درباره الگوی مناسب تربیت فرزند اختلاف نظر پیش بیاید.
به یاد داشته باشید كه شما و همسرتان شیوه‌‌ها و تجارب مختلفی را در زمینه تربیت فرزند در نظر گرفته‌اید. این مطلب به خودی خود خوب و مناسب است و شما باید به دیدگاه‌های یكدیگر احترام بگذارید. در صورتی كه همسر شما دیدگاه خود را در مورد تربیت فرزند به صورت جدی و قاطعانه ابراز می‌كند بدین معناست كه او نگران رشد و یادگیری كودک است و می‌خواهد در این فرآیند سهیم باشد. ایده‌ها و نظرات او دقیقا به اندازه ایده‌ها و نظرات شما ارزشمند هستند.
در صورتی كه شما درباره یک روش یا مورد خاص با یكدیگر توافق ندارید بهتر است كه به جای انتقاد بی‌مورد یا سعی در تخریب دیگری و یا سكوت و خودخوری، آن را با یكدیگر در میان گذاشته و با هم پیرامون آن مورد بحث كنید. در مورد نگرانی‌های خود با صراحت صحبت كنید و از خودمحوری و عدم توجه به نظرات همسرتان پرهیز كنید. به او بگویید كه می‌دانید توافق در این باره برای هر دوی شما مهم است؛ برای این كه یک روش یا برنامه به طور موثر پیاده شود باید مورد توافق طرفین باشد.
بهتر است درباره موردی كه با یكدیگر اختلاف نظر دارید تحقیق كنید و یا از كتاب‌ها و متخصصین درباره مزایا و معایب آن روش پرس و جو كنید. شما ممكن است به این نتیجه برسید كه راه حل‌هایی بهتر از آنچه هردوی شما به آن فكر كرده‌اید نیز وجود دارند.
 
 بازی
باز هم بازی دالی موشه
هنگامی که او هنوط خیلی کوچک است موجودی است که شدیدا تصور می‌کند ((هر آنچه دیده نشود دیگر موجود نیست)) به این معنا که اگر اسباب بازی او را پنهان کنید، فکر می‌کند که دیگر وجود ندارد. اما اکنون که به 6 ماه دوم رسیده است، افکار بهتری خواهد داشت. ممکن است دقیقا نداند که اسباب بازی کجا رفته و یا چرا ناپدید شده است. اما می‌فهمد که یک جایی هست و هنوز وجود دارد، حداقل برای مدت کوتاهی می‌توانید به‌وسیله پنهان کردن اسباب بازی‌ها به بالا بردن درک کودک در مورد این واقعیت اساسی کمک کنید.

نیمی از یک اسباب بازی پارچه‌ای مورد علاقه‌اش یا یک کتاب را زیر پتویش پنهان کنید. از او ((بپرسید اسباب بازی کجاست))، ((اون کجاست)) احتمالا در ابتدا برای پیدا کردن شیء مورد نظر نیاز به کمک دارد. ولی به محض این که بفهمد بقیه اسباب بازی به نیمه دیگری که نشان داده‌اید متصل است بدون معطلی و با خوشحالی زیر پتو شیرجه خواهد زد.

طولی نمی‌کشد که می‌توانید اسباب بازی را به شکل کامل پنهان کنید. کودک همین که بفهمد اسباب بازی را پنهان کرده‌اید، یا متوجه شکل آن زیر پتو شود، قادر است آن را پیدا کند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.