مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته بیست و هفتم زندگی نوزاد
هفته بیست و هفتم زندگی نوزاد
هفته بیست و هفتم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 358

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و هفتم نوزادی (ماه 7 ، هفته 3) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟
در این سن كودكان به حیوانات مصنوعی (كوچک یا بزرگ) علاقه نشان می‌دهند. یكی از این حیوانات ممكن است به محبوب‌ترین اسباب بازی كودک شما تبدیل شود. در این حالت به زودی شما می‌بینید كه این اسباب بازی را بایستی همه جا به دنبال خودتان ببرید و البته معمولا آب دهان كودک شما بر روی آن جاری است! نگران نباشید: یک "شیء انتقالی" مانند این می‎تواند نشانه‎ای از رشد استقلال شخصی باشد، كه كودک شما یاد می‌گیرد تا خودش را از شما جدا كند و روی پای خودش بایستد؛ البته آهسته آهسته!
هنگامی كه می‌خواهید چیز جدیدی بخرید، اسباب بازی‌های نرمی را انتخاب كنید كه به خوبی دوخته شده باشند. اسباب بازی‌های دیگری كه می‌توانند برای كودک شما مناسب باشند شامل توپ، استوانه‌های تودرتو، اسباب بازی‌هایی كه فنر دارند و ناگهان بیرون می‌پرند و همچنین عروسک‌های بزرگ هستند.
یكی از راه‌هایی كه می‌توانید بفهمید آیا كودک شما یک اسباب بازی مخصوص و محبوب دارد یا نه، این است كه سعی كنید اسباب بازی را از او دور كنید. در این حالت ممكن است ببینید كه با دور كردن اسباب بازی، كودک با صدای بلند اعتراض می‌كند!
 
زندگی شما : برخورد محترمانه با پدربزرگ و مادربزرگ كودک
والدین شما و همسرتان كه به تازگی پدربزرگ و مادربزرگ شده‌اند حال خوشی دارند! آن‌ها واقعا حال خوشی دارند و البته بعضی مواقع زیاده از حد حال خوشی پیدا می‌كنند!
در صورتی والدین شما یا همسرتان از نحوه تربیت كودک توسط شما انتقاد كردند، ناخواسته شما را نصیحت كردند یا كار دیگری كردند كه بر نوع انتخاب شما جهت تربیت فرزند تاثیر بگذارند، برخورد شدید و تدافعی نكنید. در صورتی كه شما از شیوه‌ای كه برای بزرگ كردن كودک خود انتخاب كرده‌اید مطمئن باشید، راحت‌تر می‌توانید با این نظرات ناخواسته برخورد كنید. ممكن است سابقه آن‌ها در بزرگ كردن كودک بیشتر از شما باشد، اما شما و همسرتان والدین این كودک هستید و شاید بهتر باشد كه این نكته را به آرامی به آن‌ها تذكر بدهید.
البته تجربه آن‌ها می‌تواند مفید باشد. در صورتی كه نظر شما با آن‌ها متفاوت است، محترمانه از آن‌ها تشكر كنید و به كار خود ادامه دهید.
لوس كردن بچه، كار اختصاصی پدربزرگ‎ها و مادربزرگ‌هاست! كودک شما از بغل شدن یا ابراز علاقه آنها اذیت نمی‌شود به شرط این كه این كارها با برنامه‌ای كه برای غذا خوردن و خواب او ترتیب داده‌‎اید تداخل نداشته باشد. هدیه دادن بیش از حد ممكن است موجب تعجب شما شود، اما پدربزرگ و مادربزرگ كودک به خاطر علاقه و همچنین سخاوت این كار را خواهند كرد. در صورتی كه بین آن‌ها و كودک شما ارتباطی وجود دارد این ارتباط می‌تواند كاملا تحت نظر شما صورت گیرد. در صورتی كه واقعا با یک هدیه یا اقدامی مخالف هستید، مخالفت خود را در آغاز با یک جمله مثبت شروع كنید. از آن‌ها به خاطر سخاوتشان تشكر كنید و آن گاه در صورتی كه فكر كردید لازم است با مهربانی برایشان توضیح دهید كه چه چیزی را برای كودک خود ترجیح می دهید.
 
 بازی
چهار دست و پا راه رفتن و گرفتن توپ
او هنوز آمادگی کافی برای بازی‌های ((گرفتنی)) را ندارد، اما بی‌نهایت از بازی برو بیار خوشحال می‌شود. یک توپ بادی متوسط یا یک توپ پلاستیکی یا پارچه‌ای بزرگ را کمی آن طرف‌تر از دسترس کودک بغلتانید. تا او به سمت آن حرکت کرده و آن را بگیرد. یا توپ را مستقیما به سمت کودک بفرستید تا بتواند به کمک دست‌هایش آن را متوقف کند.

توجه: اگر مقداری از باد توپ را کم کنید او راحت‌تر می‌تواند به آن چنگ انداخته و در دستش بگیرد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.