مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته بیست و دوم زندگی نوزاد
هفته بیست و دوم زندگی نوزاد
هفته بیست و دوم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 559

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و دوم نوزادی (ماه 6 ، هفته 2) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

مهارت كودک شما در تشخیص اشیای كوچک و متحرک بیشتر شده است. در این مرحله او می‌تواند با دیدن تنها بخشی از یک شیء (مثلا اسباب بازی دوست داشتنی‌اش كه از زیر مبل پیدا است)، آن را بشناسد. این مهارت مبنای بازی "قایم باشک" است كه شما در چند ماه آینده با او بازی خواهید كرد.
او همچنین می‌تواند یك شیء را در خارج از محدوده دید خود تعقیب كند. در صورتی كه شما كودک را در نزدیكی یک شیء بر روی میز قرار دهید او به سمت آن خواهد رفت و هنگامی كه به آن برسد به سمت شی دوم می‌رود.
 
زندگی شما : استفاده از پرستار بچه
استخدام پرستار بچه یک تصمیم مهم است. احتمالا سخت‌ترین مرحله پیدا كردن و انتخاب فردی است كه او را دوست داشته و به او اعتماد داشته باشید، خصوصا اگر در این مرحله نتوانید از اعضای خانواده یا دوستان نزدیكتان كمک بگیرید. پرس و جو از دوستان، همسایگان و دیگر زوج‌های جوانی كه به تازگی صاحب فرزند شده‌اند می‌تواند روش بسیار مناسبی برای پیدا كردن پرستار مورد نظر باشد. در برخی مناطق موسساتی وجود دارند كه فعالیت آن‌ها در زمینه استخدام خدمتكار و پرستار سالمند یا كودک است.
یک گزینه دیگر این است كه وظیفه نگهداری از كودک خود را با یک زوج دیگر (كه آن‌ها هم یك كودک دارند) تقسیم كنید. ممكن است بتوانید گروه‌های چند نفره تشكیل دهید.
هنگام انتخاب پرستار كودک باید به برخی نكات توجه كنید، از قبیل: سن، تجربه و داشتن اطلاعات در زمینه مراقبت‌های عمومی و كمک‌های اولیه برای كودكان. برای شروع می‌توانید از دیگران راهنمایی بخواهید و البته یک مصاحبه كامل هم می‌تواند به شما كمک كند تا در مورد شخصیت و توانایی‌های فرد اطلاعات كافی به دست آورید. تعامل و رابطه متقابل پرستار با كودک خود را به دقت ملاحظه كنید. یک نوجوان (كه نمی‌‎توانید كودک خود را با او تنها بگذارید) می‌تواند به عنوان "كمك كار مادر" استخدام شود. او می‌تواند در حالی كه شما به كارهای خود یا انجام امور منزل می‌پردازید، از كودک مراقبت كند. بنابراین مهم است كه از قبل مشخص كنید پرستار را برای چه زمان‌هایی و چه كارهایی می‌خواهید استخدام كنید.
هنگامی كه پرستار مورد نظر خود را انتخاب كردید، بهتر است از او بخواهید تا كمی زودتر بیاید تا مدتی را با هم بگذرانید. اجازه دهید در حالی كه شما وسایل كودک را آماده می‌كنید، او كودک شما را بغل كند. اطلاعات مورد نیاز را هم به او بدهید: شماره تماس با شما و پزشک كودک، شماره و محل اورژانس پزشكی برای مواقع مورد نیاز، راه خروج اضطراری از منزل، محل لوازم كمک‌های اولیه و مواد ضروری، اطلاعات مربوط به سلامت كودک و اجازه استفاده یا انجام امور درمانی (برای زمانی كه شما در دسترس نباشید). برای دستمزد، بهتر است با والدین دیگری كه در منطقه شما زندگی می‌كنند نیز مشورت كنید تا از نرخ معمول آن اطلاع پیدا كنید.
 
 بازی 
بازی هل دادن
او فکر می‌کند که می‌تواند روی شکم به سمت جلو حرکت کند. اما هنوز هماهنگی کافی را ندارد. برای کمک به کودک او را روی شکم بخوابانید و بگذارید پاهایش را به دست‌های شما یا یک حوله لوله شده فشار بدهد. او را هل ندهید، اما هر بار که جلو می‌رود پاهایش را با دست‌هایتان حمایت کنید. اکنون یک دقیقه خزیدن و تکرار آن برای بار دوم برای کودک نشاط آور است. دو دقیقه آن احتمالا تمام آن چیزی است که او نیاز دارد تا بتواند به سمت حرکت‌های بیشتر پیش برود./ نی نی سایت
 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.