مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته چهل و یکم زندگی نوزاد
هفته چهل و یکم زندگی نوزاد
هفته چهل و یکم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 500

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و یکم نوزادی (ماه 11 ، هفته 1) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در این سن كودک شما قادر است كه به راحتی بنشیند و حتی ممكن است با تكیه و كمک گرفتن از لوازم خانه چند قدم راه برود یا حتی برای چند لحظه بدون كمک گرفتن از شما یا وسایل اطراف واقعا راه رفته و یا در یک نقطه بایستد. در صورتی كه به او كمک كنید تا در موقعیت راه رفتن قرار بگیرد و دست او را بگیرید، می‌تواند چند قدم راه برود و ممكن است تلاش كند تا در حالی كه ایستاده است یک اسباب بازی را از روی زمین بردارد. اینها اولین قدم‌های كودک شما برای رسیدن به استقلال هستند و البته برای شما هم جنبه تمرین و ورزش دارند! در صورتی كه كودک شما هنوز به این مرحله نرسیده است به زودی اولین قدم‌های خود را تجربه خواهد كرد. اكثر كودكان اولین قدم‌های خود را در 9 تا 12 ماهگی تجربه می‌‍كنند و در 14 تا 15 ماهگی قادر خواهند بود كه به خوبی راه بروند.

 

زندگی شما : سنت‌ها و جشن‌های خانوادگی

در دوران كودكی شما، خانواده‌تان در مراسمی مثل نوروز، یلدا یا جشن‌های مذهبی چه كارهایی می‌كردند؟ چگونه جشن تولد می‌گرفتید؟ آیا وعده‌های غذای روزانه را با دعا كردن آغاز می‌كردید؟ برای تابستان‌ها برنامه خاصی داشتید؟ با آغاز زندگی و مخصوصا ورود اولین كودک به كانون خانواده، والدین به این فكر می‌افتند كه در دوران كودكی خود چه مراسمی را تجربه كرده‌‎اند و می‌خواهند چه سنت‌هایی را در خانواده جدید خود داشته باشند. حتی اگر كودک شما هنوز نمی‌تواند معنای این آداب و رسوم را درک كند یا به نحو مناسب با آن‌ها برخورد كند تكرار آن‌ها موجب احساس امنیت، پیوند خانوادگی و افتخار خواهد شد. شما مجبور نیستید كه لزوما از سنت‌ها و مراسم خانواده خود یا همسرتان استفاده كنید، خصوصا اگر در مورد برخی مراسم خاص، سنت‌های دو خانواده با یكدیگر متفاوت باشند. درباره كارها یا فعالیت‌هایی كه خانواده جدید شما از آنها لذت می‌برند فكر كنید و این مراسم را بر مبنای آن فعالیت‌ها بنا كنید. حتی برخی از این سنت‌ها می‌توانند خیلی مختصر اما دائمی باشند؛ مثل كتاب خواندن پیش از خواب یا رفتن به پیک نیک روزهای جمعه. برخی از آن‌ها نیز ممكن است به وقایع یا جشن‌های خاص مربوط شوند. البته در مورد جشن‌ها مراقب باشید؛ ممكن است كودک شما از میزان زیاد فعالیت و همچنین تزیینات خسته شود. پس زمانی را برای استراحت او اختصاص دهید.

 

 بازی
زمان آب بازی کودک

هنگام حمام کردن، بچه‌های بزرگ‌تر، نسبت به آن‌هایی کوچک‌تر هستند، در وان بیشتر شلوغ می‌کنند. زیرا در مقایسه با آن‌ها دارای عضلات قوی‌تری هستند (برای آب بازی). یعنی این که احتمال خیس شدن شما و حمام خیلی بیشتر خواهد بود. همچنین این امر موجبات انجام بازی‌های بیشتری را در وان حمام فراهم می‌کند. می‌توانید او را با انواع اسفنج دریایی، لیف‌های گیاهی، لیف‌هایی که به‌صورت دستکش بافته شده‌اند و فرچه‌های نرم آشنا کنید و حس کنجکاویش را آرام کنید (در این میان شاید لیف خوبی هم به او زدید) چگونگی شناور شدن اسفنج‌ها روی آب به او نشان دهید (یا این که در چه حالتی زیر آب خواهند رفت) این که چطور می‌تواند آن‌ها را فشار دهد و هنگام لمس کردن هر کدام چه احساسی به پوست او خواهند داد. مطمئن باشید کودکتان با این وسایل مدت‌ها سرگرم شده و لذت خواهد برد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.