مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته سی و هفتم زندگی نوزاد
هفته سی و هفتم زندگی نوزاد
هفته سی و هفتم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 494

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی و هفتم نوزادی (ماه 10 ، هفته 1) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟
در این هفته كودک شما مرحله «یادآوری اطلاعات» را آغاز می‌كند؛ البته در این سن او فقط برخی اطلاعات خاص (مثلا این كه اسباب بازی‌هایش در كجای خانه قرار دارند) را به یاد می‌آورد. همچنین او قادر خواهد بود كه كارهایی را كه هفته پیش دیده است تقلید كند.
این مهارت‌ها بدان معنی هستند كه او «حافظه نزدیک» دارد یعنی می‌تواند جزییات یک تجربه خاص را كه در گذشته نزدیک رخ داده است به یاد بیاورد. با این حال او هنوز هم قادر نیست كه بسیاری از تجربیاتش را به یاد آورد. حافظه پایدار و درازمدت در سال دوم یا سوم تولد ایجاد خواهند شد، در زمانی كه او واقعا قدرت تكلم هم به دست آورده است.
 
زندگی شما : الگوهای مختلف تربيت فرزند
شیوه هر پدر و مادری برای بزرگ كردن و تربیت فرزند و همچنین مجموعه اولویت‌های آن‌ها در این امر ممكن است با دیگران متفاوت باشد. با این حال باز هم خودداری از تذكر دادن به والدین آشنا بسیار سخت خواهد بود اگر ببینید آن‌ها كاری را انجام می‌دهند كه شما هرگز نمی‌كنید.
به یاد داشته باشید كه شیوه بزرگ كردن كودک توسط هر كس به همان فرد اختصاص دارد و ممكن است روشی كه برای شما مناسب است برای یک فرد دیگر مناسب نباشد. در ضمن در این باره هم فكر كنید كه هنگامی كه دیگران از شما انتقاد می‌كنند چه احساسی به شما دست می‌دهد؛ مثلا هنگامی كه یک فرد غریبه مصرانه از شما می‌خواهد كه كلاه بر سر كودک خود بگذارید؛ یا هنگامی كه آشنایان از برنامه شما برای خواب و خوراک كودک انتقاد می‌كنند. از خودتان بپرسید كه آیا گفتن چیزی كه خود شما را ناراحت می‌كند، ارزش گفتن دارد یا نه؟ در اغلب موارد روش یا جواب مطلقا صحیحی وجود ندارد، بلكه مجموعه‌ای از راه حل‌ها وجود دارند كه هر كدام از آنها در شرایطی خاص كاربرد می‌یابند.
در برخی موارد بهترین راه این است كه توافق كنید كه با یكدیگر توافق ندارید! از بحث كردن در مواردی كه با یكدیگر اختلاف نظر دارید خودداری كنید و در عوض بر نقاط مشتركی كه موجب دوستی شما می‌شوند تمركز كنید. از سوی دیگر اگر روش تربیتی دوست شما (فرضا از طریق برخورد كودک او با كودک شما) بر فرزند شما تاثیر می‌گذارد، مثلا فرزند او دائما گاز می‌گیرد یا بچه‌های دیگر را كتک می‌زند، اما دوست شما از این رفتار او صرف نظر می‌‍كند، آن گاه بهتر است با یكدیگر صحبت كنید. همچنین در صورتی كه احساس می‌كنید دوست شما كاری می‌كند كه برای فرزندش خطرناک است (او ممكن است در یک مورد به اندازه شما اطلاعات نداشته و یا از پیامدهای خطرناک احتمالی آگاه نباشد) با او صحبت كنید. در مورد نگرانی خود با او صادقانه و صریح صحبت كنید. در همین حال تاكید كنید كه این مطلب را به این دلیل به او می‌گویید كه می‌خواهید دوستان خوبی برای یكدیگر باقی بمانید. در صورتی كه او به حرف شما توجه نكرد این شما هستید كه باید تصمیم بگیرید چه كاری برای شما و كودكتان بهتر است.
 
 بازی
لکه نور را بگیر

افزایش تحرک مجموعه‌ای از بازی‌های جدیدی را که شامل (( تعقیب کردن و گرفتن )) می‌باشد به همراه می‌آورد. در اکثر این بازی‌ها شما مجبور هستید که کودک خود را دنبال کنید. اما او هم می‌تواند نقش تعقیب کننده را ایفا کند. در صورتی که به او یاد بدهید که چطور نور یک چراغ قوه را بگیرد. یک ورق دستمال کاغدی را به سر یک چراغ قوه ببندید. سپس نور رنگی را به کف اتاق، دیوارها و وسایل که در ارتفاع پایین قرار دارند بتابانید و کودک را تشویق کنید که برود و آن را بگیرد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.