مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته بیست و پنجم زندگی نوزاد
هفته بیست و پنجم زندگی نوزاد
هفته بیست و پنجم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 352

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و پنجم نوزادی (ماه 7 ، هفته 1) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل
کودک شما چگونه رشد می‌کند؟
ممكن است كودک شما استفاده از یكی از دست‌هایش را برای مدتی به دست دیگرش ترجیح دهد و بالعكس؛ اما شما نمی‌توانید دقیقا تشخیص دهید كه او چپ دست خواهد بود یا راست دست. این مساله در 2 تا 3 سالگی مشخص می‌شود.
سعی نكنید بر انتخاب دست توسط كودكتان تاثیر بگذارید. راست دست یا چپ دست بودن قبل از تولد مشخص شده است! مثلا در صورتی كه او واقعا چپ دست باشد، اگر او را به استفاده از دست راست وادار كنید ممكن است موجب گیج شدن او شود و مشكلاتی در زمینه تنظیم رابطه دست با چشم، میزان سرعت عمل و چابكی او و همچنین افتضاح شدن دست خطش در آینده پیش بیاید!
 
زندگی شما : مقايسه كردن كودكتان با ساير كودكان
تقریبا همه پدر و مادرها گاهی اوقات به بچه‌های دوستان و آشنایان یا بچه‌هایی كه در كوچه و خیابان می‌بییند نگاهی می‌اندازند و كودک خود را با آنها مقایسه می‌كنند. هنگامی كه می‌شنوید كه پیشرفت یک كودک در زمینه‌ای خاص بیشتر از كودک شما است، طبیعی است كه نگران شوید كه آیا كودک شما سالم است یا نه؟ البته این بدان معنا نیست كه این طرز فكر كاملا سودمند است. هر كودكی با سرعت خاص خودش رشد می‌كند. به‌ویژه در حدود 6 ماهگی كودكان در زمینه توانایی‌های فیزیكی و همچنین تكلم با یكدیگر تفاوت زیادی دارند.
اگر درباره كودک خود و رشد او نگران هستید بهتر است به جای این كه او را با كودكان دیگر مقایسه كنید درباره رشد طبیعی كودک اطلاعاتی به‌دست آورید. حتی در این صورت هم نمودارهای مربوط به زمان بروز وقایع خاص (مثلا زمان شروع به صحبت یا زمان راه رفتن) تنها یک راهنمای كلی هستند. ممكن است وضعیت كودک شما با این نمودار هم كاملا تطابق نداشته باشد و علت آن می‌تواند این باشد كه كودک بر افزایش یک مهارت خاص تمركز كرده است و یا این كه صرفا به زمان بیشتری نیاز دارد. تاخیر یادگیری فقط در یک زمینه خاص دلیلی برای بروز "تاخیر رشد" نیست. پس خیالتان راحت باشد! اما به غریزه خود اعتماد كنید: در صورتی كه هنوز هم نگران هستید حتما با پزشک كودكتان مشورت كنید.
 
 بازی
بازی پر کن و خالی کن

کودکانی که نشستن و استفاده از دست‌هایشان را آموخته‌اند، ورزش مورد علاقه‌شان بیرون آوردن اشیا از محل مخصوص و بیرون ریختن آن‌ها و سپس دوباره برگرداندن آن‌ها به محل اولیه می‌باشد. کودک شما در هر قسمت از خانه که باشد، احتمالا جایی را برای پر کردن و خالی کردن پیدا می‌کند. حالا که پر کردن و خالی کردن قفسه‌های شما او را خوشحال می‌کند و در طول روز مشغول می‌شود. بگذارید بازی پر کن و خالی کن که مخصوص همه کودکان است را بازی کند. یک گالن پلاستیکی دهان گشاد یک جعبه پلاستیکی بزرگ و حتی یک کاسه استیل خودش را در اختیارش بگذارید. داخل آن را پر از پیمانه‌های اندازه گیری، کاسه‌های پلاستیکی، اسباب بازی‌های پارچه‌ای، حلقه‌های پلاستیکی و جغجغه قرار کنید. سپس همراه کودک روی زمین بنشنید و به او کمک کنید تا چندین بار جعبه را پر و خالی کند. طولی نمی‌کشد که نوزاد با انجام این کار مشغول خوهاد شد و بارها بارها آن را تکرار خواهد کرد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.