مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته بیست و سوم زندگی نوزاد
هفته بیست و سوم زندگی نوزاد
هفته بیست و سوم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 572

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و سوم نوزادی (ماه 6 ، هفته 3) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در این مرحله كودک شما دنیا را تقریبا آن گونه كه شما می‌بینید و می‌شنوید، می‌بیند و می‌شنود. مهارت‌های ارتباطی او به سرعت رشد می‌كنند كه می‌توانید اثر آن را در جیغ و فریادهای او، صداهای نامفهوم او (كه شبیه صدایی است كه هنگام تولید و حركت حباب در آب ایجاد می‌شود) و تغییر تن صدای او (مثل آن چیزی كه در اپرا می‌شنوید) ببینید. این صداها می‌توانند نظر یا پاسخ او را (از قبیل خوشحالی، علاقه یا حتی رضایت) به موارد مختلف یا وقتی كه مشكلاتش حل می‌شوند (مثل تعویض پوشک و...) نشان دهند.
در این سن حدود نیمی از كودكان صداهای نامفهومی را با تكرار كلمات یك بخشی (مانند: "با"، "ما"، "دا" یا تركیبات دیگر از یك حرف صدا دار با یک حرف بی صدا) ایجاد می‌كنند. حتی برخی از كودكان قادر هستند تا یک یا دو بخش دیگر نیز به این كلمات اضافه كرده و در نتیجه صداهای پیچیده‌تری را تولید كنند.
شما می‌توانید با درآوردن همین صداها یا بازی كردن با كودک (مثلا تقلید صدای گوسفند: "بع" یا صدای بز: "مع") كودک را تشویق كنید. یا وقتی صدایی را از او شنیدید كه نتوانستید مفهوم آن را تشخیص دهید، كافی است یک جواب به كودک بدهید تا صحبت شما ادامه پیدا كرده باشد؛ مثلا بگویید: «آره! این یه ماشینه؛ چقدر هم رنگ قرمزش بامزه است»! كودک شما نیز از این كار استقبال خواهد كرد و به صحبت كردن ادامه می‌دهد.
 
زندگی شما : كنار آمدن با مشكل كمبود خواب
هنگامی كه كم خوابی به مشكل دائمی زندگی تبدیل می‌شود به سختی می‌توان در طول روز به كار پرداخت. همكاران شما كه با بچه سر و كله نمی‌زنند، نمی‌توانند بفهمند كه مشكل شما چیست. شما سه راه حل اصلی دارید:
 
1- افزایش خواب كودک:
در این سن اكثر كودكان می‌توانند كه تمام طول شب را بخوابند. در صورتی كه كودک شما قادر به این كار نیست از روش‌‍های مربوط به آماده كردن كودک برای خواب استفاده كنید.
 
2- افزایش خواب خودتان:
می توانید از روش‌های زیر استفاده كنید:
- در صورتی كه می‌توانید، در زمان استراحت سر كار یک چرت مختصر بزنید. (ممكن است حتی نتوانید راجع به این گزینه فكر كنید؛ پس موارد دیگر را امتحان كنید.)
- حجم كارهای خانه را كمتر كرده یا برخی از آن‌ها را به دیگران محول كنید تا بتوانید كمی استراحت كنید.
- شب زودتر بخوابید و مسوولیت خواباندن كودک را بر عهده همسر خود بگذارید.
- یک برنامه منظم برای خواب و بیداری خود طراحی و اجرا كنید. سعی كنید هر روز در زمان مشخصی بخوابید و از خواب بیدار شوید.
 
3- افزایش كیفیت خواب در هنگام استراحت:
می‌توانید از روش‌های زیر برای یک خواب بهتر استفاده كنید:
- اگر برای به خواب رفتن با مشكل مواجه هستید با پزشک خود در مورد داروهای گیاهی و یا داروهای خواب‌آوری كه بدون نسخه در داروخانه‌‎ها فروخته می‌شوند مشورت كنید. در برخی موارد كافی است تا برای چند شب از برخی از این داروها استفاده كنید تا ساعت بیولوژیک بدن شما به حالت طبیعی بازگردد.
- اتاق خواب خود را برای خواب آماده كنید. مسائل و ابزارهای مربوط به شغل خود را از روی تخت بردارید (بهتر است كه آن‌ها را از اتاق خارج كنید). اطمینان حاصل كنید كه تشک شما نرم و راحت است (اگر 8 یا 10 سال از عمر آن گذشته است بهتر است یک تشک نرم‌تر و جدیدتر بخرید). نور، دما و صدای اتاق را در حد مطلوب تنظیم كنید. در حالت كلی هر چقدر اتاق شما تاریك‌تر، خنك‌تر و ساكت‌تر باشد برای خواب بهتر است. تلویزیون را از اتاق خواب بیرون برده و رادیو را خاموش كنید.
- قبل از زمان خواب كمی استراحت كنید تا سریع‌تر به خواب رفته و خواب بهتری داشته باشید. نوشیدن شیر گرم، تمرین یوگا، تمرین‌های كششی، تنفس عمیق و ماساژ می‌توانند موجب شوند كه راحت‌تر به خواب بروید.
- كلا از خودتان مراقبت كنید. از وعده‌های غذایی مغذی و خوراكی‌های سبک استفاده كنید، از مصرف چای و قهوه بعد از غروب خودداری كنید و مرتب به ورزش بپردازید. سخت‌ترین یا خسته كننده ترین كار خود را در اوائل روز انجام دهید و در بقیه طول روز به خودتان سخت نگیرید.
 
 بازی
هدایایی داخل جعبه
او داخل کشوهای کمدش را زیر و رو می‌کند و قفسه روزنامه‌ها رو خوب می‌گردد و تمام کتاب‌هایش را از قفسه بیرون می‌کشد. احتمالا باعث بهم ریختگی منزل هم می‌شود. اما اکتشافات مداوم او در واقع نشانه‌های رشد یک کودک سالم است. در اینجا روشی پیشنهاد شده است که می‌توان دست‌های کوچک او را برای کارهای مفید و غیر تخریبی به‌کار گرفت. تعدادی از اسباب بازی‌های او را با کاغذ کادوهای رنگی روشن خیلی شل بپیچید. همه آن‌ها را در یک ساک خرید بزرگ قرار دهید. به او اجازه دهید آن‌ها را بیرون بریزد کادوها را باز کند و اسباب بازی‌ها را پیدا کند. در مسافرت‌های با ماشین یا هواپیما این بازی توصیه می‌شود./ نی نی سایت
 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.