مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته سی و هشتم زندگی نوزاد
هفته سی و هشتم زندگی نوزاد
هفته سی و هشتم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 466

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی و هشتم نوزادی (ماه 10 ، هفته 2) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟
سیل كلماتی كه كودک شما از ابتدای تولد تا كنون به طور مرتب شنیده، آهسته آهسته توان فهم زبان مادری را در او ایجاد می‌كند و هرچند توان او در درک كلمات نسبتا در حال رشد است اما هنوز توان استفاده از آن‌ها را ندارد. صداهای نامفهوم و بی‌معنی او به تدریج به صداهایی بامعنی‌تر تبدیل می‌شوند و شما به تدریج خواهید توانست كلمات، عبارات و حتی جملاتی صحیح و واقعی از او بشنوید. كودک شما گمان می‌كند كه واقعا دارد حرف می‌زند، پس در این صورت بهتر است به او پاسخ بدهید!
با این حال هنوز هم كودک شما مطالب زیادی را از صحبت‌ها و كلمات شما می‌فهمد. او می‌تواند بفهمد كه چه زمانی شما را خوشحال كرده است. پس با عبارات خاصی او را تشویق كنید؛ مثلا بگویید: «تو با گفتن این كلمه كار خیلی خوبی كردی». هر چه شما با كودک خود بیشتر حرف بزنید (هنگام آماده كردن شام، رانندگی یا لباس پوشیدن) او هم چیزهای بیشتری درباره مكالمه و صحبت با دیگران یاد خواهد گرفت.
 
زندگی شما : مشكلات رسيدگی به امور منزل
هنگامی كه بی‌نظمی و كثیفی در خانه به حدی برسد كه موجب استرس و نگرانی شما شود یک پیام ساده را در ذهن خود مرور كنید: توقع خود را پایین بیاور! شما نمی‌توانید امور منزل از قبیل آشپزی، نظافت، لباسشویی و منظم كردن زندگی را همانند دورانی كه فرزند نداشته‌اید انجام دهید؛ خصوصا هنگامی كه كودک كوچولوی شما به راه بیفتد و بتواند اسباب بازی‌هایش را در تمام طول روز این طرف و آن طرف بیندازد!
برای این كه بخشی از كارهای منزل را انجام داده و احساس بهتری هم داشته باشید بر روی یک سری كارهای خاص و ساده (كه توان انجام آن‌ها را دارید) تمركز كنید. ابتدا به كارهای ضروری برسید و سپس خانه خود را به نحوی سازماندهی كنید كه زندگی را برای شما ساده‌تر و راحت‌تر كند؛ لوازم مربوط به كودک را در یک محل نگهداری كنید، اسباب بازی‌های او را هم در محل مناسب دیگری قرار دهید. در صورت امكان یك بار از یک دوست یا خدمتكار كمک بگیرید كه بتوانید همه چیز را در جای جدید و مناسب خود قرار دهید تا كارهای منزل منظم شود؛ پس از آن كه كارها روی غلطک افتاد شما می‌توانید خودتان به امور منزل رسیدگی كنید. سپس با همسر خود یک برنامه منظم بریزید تا با هم از ریخت و پاش بیش از حد در خانه جلوگیری كنید.
صحبت با دیگر والدین در مورد مشكلات‌تان نیز می‌تواند برایتان مفید باشد. آن‌ها با شما همدردی كرده و ممكن است راه‌كارهای مفیدی را نیز در اختیار شما بگذارند. یک راه برای پیدا كردن این افراد استفاده از سایت‌های اینترنتی مناسب است كه والدین در مورد منظم كردن خانه و امور منزل با یكدیگر تبادل نظر می‌كنند.
 
 بازی
فعالیتی برای حرکت

همان طور که راه رفتن روی سطح صاف برای کودک نوعی مبارزه است، رد شدن از موانعی که بر سر راه قرار دارد نیز چه به‌صورت چهار دست و پا رفتن و قدم برداشتن از روی آن‌ها باشد، می‌تواند مبارزه دیگری محسوب شود. بهترین روش برای فراگیری این مبارزه، رد شدن از لابه لای سطل‌های رنگی و یا از روی ریشه‌های بیرون زده درختی در حیاط پشتی می‌باشد. با گذاشتن تعدادی اشیاء مثل مکعب‌های چوبی کوچک، جعبه اسباب بازی‌های پارچه‌ای مخملی روی زمین به کودک خود کمک کنید تا رد شدن از میان آن‌ها را تمرین کند. اگر او راه می رود دست‌هایش را بگیرید و کمک کنید تا از روی اشیاء رد شود و اگر چهار دست و پا می‌رود او را ترغیب کنید تا از لابه لا و کنار اشیاء عبور کند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.