مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته بیست و هشتم زندگی نوزاد
هفته بیست و هشتم زندگی نوزاد
هفته بیست و هشتم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 387

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و هشتم نوزادی (ماه 7 ، هفته 4) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟
ممكن است كودک شما غذا خوردن با دست‌های خود را آغاز كرده باشد. هرچند این كار می‌تواند در 10 ماهگی هم آغاز شود. هنگامی كه او به این مرحله برسد شما می‌توانید از "لیوان مخصوص كودک" استفاده كنید.
یک لیوان كه دو دسته و یک لوله (دهانه) داشته باشد به او بدهید. بگذارید كودک تلاش كند تا مایع درون لیوان را بنوشد اما قبل از این كه كاملا خسته شود دریچه لوله را (كه روی لیوان قرار دارد) باز كنید. اگر كودک شما نتوانست مایع را از طریق لوله بمكد، درپوش لیوان را برداشته و بگذارید كه مایع را مستقیما از درون لیوان بنوشد. به او یاد بدهید كه چگونه سر لیوان را به طرف پایین بیاورد تا مایع به درون دهان او جاری شود.
 
زندگی شما : به غريزه خود اعتماد كنيد
"غریزه مادری" یک حرف كلیشه‌ای نیست. این غریزه یک ابزار ارزشمند و قوی است كه می‌تواند در بزرگ كردن كودک به شما كمک كند. شما بهتر از هر شخص دیگری كودک خود را می‌‎شناسید و بهترین كسی هستید كه می‌تواند زمان تغییر وضعیت كودک را تشخیص دهد.
دكتر بنجامین اسپاک در اولین كتاب معروف خود یعنی "كودک و مراقبت دوران كودكی" در سال 1946 می‌گوید: «شما باید به خودتان اعتماد كنید. شما بیشتر از آنچه فكر می‌كنید می‌دانید». اگر احساس می‌كنید كه چیزی برای سلامتی، رشد یا راحتی كودک شما مناسب نیست فورا با این احساس خود مبارزه نكنید. در بسیاری از موارد یكی از والدین توانسته است بسیار زودتر از تیم پزشكی نشانه‌های اولیه یک مشكل را در كودک تشخیص دهد؛ مانند آغاز یک بیماری (حتی پیش از بروز تب) یا یک عارضه كه تشخیص داده نشده ولی موجب بروز تغییرات رفتاری یا تاخیر رشد كودک می‌شود.
 
پس شما باید چكار كنید؟
به غریزه خود توجه كنید. مشاهدات خود را در مورد كودک بنویسید. در مورد مشورت با پزشک كودک شک نكنید. اگر هنوز هم قانع نشده‌اید به بررسی خود ادامه دهید تا یک جواب قانع كننده پیدا كنید. اگر اشتباه كرده بودید یا به بروز یک مشكل مشكوک بودید در حالی كه هیچ مشكلی در میان نبود نگران نشوید. هر كسی اشتباه می‌كند. با تشخیص احساسات غریزی و یادگیری از طریق تجربه، به تدریج یاد خواهید گرفت كه بهترین راه برخورد با كودک چگونه است.
 
 بازی
آن حباب را بگیر

اگر قبلا فوت کردن حباب‌ها را با کودک خود بازی کرده اید، می‌دانید که کودکان بی‌نهایت از این بازی لذت می‌برند. شاید توجه کرده‌اید که او برای رسیدن به این حباب‌ها چقدر تلاش می‌کند و به سختی می‌تواند به آن‌ها نزدیک شود. این کار بسیار او را خسته و کسل می‌کند. برای این که او را زودتر به هدفش برسانید، می‌بایست حباب‌ها را درست جلوی او فوت کنید. در ابتدا، فقط به تماشای حباب‌های شناور در هوا می‌نشیند. سپس به هرکدام از این حباب‌های براق دقیق‌تر نگاه می‌کند و سپس لذت لمس کردن آن‌ها را تجربه می‌کند حتی اگر برای یک دقیقه باشد. مراقب باشید دست صابونی خود را به چشم‌هایش نزند. وقتی بازی تمام شد دست‌های او را بشویید./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.