مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته چهلم زندگی نوزاد
هفته چهلم زندگی نوزاد
هفته چهلم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 477

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهلم نوزادی (ماه 10 ، هفته 4) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

كودک شما به تدریج می‌تواند معانی برخی كلمات یا عبارات ساده را درک كند، پس لازم است كه به حرف زدن با او ادامه دهید. شما می‌توانید با تكرار صحیح كلماتی كه كودک به كار می‌برد الگوی صحیح صحبت را به او آموزش دهید. مثلا اگر او «بَه بَه» می‌خواهد به آرامی و با تلفظ صحیح از او بپرسید: «آیا غذا می‌خواهی؟» در این مرحله بهتر است از به كار بردن زبان كودكانه خودداری كنید. هرچند این كار می‌تواند بامزه و جالب باشد، اما تلفظ دقیق و صحیح كلمات برای رشد توانایی شنیداری و صحبت كردن كودک بهتر است.

سعی كنید با كودک خود صحبت كنید زیرا مهارت‌های زبانی او را تقویت خواهد كرد. وقتی كودک شما یك جمله را با صداهای نامفهوم ادا كرد این گونه به او پاسخ دهید: «واقعا؟ جالبه!» احتمالا او لبخند زده و به حرف زدن ادامه خواهد داد.
 
زندگی شما : از صدمات و آسيب‌های ناشی از بغل كردن كودک جلوگيری كنيد
با رشد كودک، شما باید وزن نسبتا بیشتری را حمل كنید و در نتیجه احتمال فشار آمدن به بدن شما افزایش می‌یابد. اما در صورتی كه مراقب باشید می‌توانید خطر بروز درد یا آسیب را كاهش دهید.
- هنگامی كه می‌خواهید كودک خود را بغل كنید زانوهای خود را خم كرده و دولا شوید و كودک را بلند كنید و از خم شدن از كمر خودداری كنید. برای بیرون آوردن كودک از تخت‌خوابش ابتدا در صورت امكان نرده‌های جانبی تخت را پایین بكشید.
- برای بغل كردن كودک در حالت نشسته، به‌طور قائم و عمودی بر روی یک صندلی راحت كه دسته داشته باشد بنشینید. می‌توانید از چند بالش برای ایجاد حمایت و نقطه اتكای بیشتر استفاده كنید.
- برای مواقعی كه می‌خواهید كودک را ضمن راه رفتن همراه خود ببرید به دنبال یک آغوش یا كوله مخصوص و مناسب باشید كه وزن كودک را به طور متناسب بر روی پشت شما پخش كند و فشار بیش از حد بر گردن یا ستون فقرات شما وارد نكند. به دنبال كوله‌ای بگردید كه نوارهای آن پهن و پف كرده باشند.
- به‌طور كلی اكنون زمان مناسبی است كه كمی عضلات پشت و كمر خود را تقویت كنید. برای این كار می‌توانید از ورزش‌ها و تمرین‌های كششی كه مخصوص عضلات پشت طراحی شده اند استفاده كنید.
- اگر احساس كردید كه به بدن خود فشار زیادی آورده‌اید، یك حمام گرم می‌تواند شما را آرام كند. ماساژ نیز می‌تواند اثر مشابهی داشته باشد. می‌توانید از مسكن‌های رایج كه در داروخانه‌ها بدون نسخه به فروش می‌رسند، استفاده كنید تا بتوانید پیش از آماده شدن برای خواب، درد و التهاب عضلات را كاهش دهید.
 
 بازی

سنتور چوبی ساده

ذوق موسیقی کودک شما، نباید در اسباب بازی‌های ابتدایی مانند جغجغه، زنگوله یا اسباب بازی‌های بادی محدود شود. یک سنتور چوبی مخصوص کودکان 3 سال به پایین به او امکان می‌دهد تا آهنگ خود را بسازد. مهم نیست که چکش را روی کدام کلید می‌زند. انجام این عمل می‌تواند او را با گام‌های موسیقی آشنا کند. در صورتی که بالا رفتن نت‌ها و در مسیر برگشت پایین آمدن آن‌ها را به یاد بدهید.

طبل نیز وسیله‌ای بسیار عالی برای کودک است تا بتواند تمام ریتم‌های درون خود را بیرون بریزد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.