مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته سی و ششم زندگی نوزاد
هفته سی و ششم زندگی نوزاد
هفته سی و ششم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 455

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی و ششم نوزادی (ماه 9 ، هفته 4) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟
احتمالا در این دوره به دلیل بروز «اضطراب جدایی»، هر مقدار جدایی از كودک برای شما بسیار سخت و ناگوار است. اما احتمالا مسافرت یا این طرف و آن طرف رفتن به همراه كودک نیز دشوارتر خواهد بود. او به محیط اطراف و چهره‌های آشنا عادت كرده است و از این كه بتواند اوضاع را پیش‌بینی كند خوشحال خواهد شد. بنابراین خروج از محیط معمولی اطراف او می‌تواند احساس امنیت و نظم او را بر هم زند خصوصا هنگامی كه با مكان‌های ناآشنا یا آدم‌های غریبه برخورد كند.
در این سن او نمی‌تواند مفهوم مسافرت را بفهمد اما متوجه خواهد شد كه در یک مكان جدید و ناآشنا قرار می‌گیرد. در سفر برای كمی بداخلاقی او آماده باشید و سعی كنید چیزهای زیادی برای پرت كردن حواس او از اطراف فراهم كنید: كتاب‌های عكس دار، اسباب بازی‌های صدادار، اسباب بازی‌های تودرتو و محبوب‌ترین چیزی كه او برای خودش انتخاب كرده است. به گونه‌ای برنامه‌ریزی كنید كه او بتواند مدتی از وقت خود را دور از غریبه‌ها بگذراند تا فشار روحی وارد بر خود را كمتر كند.
 
زندگی شما : خوراكی‌های سالم
تهیه خوراكی‌های سالم برای والدینی كه وقت كمی دارند و همچنین برای كودكان در حال رشد بسیار مهم است. در اینجا به نكاتی برای تهیه خوراكی‌های سالم اشاره می كنیم:
 
آنها را در دسترس بگذارید:
هنگامی كه پوشک‌های كودک را برای یک مسافرت كوتاه درون شهری یا گردش بیرون شهر آماده می‌كنید، مقداری خوراكی مغذی را نیز برای خودتان تهیه كرده و در دسترس قرار دهید. همیشه سعی كنید غذاها و خوراكی‌های سالم و قابل حمل را در آشپزخانه داشته باشید؛ در این صورت مجبور نخواهید شد كه برای خوردن هر وعده غذا مدت زیادی در یک مكان توقف كنید یا كار بدتر این كه از غذاهای آماده مانند كالباس، همبرگر و انواع سوخاری استفاده كنید!
 
با خود تنقلات داشته باشید:
چند انتخاب مناسب می‌تواند انواع غلات بو داده (مانند برشتوک)، میوه تازه یا خشک شده، سبزیجات تازه (مانند هویج و كرفس)، ماست، سیب زمینی پخته شده و سس‌های طبیعی و سالم باشد. می‌توانید از مخلوط میوه تازه یا یخ‌زده با شیر نیز به عنوان یک معجون مغذی و مناسب استفاده كنید.
 
مصرف كافئین را محدود كنید:
بهتر است از چای، قهوه و نوشابه‌های گازدار كمتر استفاده كنید. در صورتی كه شما به كودک خود شیر می‌دهید این مساله مهم‌تر خواهد بود. مقادیر زیادی آب ساده بنوشید تا آب مورد نیاز برای بدن شما و تولید شیر تامین شود. همچنین می‌توانید با اضافه كردن قدری آب میوه، لیمو یا پرتقال به آب ساده آن را طعم‌دار كنید. چای گیاهی داغ یا سرد در رفع خستگی شما اثر زیادی دارد.
 
 بازی

بیایید کشف کنید

حس کنجکاوی کودک نسبت به محیط اطراف در این سن، توانایی او را برای دیدن و کشف کردن افزایش می‌دهد حتی اگر از قبل راه افتاده باشد. با گردش دادن کودک به اطراف و توضیح هر آنچه که می‌بینید، او را در اولین اکتشاف بزرگش یاری دهید. تابلوهای نقاشی، پوسترها، کتاب‌ها، دستگیره‌ها و کلیدهای برق داخل خانه را به او نشان دهید. بگذارید حوله را از جایش بیرون بکشد یا مسواک را از دسته‌اش بگیرد. هرچه می‌بیند یا لمس می‎‌کند را برایش توضیح دهید. مثلا پوست زبر پرتقال یا حوله نرمی را که در دست می‌گیرد. او را از خانه بیرون ببرید و بگذارید پوست درختان، برگ‌های روی بوته‌ها و گرمای یک سنگ در اثر تابش خورشید را لمس کند. او را بلند کنید تا بتواند بوی شکوفه درختان سیب را احساس کند.

تعجب نکنید اگر چیز عجیبی توجه او را جلب کرد. اگر بچه‌ها حیوانات را دوست دارند اما در این مرحله به همان نسبت به اشیای بی جان نیز علاقه دارند. اشیایی مانند لولای در، دکمه‌های فشاری و همچنین در مورد نحوه کار آن‌‎ها کنجکاو هستند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.