مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته سی‌ و یکم زندگی نوزاد
هفته سی‌ و یکم زندگی نوزاد
هفته سی‌ و یکم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 398

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی و یکم نوزادی (ماه 8 ، هفته 3) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟
در این مرحله احساسات كودک شما واضح‌تر شده است. او ممكن است افراد آشنا را ببوسد و اگر تشویق شود این كار را تكرار خواهد كرد.
در چند ماه آینده كودک شما خواهد توانست خلق و خوهای مختلف (عصبانیت، شادی و...) را تشخیص داده و تقلید كند و ممكن است اولین نشانه‌های همدلی (ابراز شادمانی متقابل یا ابراز همدردی) را از خود بروز دهد. مثلا اگر صدای گریه كسی را بشنود ممكن است خودش هم گریه كردن را آغاز كند. هرچند كودک شما در ابتدای راه فهم و درک احساساتش است اما از شما تقلید خواهد كرد. در ماه‌ها و سال‌های آینده كودک شما دقیقا همان رفتاری را خواهد داشت كه شما با دیگران و به‌خصوص با خود او دارید.
 
زندگی شما : انجام كارهاي مختلف را آسان‌تر كنيد
هر كسی یک راه میان‌بر خاص را ترجیح می‌دهد. در اینجا چند راه برای ساده‌تر كردن زندگی پیشنهاد می‌كنیم:
 
غذای خود را پیشاپیش آماده كنید:
برخی والدین ترجیح می‌دهند كه غذای كودک، خوراكی‌های ساده و چند وعده غذای خانواده را پیشاپیش آماده كرده و سپس در موقع نیاز از این ذخیره استفاده كنند. می‌توانید در هر وعده كه امكان دارد مقداری بیش از نیاز آن وعده غذا تهیه كنید تا برای یک روز در یخچال یا برای روزهای بعد در فریزر نگهداری كنید.
 
لوازم و مواد را منظم كنید:
هر چیزی را كه به‌طور روزانه یا هفتگی استفاده می‌كنید، در یک مكان خاص قرار دهید تا در زمان نیاز بتوانید آن را به راحتی پیدا كنید. بهتر است در هر جا تعدادی پوشک یا پستانک قرار دهید؛ مثلا اگر در یك خانه بزرگ یا چند طبقه زندگی می‌كنید، یا خانه اقوامی كه به‌طور هفتگی سر می‌زنید. همواره تعدادی پوشک به صورت ذخیره نگهداری كنید تا در زمان لازم با مشكل مواجه نشوید. وسایل استحمام و تغذیه كودک خود را در جعبه‌های پلاستیكی و در مكان‌های مشخص قرار دهید تا در زمان نیاز بتوانید آن‌ها را به راحتی پیدا كنید.
 
كودک را در فعالیت‌های خودتان شركت دهید:
شما می‌توانید به همراه كودک خود یك دوش دونفره بگیرید كه هم تفریح بامزه‌ای خواهد بود و هم در وقت شما صرفه جویی خواهد شد.
 
برخی از امور منزل را به صورت بازی انجام دهید:
تا كردن لباس‌های شسته شده (كودک شما دوست دارد كه در میان لباس‌ها بازی كند) یا منظم كردن اتاق كودک. در این صورت می‎توانید همزمان كارهای خود را انجام دهید، از كودک مراقبت كنید، تفریح كرده و در وقت خود نیز صرفه جویی كنید.
 
 بازی
نور را دنبال کن

به‌وسیله اجرای جدیدی از نورها چشم‌های کودک خود را با پدیده جدید آشنا کنید. یک دستمال کاغذی با رنگ روشن یا یک روسری را روی انتهای یک چراغ قوه بگذارید و دور آن را با چسب نواری پهن محکم کنید (مطمئن شوید که کودک نمی‌تواند نوار چسب را بردارد) سپس دایره‌های نورانی را روی سقف، اسباب بازی‌های کودک و دیوار حرکت دهید. چراغ را سریع خاموش و روشن کنید با نور آن شکل‌هایی درست کنید و یا نور آن را بین دو جسم عقب و جلو ببرید و در همین حال با کودک صحبت کنید. مثلا بگویید نور کجاست؟ آهان اینجاست. روی توپ است./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.