مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته چهل و دوم رندگی نوزاد
هفته چهل و دوم رندگی نوزاد
هفته چهل و دوم رندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 441

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و دوم نوزادی (ماه 11 ، هفته 2) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

ممكن است كودک شما بتواند با گرفتن دست شما راه برود؛ یا هنگامی كه می‌خواهید به او لباس بپوشانید با دست یا پا مانع شما شود. در این مرحله او ممكن است بتواند یک لیوان را در دست گرفته و بدون كمک شما از آن آب بنوشد یا یک وعده غذای كامل را بدون كمک شما و با استفاده از دست‌های كوچكش بخورد؛ البته برخی از كودكان ممكن است تا چند ماه دیگر نیز قادر به این كار نباشند.

همین كه كودک شما توانست به تنهایی مایعات را از لیوان بنوشد باید مراقبت خود را زیادتر كنید زیرا پس از این كه كودک شما تمام مایع درون لیوان را نوشید ممكن است به جای این كه لیوان را آرام روی زمین بگذارد آن را محكم روی زمین پرت كند.
 
زندگی شما : تاثير كم‌خوابی بر عملكرد شما
هیچ كسی نمی‌تواند كم‌خوابی را تحمل كند و در عین حال عملكرد طبیعی خود را در زندگی حفظ نماید. در اینجا به روش‌هایی اشاره می‌كنیم كه وقتی بی‌خوابی امان شما را بریده است! می‌تواند مفید باشد:
 
آیا به دلیل بی‌خوابی شبانه، صبح‌ها نمی‌توانید بیدار شوید؟
یک زنگ گوش‌خراش انتخاب كرده و صدای آن را روی بلندترین درجه بگذارید! زمان مناسبی را برای بیدار شدن تنظیم كنید تا اگر كمی هم دیرتر بیدار شدید مشكلی برایتان پیش نیاید.
 
در طول روز گیج و خواب آلوده هستید؟
یک یا دو لیوان از نوشیدنی‌های كافئین دار (چای و قهوه) را مورد استفاده قرار دهید اما پس از ناهار تنها از نوشیدنی‌های بدون كافئین یا كم كافئین استفاده كنید. استفاده زیاد منجر به تحریک بیش از حد بدن و در نتیجه بروز مشكل برای خوابیدن می‌شود. همچنین سعی كنید كارهایی را كه به دقت بیشتر نیاز دارد در ابتدای روز كه احتمالا ذهن‌تان فعال‌تر است انجام دهید.
 
در وسط روز احساس خستگی و سنگینی می‌كنید؟
در زمان استراحت نیمروزی به ماشین خود بروید و یك چرت 15 دقیقه‌ای بزنید. از یكی از دوستانتان بخواهید كه با تماس با تلفن همراه شما را بیدار كند. یک گردش كوتاه در بیرون محل كار نیز می‌تواند به شما كمك كند تا انرژی خود را مجددا به دست آورید. اگر باید در یک ملاقات یا جلسه طولانی مدت حضور داشته باشید یک نوشیدنی خنک با خود ببرید تا شما را سرحال نگه دارد.
 
 بازی
کتاب بازی

آیا کودک شما با ورق زدن کتاب‌ها، بهم ریختن لباس‌ها و بیرون ریختن آن‌ها از کمد، خود را مشغول می‌کند؟ در این صورت می‌توانید با خریدن یا درست کردن کتابی با استفاده از وسایل موجود در اطراف خود، این غریزه کودک را ارضا کنید. فقط می‌بایست تعدادی عکس (از روزنامه یا کارت پستال) برای دیدن، بافت‌هایی با جنس‌های مختلف (پنبه‌های توپی، پر، پارچه مخمل راه کبریتی، کاغذ فویل آلمینیوم چروک خورده یا کاغذ آدامس) برای لمس کردن، نوارهایی برای بهم ریختن، کارت‌های قدیمی برای باز کردن و دیدن را جمع آوری کنید همه را با چسب روی صفحات مقوایی بچسبانید و سپس به‌وسیله تکه‌های روبان به هم وصل کنید./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.