مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته سی‌ام زندگی نوزاد
هفته سی‌ام زندگی نوزاد
هفته سی‌ام زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 456

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی‌ام نوزادی (ماه 8 ، هفته 2) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟
"دندان در آوردن كودک" بین 3 تا 12 ماهگی آغاز می‌شود اما اولین دندان‌ها در اكثر كودكان در فاصله 4 تا 7 ماهگی بیرون می‌زنند؛ و معمولا اولین دندان‌ها دو دندان جلویی در آرواره پایین هستند. در صورتی كه بین دو دندان او فاصله وجود دارد نگران نشوید. دندان‌ها معمولا با زوایای مختلف از لثه خارج می‌شوند و فاصله بین آن‌ها در سن 3 سالگی (كه همه 20 دندان شیری درمی‌آیند) از بین خواهد رفت.
هنگامی كه مرحله دندان درآوردن آغاز می‌شود، از آنجا كه كودک می‌خواهد به این "چیزهای جدید" كه در دهانش درآمده‌اند عادت كند، آب دهان او بیشتر سرازیر شده و صداهای جدیدی از خودش درخواهد آورد.
 
زندگی شما : گاهی اوقات از كودک خود دور شويد
ممكن است موارد زیادی پیش بیاید كه مادر یک كودك 7 ماهه تا كنون یک پرستار بچه استخدام نكرده یا مدت زمانی را دور از كودک خود نگذارنده باشد. این كار ممكن است دلایل متعددی داشته باشد: مثلا كودک دچار بیماری شده باشد یا مادر نتواند كسی را برای مراقبت از كودک پیدا كند. مادرانی كه شاغل هستند ممكن است به هیچ وجه مایل نباشند كه وقت آزاد خود را دور از كودكشان بگذرانند. و البته كودكان 7 ماهه ممكن است آن قدر بامزه و دوست داشتنی باشند كه نتوان از آن‌ها دور شد!
همان گونه كه قبلا اشاره شد بنا به دلایلی بهتر است شما هر از چند گاهی از كودک خود دور شوید: به خاطر او یا به خاطر خودتان. این جدایی‌های كوتاه مدت به او كمک می‌كند تا رابطه خود را با افراد دیگر تنظیم كند و اجتماعی‌تر شود و حتی می‌تواند او را در برابر "اضطراب جدایی" بیمه كند.
لازم نیست كه برای مدت زمان طولانی او را ترک كنید. یک ساعت خروج از منزل، دیدن یک فیلم یا هر جدایی كوتاه مدت در زمانی كه كودک بیدار است و می‌فهمد كه شما در كنار او حضور ندارید كافی است. این كار برای شما هم خوب است: شما هم می‌فهمید كه اگر از كودک خود دور شوید آسمان به زمین نمی‌آید!
 
 بازی
روی هم گذاشتن حلقه

کودک شما ممکن است تا به حال درون آب دریا، استخر یا رودخانه نرفته باشد. اما بازی با حلقه‌های شنا حتی در خشکی هم لذت دارد. کودکانی که به تازگی نشستن یا چهار دست و پا راه رفتن را آموخته‌اند، از این که توسط این حلقه‌ها حمایت شوند یا وقتی درون حلقه‌ها نشسته‌اند، بازی دالی موشه انجام دهند، لذت می‌برند. کافی است او را روی یک سطح نرم در داخل این حلقه‌ها بنشانید و ما بقی را طوری روی هم بگذارید که تا حد سینه او بالا بیایند. سپس در حالی که حلقه بادی را بالا و پایین می‌برید، سپس با هیجان بگویید دالی موشه. کودکانی که دارای تحرک بیشتری می‌باشند، از خزیدن و چهار دست و پا رفتن به داخل و خارج حلقه‌هایی که روی زمین چیده شده‌اند، لذت خواهند برد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.