مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته بیست و ششم زندگی نوزاد
هفته بیست و ششم زندگی نوزاد
هفته بیست و ششم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 378

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و ششم نوزادی (ماه 7 ، هفته 2) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟
به زودی كودكتان به شما خواهد فهماند كه برای غذا خوردن با دست آماده شده است. نشانه این امر می‌تواند آن باشد كه قاشقی را كه با آن به او غذا می‌دهید از شما بگیرد، یا غذا را با دست از بشقاب شما بیرون بریزد. چهار یا پنج لقمه كوچک از غذا را بر روی صندلی او یا یک بشقاب نشكن قرار دهید. برای كاهش احتمال خفه شدن، غذا را در حالی به كودک بدهید كه به صورت عمودی و صاف بر روی صندلی نشسته باشد. از غذا دادن به او در حالی كه به صورت خمیده در صندلی ایمنی خود در ماشین یا در كالسكه قرار گرفته است خودداری كنید.
ممكن است كودک شما اشتهای خوبی داشته باشد اما هنوز دندان ندارد؛ پس از غذاهایی شروع كنید كه بتواند با لثه بجود و یا به راحتی در دهانش حل شوند. در آینده و با رشد كودک می‌توانید لقمه‌هایی از بعضی غذاهایی را كه خودتان می‌خورید به او بدهید.
 
زندگی شما : اختصاص دادن مدتی از وقت به خودتان
اكثر مادران كمترین توجه را به خودشان می‌كنند. مراقبت از كودک، انجام شغل، تامین نیازهای همسر و خانه داری در اولویت‌های اول قرار دارند. اما شما باید به خودتان نیز اهمیت بدهید زیرا در غیر این صورت ادامه زندگی برایتان مشكل‌تر خواهد شد. این كار مانند آن است كه بخواهید یك ماشین را بدون بنزین برانید.
از آنجایی كه شما نمی‎توانید چند ساعت به 24 ساعت شبانه روز اضافه كنید، پس همین ساعت‌هایی را كه در اختیار دارید به طور صحیح به كارهای مختلف اختصاص دهید. ابتدا از خودتان بپرسید كه از چه كارهایی می‌توانید صرف‌نظر كنید. به عنوان مثال آیا كارهای داوطلبانه‌ای وجود دارند كه بتوانید كنار بگذارید؟ یک راه دیگر برای استفاده بهتر از زمان، آن است كه برای همه دقایق برنامه ریزی كرده و سعی كنید در هر كار چند دقیقه صرفه جویی كنید! دفعات پخت غذا در طول هفته را كمتر كنید، اما در هر دفعه مقدار بیشتری غذا بپزید و قسمتی از غذا را برای وعده بعد در یخچال یا برای هفته بعد در فریزر نگهداری كنید. می‌توانید گاهی اوقات از غذاهای آماده كه از فروشگاه می‌خرید استفاده كنید. در صورتی كه وضعیت تمیزی و مرتبی خانه همانند گذشته نیست، نگران نشوید. در صورت نیاز از دیگران تقاضای كمک كنید یا در صورتی كه آن‌ها پیشنهاد كمک دادند پیشنهاد آن‌ها را بپذیرید.
كارهای گروهی نیز می‌تواند بخشی از فشار بر روی شما را كاهش دهد. می‌توانید بخشی از وظیفه مراقبت از كودک را بر عهده دیگران بگذارید.
یک فعالیت خاص را برای خودتان (و فقط خودتان) برنامه ریزی كنید: مثلا یک كلاس ورزشی و یا ناهار خوردن با یكی از دوستان. سپس لیستی از كارهای مورد نیاز یا علاقه خود را (از قبیل مطالعه، خیاطی، گشت و گذار در اینترنت) تنظیم كنید و در هر فرصتی كه به دست می‌‎آورید یكی از آن‎ها را انجام دهید.
با زوج‎های دیگر مشورت كنید تا ببینید آن‎ها چگونه در زمان خود صرفه جویی كرده و زندگی را آسان‎تر می‎كنند!
 
 بازی

استفاده به نوبت از دست‌ها

اکنون کودک شما به راحتی می‎تواند اشیا را بگیرد و در دست خود نگه دارد، چه فیل عروسکی مورد علاقه‎اش باشد چه دسته‎ای از موی شما. اما ممکن است هنوز تسلط کافی برای انتقال جسم از دستی به دست دیگر را نداشته باشد. زیرا این کار مستلزم حرکت هر دو دست در یک زمان است. ( احتمالا حین انجام این کار جسم را از دست خود می‎‌اندازد) جهت کمک به کودک جهت استفاده کردن از هر دو دست، یک اسباب بازی کوچک را در دستش قرار دهید، بگذارید مدتی با آن بازی کند سپس اسباب بازی دیگری را بالای همان دست نگه دارید و او را تشویق کنید تا اسباب بازی اول را به دست دیگرش بدهد، به جای این که آن را بیاندازد. پاداش او برای انجام این عمل زیرکانه، این است که توانسته در یک لحظه دو اسباب بازی را در دو دستش بگیرد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.