مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته چهل و سوم زندگی نوزاد
هفته چهل و سوم زندگی نوزاد
هفته چهل و سوم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 516

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و سوم نوزادی (ماه 11 ، هفته 3) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در این سن كودک شما می‌تواند دستورات ساده را درک كند اما ممكن است تصمیم بگیرد كه امر و نهی شما را آگاهانه نادیده بگیرد. برای این كه حرف‌های شما تاثیر بیشتری داشته باشد از كلمات كمتری استفاده كنید تا فقط محدودیت‌های مهم را برای او متذكر شوید.

هر چند ممكن است كودک شما در برخی موارد دستورهایی را كه روز قبل به او داده‌اید به یاد نیاورد، اما از هم اكنون می‌توانید برخی محدودیت‌ها و مرزها را برای او تعریف كنید و تفاوت‌های مهم (از قبیل صحیح و غلط یا ایمن و خطرناک) را به او یاد دهید.
 
زندگی شما : ايجاد تعادل بين شغل و خانواده
وضعیت و شخصیت شما از زمان به دنیا آمدن كودک تغییر كرده است و ممكن است ندانید كه تا چه حد باید وظیفه و زندگی جدید خود را به عنوان یک مادر، با وظیفه شغلی خود كه از صبح تا عصر به آن مشغولید مخلوط كنید. پاسخ این سوال تا حد زیادی به نوع شغل و ساختار محل كار شما مربوط می‌شود. به اطراف خود نگاه كنید تا ببینید كه سایر پدر و مادرها چگونه با این مطلب كنار می‌آیند و از تجربه آن‌ها استفاده كنید. آیا رییس شما عكس‌های خانوادگی‌اش را به سایر كاركنان نشان می‌دهد؟ آیا در محل كار شما كارمندان می‌توانند از سیستم «ساعت كار آزاد» (یعنی ساعت شروع و اتمام كار بر عهده خود آن‌ها باشد اما متعهد شوند كه تعداد ساعت مشخصی را به كار بپردازند) استفاده كنند؟
ممكن است لازم باشد كه به خاطر كودكتان ساعات كاری خود را محدود كرده و یا مرخصی بگیرید. برای این كه تشخیص دهید در یک موقعیت خاص كدام یک از دو مورد (كار یا كودک) ارجحیت دارد. بهتر است عوامل زیر را در نظر بگیرید:
میزان انعطاف‌پذیری ساعات كاری و شغل شما، تعداد كل ساعاتی كه می‌توانید مرخصی بگیرید و به برنامه روزانه نگهداری از كودک بپردازید. وقتی فرزندتان بیمار می‌شود، ممكن است ترجیح دهید كه تمام وقت با او باشید و از سوی دیگر تمام معاینات پزشكی روتین را در صورت سلامت كودک به همسر یا مراقب وی واگذار كنید. یا ممكن است تصمیم بگیرید كه در كلیه مراجعات پزشكی همراه كودک باشید اما به گونه‌ای برنامه‌ریزی كنید كه این معاینات در ساعت ناهار یا بعد از ساعات كاری صورت گیرد تا مدت زمانی كه مرخصی می‌گیرد به حداقل برسد.
بنابراین به جای فكر كردن به ساعاتی كه نمی‌توانید در محل كارتان حاضر شوید، سعی كنید راهی را برای استفاده بهینه از ساعاتی كه سر كار هستید پیدا كنید. برای این كار می‌توانید لیستی از كارهایی كه باید انجام دهید تهیه كنید؛ در این صورت مجبور نخواهید شد تا دیر وقت سر كار بمانید و عمده انرژی خود را در محل كار تلف كنید. در بعضی ادارات این امكان وجود دارد كه افراد در ساعت ناهار نیز به كار خود ادامه دهند و در عوض محل كار را زودتر ترک كنند. برنامه كاری خود را به دقت پیگیری كنید و با رییس خود نیز در این باره صحبت كنید تا بداند كه شما می‌خواهید ضمن تعهد به مسوولیت‌های محل كار، بین وظیفه خود به عنوان یک مادر (یا یک پدر) و وظایف شغلی خود تعادل ایجاد كنید.
 
 بازی
ساختن برج

همین طور که کودک بزرگ‌تر می‌شود و هماهنگی دست او افزایش می‌یابد غالبا از روی هم گذاشتن اشیاء لذت می‌برد. می‌توانید با درست کردن برج‌هایی از مکعب‌های چوبی بزرگ، کتاب‌ها، قوطی‌های شیر خشک، جعبه‌های کفش یا کاسه‌ها و فنجان‌های پلاستیکی این استعداد نو ظهور کودک خودک خود را تقویت کنید. به خاطر داشته باشید که این بازی دو مرحله دارد. هنگامی که وسایل را روی هم می‌چینید، او شما را تماشا می‌کند و سپس خودش آن را به یک ضربه خراب می‌کند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.