مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته سی و سوم زندگی نوزاد
هفته سی و سوم زندگی نوزاد
هفته سی و سوم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 463

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی و سوم نوزادی (ماه 9 ، هفته 1) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

كودک شما در این سن سعی می‌كند با تكان دادن، ضربه زدن، رها كردن یا پرتاب كردن اشیاء آن‌ها را بهتر بشناسد؛ و پس از آن اشیاء را به طرف دهانش می‌برد تا آن‌ها را بهتر امتحان كند! او به تدریج می‌فهمد كه شما از اشیاء استفاده می‌كنید (مثلا با شانه موهای او را مرتب می‌كنید)؛ در نتیجه اگر تعداد زیادی از چیزهایی را كه او بتواند به آن‍‌ها ضربه بزند، آن‌ها را به این طرف و آن طرف بتاباند، تكان دهد، رها كند یا باز كند، در اطراف او قرار دهید برای او بسیار جذاب خواهد بود.
همچنین كودک شما از اسباب بازی‌هایی كه كاربردهای خاصی داشته باشند (مثلا تلفن) خوشش می‌آید. اگر خود او نمی‌تواند گوشی تلفن را نزدیک گوشش نگه دارد شما برای او این كار را بكنید و وانمود كنید كه در حال صحبت با تلفن هستید. در چند ماه آینده او استفاده صحیح از اشیاء مختلف را یاد خواهد گرفت: موهایش را شانه خواهد كرد، از فنجان چای یا شیر خواهد نوشید و با تلفن اسباب بازی‌اش حرف خواهد زد!
 
زندگی شما : كنار آمدن با " اضطراب جدايی"
در صورتی كه شما مراقبت از كودک خود را به دیگران سپرده و برای مدتی از او دور شوید، كودک شما به طور طبیعی نشانه‌های "اضطراب جدایی" را از خود بروز می‌دهد. در واقع این مطلب بیانگر رشد طبیعی و سالم او است. البته دانستن این مطلب موجب نمی‌شود كه از اضطراب كودک خود ناراحت نشوید.
 
روش‌های زیر می‌توانند به شما كمک كنند تا بر این اضطراب غلبه كنید:
- یک خداحافظی گرم (اما واقعی) با او بكنید. نگذارید كه گریه كودک موجب احساساتی شدن یا تبدیل یک خداحافظی ساده به یک وداع غم انگیز شود.
- هنگامی كه با او خداحافظی كردید واقعا برای مدتی از او دور شوید. در صورتی كه كودک با مشكل جدی مواجه نشده است، تسلیم میل درونی خود برای برگشتن نزد كودک نشوید. در صورتی كه پیش او برگردید كار برای هر دوی شما مشكل‌تر خواهد شد.
- هنگامی كه به مقصد رسیدید به منزل خود زنگ زده و تلفنی با او صحبت كنید. برای این كه فكرتان آرام شود با كسی كه از او مراقبت می‌كند صحبت كنید تا مطمئن شوید كه كودک در شرایط مناسبی قرار دارد. به ندرت پیش می‌آید كه او پس از خروج شما از منزل گریه را متوقف كرده و به كار دیگری مشغول شود.
- پس از این كه به نزد كودک خود برگشتید مدتی از وقت خود را فقط به او اختصاص دهید تا پیوند بین شما مجددا برقرار شود.
- به غریزه خود اعتماد كنید. آیا هنگامی كه همسر شما كودک را ترک می كند كودک همین واكنش‌ها را نشان می‌دهد؟ در صورتی كه پاسخ این سوال منفی است می‌توانید از همسر خود بخواهید كه به جای شما از كودک دور شود. آیا هنگامی كه به نزد كودک برمی‌گردید او ناراحت و گرفته است؟ این احتمال وجود دارد كه كودک شما و پرستار یا مراقب او با هم خوب كنار نیایند.
 
 بازی
عروسک انگشتی

از آنجایی که مغناطیس موجود در حرکات یک حیوان عروسکی، کودکان را مات و مبهوت می‌کند، آن‌ها می‌توانند تماشاچیان خوبی برای یک نمایش عروسکی باشند. فقط کافی است یک یا دو عروسک انگشتی سر انگشتان خود قرار دهید. آن‌ها را برقصانید با آن‌ها آواز بخوانید و یا کودک را غلغلک داده، ببوسید و ضربه‌های آهسته به او وارد کنید. کودک که در این سن است علاقه دارد دست خود را دراز کند و عروسک را بگیرد و در دهان خود بگذارد این کار خوبی است فقط مطمئن شوید که عروسک دارای قطعات ریز نباشد. چون ممکن است جدا شده و در گلوی او گیر کند. همچنین کودک دوست دارد با عروسک حرف بزند، بخندد و برایش صوت بزند. ترانه‌ای مناسب با عروسک خود پیدا کنید و نمایش را موزیکال اجرا کنید./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.