مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته بیست و نهم زندگی نوزاد
هفته بیست و نهم زندگی نوزاد
هفته بیست و نهم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 450

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و نهم نوزادی (ماه 8 ، هفته 1) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟
در این مرحله ممكن است هنوز به كودک خود بگویید كه "تلفن اسباب بازی نیست"، "جغجغه‌ات را به این طرف و آن طرف پرتاب نكن" و "موهای خواهرت را نكش"! در این سن كودک ممكن است بخواهد اقتدار شما را با سرپیچی از دستورهای ساده امتحان كند. او نافرمان، لجباز یا خودسر نیست، فقط كنجكاو است. در این سن هرگز به كودک خود این برچسب‌ها را نسبت ندهید.
به خاطر داشته باشید كه كودک فقط چیزهایی را به خاطر می‌‎آورد كه چند لحظه پیش به او گفته‌اید. در این سن بهترین كار این است كه فقط بگویید: "نه" و سپس او را از انجام كارش منصرف كنید.
 
زندگی شما : شرايط خوبی برای خودتان فراهم كنيد
پذیرفتن مسوولیت یك كوچولو برای 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته، یا از سر كار سراسیمه به سراغ كودک رفتن و بالعكس می‌تواند سرسام‌آور باشد. این چند نكته را طی اولین سال زندگی با كودک خود به خاطر داشته باشید:
 
سلامتی خود را حفظ كنید:
چه اضافه وزن دوران حاملگی را كاهش داده باشید یا نه، بایستی به اندازه كافی غذا بخورید. از كافئین و الكل بپرهیزید؛ اثر محرک و آرام بخش آن‌ها موقتی است و پس از آن موجب می‌شود كه احساس ناخوشایندتری داشته باشید. علاوه بر این که خوردن الکل حرام است و آثار مخرب روحی نیز برجای می‌گذارد. یک برنامه ورزشی متعادل را چند بار در هفته پیگیری كنید. این برنامه می‌تواند صرفا به پارک كردن ماشین در محلی دورتر از محل كار و پیاده روی تا محل كار خلاصه شود. به اندازه كافی بخوابید و در صورت امكان گاهی اوقات كمی چرت بزنید. دست‌های خود را مرتب بشویید تا از سرماخوردگی جلوگیری كنید، خصوصا اگر كودک شما تماس زیادی با سایر كودكان دارد.
 
از خانه بیرون بروید:
با پیاده روی یا كمی گل‌كاری یا باغبانی از هوای تازه لذت ببرید. كودک شما هنوز كوچک است و می‌توانید او را به همراه خود به این طرف و آن طرف ببرید؛ پس تا به راه نیفتاده است قدر این موقعیت را بدانید! گاهی اوقات را هم صرفا به خودتان (بدون كودک دلبندتان) اختصاص دهید؛ با همسر یا یكی از دوستانتان به گردش بروید یا یک كار دیگر را كه دوست دارید اما مدتی است به آن نپرداخته اید انجام دهید.
 
به خودتان حال بدهید!:
برای ماساژ، آرایش و پیرایش صورت یا هر چیز دیگری كه فكر می‌كنید به شما احساس بهتر بودن می‌دهد، كمی پول خرج كنید. یک حمام دلچسب هم می‌تواند بسیار عالی باشد.
 
تمركز كنید:
از یوگا، حركات كششی، تنفس عمیق یا دیگر تمرین‌های مربوط به تمدد اعصاب استفاده كنید.
 
 بازی
آشنا نمودن کودک با موسیقی

شما می‌توانید کودک خود را زمانی با موسیقی آشنا کنید که آن قدر بزرگ شده باشد که بتواند اشیایی را در دست گرفته و کنترل کند. (هر چند مدت کوتاهی باشد.) اسباب بازی را مثل جغجغه به دستش بدهید. تا هنگامی که به موسیقی گوش می‌دهد یا برایش آوازی می‌خوانید، آن را تکان دهد، صدایش در آورد و یا چیزی را بچرخاند. به این ترتیب باعث افزایش لذت شنوایی او خواهید شد. فقط باید تعدادی جغجغه و اسباب بازی‌هایی که هنگام تکان دادن یا فشار دادن تولید صدا می‌کنند را دور او بگذارید و به او نحوه استفاده از آن‌ها را یاد دهید. سپس اجازه دهید تا او مشغول شود و خود را خالی کند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.