مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته سی و پنجم زندگی نوزاد
هفته سی و پنجم زندگی نوزاد
هفته سی و پنجم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 443

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی و پنجم نوزادی (ماه 9 ، هفته 3) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟
ممكن است بخواهید بدانید كه آیا هنگامی كه كودک شما بتواند بایستد و حركت كند به كفش نیاز دارد یا نه. بسیاری از متخصصین بیماری‌های كودكان و همچنین متخصصین رشد اعتقاد دارند كه تا پیش از زمانی كه كودک بتواند در خارج از خانه هم راه برود به كفش نیازی ندارد. ممكن است كودک شما در هنگام حركت پاهای خود را كمی كج بگذارد یا كف پاهایش صاف به نظر برسند؛ این مسائل كاملا طبیعی هستند. در صورتی كه كودک شما بدون كفش راه برود عضلات پاهای او تقویت می‌شوند. همچنین در این حالت احساس كردن بافت و تركیب چیزی كه روی آن راه می‌رود می‌تواند به حفظ تعادل او كمک كند.
 
زندگی شما : به حركت ادامه دهيد
حركت دادن بدن در واقع منجر به تولید انرژی می‌شود. در اینجا راهنمایی‌هایی برای انتخاب ورزش مناسب ارائه شده است:
 
از خانه بیرون بروید:
بخشی از زمانی را كه با كودک خود می‌گذرانید، به‌طور منظم به پیاده روی، دویدن آرام یا گردش اختصاص دهید. در این حالت از یك كالسكه كودک مخصوص دویدن آرام یا یك كالسكه كه چرخ‌های مناسب داشته باشد استفاده كنید. در این صورت هنگامی كه ورزش می‌كنید می‌توانید حواس كودک خود را نیز تحریک كرده و به رشد او كمک كنید.
 
با كودک خود به یك كلاس مناسب بروید:
برخی باشگاه‌های بدنسازی یا كلاس‌های یوگا، كلاس‌های ویژه‌ای را نیز برای مادران به همراه كودكان خردسالشان برگزار می‌كنند. در برخی از مراكز نیز بخش ویژه‌ای برای نگهداری از كودكان تدارک دیده شده است.
 
یک محل برای ورزش در خانه خود ایجاد كنید:
برای این كار می‌توانید در هنگامی كه كودک خواب است یا به كار دیگری مشغول است، از تجهیزات «ورزش در منزل» یا نوارهای ویدیویی یا CD استفاده كنید.
 
با كودک خود بازی كنید:
با همدیگر در اتاق بازی کنید؛ مطمئن باشید كه كودک شما از این كار لذت خواهد برد.
 
از استفاده از راه‌های میان‌بر خودداری كنید:
ماشین خود را كمی دورتر از مقصد پارک كنید تا مجبور شوید كه كمی پیاده روی كنید. به جای استفاده از آسانسور یا پله برقی، از پله‌ها استفاده كنید.
 
 بازی
بوق بوق

گاهی اوقات مشکل است که بدانید چه موقع می‌بایست کدام اسباب بازی را در اختیار کودک قرار دهید. زیرا به سختی می‌تواند فهمید که کودک احتیاج به تمرین کدام یک از مهارت‌هایش دارد. اما حتی کودک که هنوز راه رفتن را یاد نگرفته است می‌تواند سوار بر یک سه چرخه اسباب بازی شود. کافی است که بتواند پاهایش را به زمین برساند. البته در ابتدا لازم است تا کمی او را هل بدهید تا بفهمد شکل بازی چگونه است. اما طولی نمی‌کشد که می‌تواند خود را به جلو هل بدهد و همچنان که از اتاقی به اتاق دیگر می‌رود لذت می‌برد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.