مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته سی و چهارم زندگی نوزاد
هفته سی و چهارم زندگی نوزاد
هفته سی و چهارم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 416

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی و چهارم نوزادی (ماه 9 ، هفته 2) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟
بینایی كودک شما (كه قبلا در بهترین حالت برابر 20 از 40 بود) اكنون از لحاظ روشنی (شفافیت) و فاصله دید مشابه یک فرد بزرگسال است. با این كه هنوز هم دید كودک شما در فواصل كوتاه بسیار بهتر است، دید او برای فواصل نسبتا دور نیز به قدری رشد كرده است كه می‌تواند افراد و اشیاء را در اطراف اتاق تشخیص دهد. او ممكن است یک اسباب بازی را در گوشه دیگر اتاق ببیند و به سمت آن حركت كند. همچنین رنگ چشمان كودک شما به رنگ نهایی بسیار نزدیک شده، هر چند ممكن است در آینده باز هم اندكی تغییر كند.
 
زندگی شما : هنگامی كه مراقبت از كودک سخت می‌شود
استفاده از «وقفه» یا «time-out» یك تكنیک انضباطی ساده برای والدینی است كه كودک آن‌ها قدری بزرگ شده است. پدر یا مادر می‌توانند با استفاده از این روش (و كاهش فشاری كه بر آن‌ها وارد می‌شود) رفتار خود را اصلاح كنند. خصوصا هنگامی كه كودک به راه می‌افتد گاهی اوقات تحمل كردن می‌تواند بسیار دشوار باشد. هنگامی كه احساس می‌كنید واقعا در برابر كودک درمانده شده‌اید، كمی مكث كنید تا به حالت طبیعی برگردید.
هنگامی كه احساس می‌كنید خیلی خسته‌اید، كودک را برای مدتی در محوطه بازی‌اش قرار دهید. همچنین اگر كودک شما سالم است اما بدون دلیل به طور دائم به گریه ادامه می‌دهد، می‌توانید از این روش استفاده كنید؛ در این حالت تا زمانی كه شما بتوانید كنترل خودتان را مجددا به دست آورید، مطمئن هستید كه كودک شما در محل امنی قرار دارد. اگر او ناگهان در شب شروع به گریه كرد قبل از این كه به سراغ او بروید چند دقیقه صبر كنید تا كاملا بر خودتان مسلط شوید. روش‌های دیگری نیز برای این كه در مواجهه با یک اتفاق ناگوار كنترل خود را مجددا به دست آورید وجود دارد: چند نفس عمیق بكشید یا تا 10 بشمارید. همچنین می‌توانید از برخی روش‌هایی كه در ابتدای تولد كودک نیز استفاده می‌كردید باز هم استفاده كنید: هنگامی كه كودک شما می‌خوابد شما هم بخوابید. البته از همسر خود نیز بخواهید كه در یک برنامه منظم گاهی اوقات مسوولیت نگهداری از كودک را بر عهده بگیرد. البته این برنامه منظم لزوما مربوط به زمانی نیست كه نگهداری از كودک سخت می‌شود، بلكه می‌تواند دائمی باشد.
 
 بازی
پیدا کردن جای مناسب

پیدا کردن تکه‌های ریز یک پازل برای کودک شما غیر ممکن است. اما او به راحتی می‌تواند ارتباط موجود در تکه‌ها و محل مخصوص آن‌ها را در پازل‌‍‌های چوبی که برای بچه‌های کوچک یا نوپا ساخته شده‌اند را بفهمد. مخصوصا آن‌هایی که دارای اشکال ساده و تکه‌های بزرگ دستگیره‌دار هستند. فقط باید شکل روی تکه‌ها را با اشکال زیرین مطابقت دهد. اگرچه برای جا زدن این تکه‌های بزرگ در محل مخصوصشان نیز مهارتی لازم است. ممکن است همچنان که تکه‌ها را حرکت می‌دهد احتیاج به راهنمایی شما داشته باشد. به این ترتیب چگونگی جا زدن آنه‌ا را یاد خواهد گرفت./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.