مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته بیست و یکم زندگی نوزاد
هفته بیست و یکم زندگی نوزاد
هفته بیست و یکم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 555

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و یکم نوزادی (ماه 6 ، هفته 1) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در این مرحله كودک شما ممكن است نشانه‌های اولین مرحله مهم در رشد عاطفی خود را بروز دهد: نگرانی در برابر غریبه‌ها. او ممكن است با دیدن افراد غریبه ناراحت یا عصبانی شود و حتی ممكن است در صورتی كه یک فرد غریبه به طور ناگهانی به او نزدیک شود گریه كند.
در هنگام حضور افرادی كه برای كودک شما غریبه هستند این نكته را در نظر داشته باشید. پس اگر یک فرد غریبه او را بغل كرد و كودک شما ناگهان شروع به گریه كرد خجالت زده نشوید. كودک خود را پس گرفته و در آغوش بگیرید تا آرام شود. به دوستان و بستگان خود بگویید كه با حركات آرام و نرم به كودک شما نزدیک شوند.
اما از طرف دیگر نباید از نزدیک شدن افراد جدید به كودک خود جلوگیری كنید. عادت كردن كودک شما به دیدن افراد و چهره‌های جدید برای او بسیار مفید خواهد بود. تنها باید به خاطر داشته باشید كه كودک شما برای گذشتن از این مرحله بسیار مهم از رشد خود به صبر و درک متقابل شما نیاز دارد.
 
زندگی شما : كودک خود را به ديدن و بودن با افراد ديگر عادت دهيد
شاید در دوران بارداری نگران بودید كه آیا كودكتان به شما دلبستگی پیدا خواهد كرد یا نه. اما اكنون می‌بینید كه شما و كودكتان چنان به هم وابسته شده‌اید كه اگر فرد دیگری به شما نزدیک شود كودكتان گریه و زاری به راه خواهد انداخت! این مساله ممكن است حتی در مورد همسر شما هم صدق كند و البته موجب ناراحتی او هم خواهد شد. هنگامی كه كودک شما با یک فرد دیگر ارتباط برقرار نكند ممكن است برای آن فرد بسیار سنگین و ناگوار باشد؛ و این بدان معناست كه شما باید تلاش بیشتری بكنید. به همین دلیل عادت كردن به افراد دیگر مرحله مهمی در اجتماعی شدن كودک شما است.
یک رابطه قوی و پایدار از طریق رابطه‌های دائمی ایجاد می‌‎شود، پس همسرتان را تشویق كنید تا حتی در كارهای ابتدایی مربوط به مراقبت از كودک نیز (مانند: عوض كردن پوشک، استحمام كودک و غذا دادن به او) با شما همكاری كند. از او بخواهید كه مثلا هنگامی كه برای پیاده روی می‌رود، كودک را با خودش ببرد و وقتی را هم به بازی كردن با او اختصاص دهد. در ابتدا به قدری از كودک فاصله بگیرید كه نتواند صدای شما را بشنود یا بوی شما را احساس كند. یک پیشنهاد این است كه كارهای مربوط به مراقبت از كودک را بین خود و همسرتان تقسیم كنید تا مثلا همسرتان وظیفه استحمام روزانه یا خواباندن كودک را به عهده بگیرد.
سعی كنید بین كودكتان با دوستان و خانواده‌تان نیز ارتباط برقرار كنید. هنگامی كه فرد دیگری با كودک شما بازی می‌كند یا حرف می‌زند، كودک را در بغل بگیرید. سپس كودک را به آن فرد بدهید و همانجا در كنار او بایستید. سپس برای چند لحظه از آن‌ها دور شوید و به سرعت برگردید. این مرحله را چندبار تكرار كرده و در هر بار مدت زمانی را كه از كودک دور می‌شوید طولانی تر كنید.
 
 بازی

رقص پا در حمام

اکثر کودکان، داخل آب درست مثل اردکی هستند که در آب افتاده باشد. اما روش‌های بسیاری وجود دارد که بتوانید حمام کردن را برای کودک خود به ساعاتی خوش تبدیل کنید. بچه‌های بین 6 تا 9 ماه اغلب از این که توی وان نشسته و بازی آب می‌‎کنند، می‌ترسند. وان را پر از آب نیمه گرم کرده و کودک را روی یک زیرانداز ( مخصوص وان حمام) که لیز نخورد بنشانید. او را برای لگد زدن به آب تشویق کنید. یا این کار را انجام دهید تا او نیز به طور طبیعی این کار را انجام دهد. یا می‌توانید با گرفتن پاهایش حرکت لگد زدن را آرام برایش انجام دهید. همچنین می‌توانید زیر بغل کودک را بگیرید، به طوری که سرشانه‌هایش بیرون از آب و از کمر به پایین او داخل آب باشد. او در این حالت نیز می‌تواند با دست‌هایش آب بازی کند. برایش شعری بخوانید تا با هیجان بیشتری لگد بزند و آب را پرتاب کند و بازی با شادی بیشتری همراه شود./ نی نی سایت
 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.