مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته سی و نهم زندگی نوزاد
هفته سی و نهم زندگی نوزاد
هفته سی و نهم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 477

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی و نهم نوزادی (ماه 10 ، هفته 3) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟
كودک شما به تدریج در حال بروز دادن شخصیت خاص خودش است. او ممكن است خیلی اجتماعی باشد و به هر كس كه می‌بیند بخندد؛ یا ممكن است كمی خجالتی باشد و هنگامی كه افراد غریبه سعی كنند او را دوستانه سرگرم كنند صورت خود را مخفی كند. ممكن است كودک شما جسورانه پیش برود یا این كه قبل از پذیرفتن دیگران ابتدا موقعیت را به دقت ارزیابی كند. حتی ممكن است شاهد تغییرات سریع اخلاق یا عصبانیت‌های ناگهانی او باشید.
او تلاش می‌كند تا توجه شما را جلب كند و حتی ممكن است هنگامی كه شما را در حال حركت به طرف در منزل می‌بیند با شما خداحافظی كند. او برای خود تصمیم‌گیری هم خواهد كرد و ممكن است هنگامی كه بخواهید او را در كالسكه یا صندلی كودک در ماشین قرار دهید با شما مخالفت كند.
 
زندگی شما : رازهای تقويت روحی
شما برای احساس تقویت روحی و شادابی نیازی به برنامه‌های سنگین و درازمدت ندارید. در اینجا به برخی نكات اشاره می‌كنیم كه با رعایت آنها می‌توانید انرژی و اشتیاق سابق خود را مجددا به دست آورید.
 
تمرین یوگا:
تمرین‌های یوگا معمولا ساده هستند و شما می‌توانید در هر فرصتی از آن‌ها استفاده كنید. نفس عمیق را فراموش نكنید. در صورتی كه یوگا برای شما جذاب نیست، 10 دقیقه از تمرین‌های كششی استفاده كنید.
 
دوش گرفتن:
نظرتان راجع به یك دوش صبحگاهی چیست؟ چند شمع روشن كنید یك موسیقی دلنواز بگذارید و از صابونهای خوشبو استفاده كنید.
 
مطالعه:
اگر مدتی از وقت خود را به مطالعه كتاب یا داستان‌های مجلات اختصاص دهید علاوه بر استفاده از یک سرگرمی مناسب، ذهن شما نیز فعالیت خود را از سر می‌گیرد. در صورتی كه در هر فرصت مناسب چند صفحه از یک كتاب را مطالعه كنید با اتمام كتاب احساس خواهید كرد كه كار مهمی برای خودتان انجام داده‌اید.
 
خرید لباس و لوازم آرایش:
می‌توانید فقط به خرید یک دامن اكتفا كنید. به یک سالن آرایش و زیبابی بروید و تغییر رنگ یا اصلاح موهای خود را امتحان كنید.
 
خرید آنلاین:
حتی اگر واقعا قصد خرید نداشته باشید، سر زدن به این فروشگاه‌های مجازی می تواند جالب باشد.
 
 بازی

من هم می‌توانم

احتمالا دیده‌اید که کودک 9 ماهه شما، ادای شما درآورده باشد. مثلا وقتی که خانه را تمیز می‌کنید، او هم ضرباتی به کف زمین می‌زند و یا هنگامی که آشپزی می‌کنید، او نیز یک قاشق چوبی را در کاسه‌ای حرکت می‌دهد.

با دادن وسایلی شبیه وسایل بزرگت‌رها اما در اندازه کوچک‌تر مثل جارو، فرچه، جعبه ابزار، سبد خرید، کالسکه و .... او را به دنیای بزرگ‌ترها علاقه‌مند کنید. اگر راه رفتن را یاد گرفته است می‌توانید به او نشان دهید که چطور عروسک یا سگ مخملی خود را با کالسکه به گردش ببرد. شاید هنوز هماهنگی لازم را نداشته باشد ولی این کارها اولین تجربیات او از بازی‌های تقلید کردنی است. فعالیتی که او را در دوران نوپایی و تا قبل از شروع مدرسه به شدت مشغول خواهد کرد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.