مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته سی‌ و دوم زندگی نوزاد
هفته سی‌ و دوم زندگی نوزاد
هفته سی‌ و دوم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 465

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی و دوم نوزادی (ماه 8 ، هفته 4) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟
كودک شما آرام آرام می‌تواند حركت كند و البته زمین خوردن هم بخش لاینفكی از این فعالیت كودک است. هرچند این زمین خوردن‌ها ممكن است برای چند لحظه شما را واقعا بترساند، اما سعی كنید از تلاش كودک برای كشف محیط اطراف و محدودیت‌هایش لذت ببرید.
هر چند شما میل دارید كه از كودک خود مراقبت كامل به عمل آورید، اما با خودداری از این میل، به او اجازه دهید كه رشد كند و روی پای خودش بایستد. با این حال سعی كنید كه محیط خانه را برای كودک خود "امن" كنید. یک راه مناسب آن است كه خودتان را جای او بگذارید تا بتوانید محل‌های خطرناک را پیدا كنید. مثلا محل نگهداری اشیای شكننده را محكم كنید تا از سقوط و شكستن آن‌ها جلوگیری شود و مبلمان‌هایی را كه چندان جلوی حركت كودک را نمی گیرند در اتاق‌ها نگه دارید.
 
زندگی شما : زمانی براي شما و همسرتان
بسیاری از والدینی كه به تازگی صاحب فرزند شده‌اند می‌گویند: هنگامی كه مدتی از تولد كودک گذشته و هیجان اولیه ورود كودک به زندگی از بین می‌رود والدین می‌فهمند كه از یكدیگر دور شده‌اند و احساس نزدیكی كه به یكدیگر داشتند از بین رفته است. بچه‌ دار شدن را می توان زلزله‎‌ای در زندگی یک زوج دانست. از آنجا كه سختی‌ها و وظایف تنظیم زندگی جدید اغلب بر دوش یكی از زوجین (عموما: مادر) قرار می‌گیرد، احساس جدایی از همسر می‌تواند به سادگی ایجاد شود.
اعتراف به بروز این احساسات (در ابتدا اعتراف نزد خود و سپس ابراز آن به همسر) اولین قدم برای حل مساله است. به او بگویید كه چه مقدار وقت و توجه برای كودک خود صرف كرده‌اید (كه در نتیجه همسر شما ممكن است فكر كند كه تنها مانده است) و به او بگویید كه چقدر به او علاقه دارید و از دوری او ناراحتید. در صورتی كه شما و همسرتان (هر دو) این احساس را داشته باشید جای نگرانی نیست زیرا می‌توانید مشكل را حل كنید.
برنامه‌ای بریزید كه زمان بیشتری را با هم بگذرانید. ببینید كه به چه كارهای مشتركی علاقه بیشتری دارید و آن كارها را در اولویت‌های اول خود قرار دهید. برای مدت زمانی كه می‌خواهید با هم بگذرانید برنامه مشخصی تدارک ببینید. این برنامه می‌تواند به صورت هفتگی، شبانه یا شركت در مراسم خاص یا مذهبی باشد. یک رمز خاص بین خود بگذارید تا هنگامی كه صحبت‌های یكی از شما زیاده از حد به كودک یا كارهای روزمره مربوط شد، طرف دیگر با یادآوری آن رمز موضوع صحبت را عوض كند.
اكنون كه كودک شما بزرگ‌تر شده است می‌‎توانید برنامه جدیدی را برای تقسیم كارها (مراقبت از كودک و انجام امور منزل) تهیه كنید. این كار نه تنها از فشار كار بر روی شما كم خواهد كرد، بلكه موجب خواهد شد تا شما و همسرتان بتوانید زمان بیشتری را در كنار یكدیگر به تفریح بگذرانید. همچنین این مزیت را هم خواهد داشت كه شما و همسرتان به صورت یک تیم دونفره كار خواهید كرد.
 
 بازی
کوچولوی طبل زن
دنگ، دونگ کردن

داشتن توانایی کافی برای استفاده صحیح از اشیاء موجب رضایت خاطر کودکانی می‌‎شود که در حال تمرین روی کنترل حرکات طریف خود هستند. توانایی تولید صدا از آن اشیاء، بیشتر آن‌ها را راضی می‌کند. شما می‌توانید با چیدن تعدادی قابلمه، کاسه یا ماهیتابه نزدیک کودک و دادن چند قاشق چوبی به دستش به راحتی موجبات سرگرمی او را فراهم کنید. به او نشان دهید که چگونه می‌بایست روی طبل‌ها بزنید تا تولید صدا کند. سپس برای انجام این کار او را تشویق کنید. ابتدا ممکن است ضربه‌ها بی‌هدف و تصادفی باشند اما آن قدر این امر به او شادی می‌بخشد که کم کم شروع به زدن ضربه‌های هدف‌دار می‌کند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.