مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته بیستم زندگی نوزاد
هفته بیستم زندگی نوزاد
هفته بیستم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 565

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیستم نوزادی (ماه 5 ، هفته 4) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

شما برای ابراز احساسات خود از یک شیوه پیچیده و ابزارهای مختلف استفاده می‌كنید؛ اما كودک شما نمی‌تواند از این روش استفاده كند. هرچند او می‌تواند عصبانیت، خستگی یا خوشحالی خود را به شما نشان بدهد، اما توانایی او برای نشان دادن علاقه یا انجام كارهای بامزه در حال رشد است.
همچنین كودک شما با بالا آوردن دست‌هایش (هنگامی كه دوست دارد او را بغل كنید) یا گریه كردن (هنگامی كه اتاق را ترک می‌كنید) وابستگی شدیدش را به شما نشان می‌دهد. او حتی ممكن است شما را بغل كرده و یا حتی ببوسد.
او آرام آرام می‌تواند كارهای بامزه و خنده‌دار شما را بفهمد: به حرف‌ها یا كارهای بامزه شما می‌خندد و تلاش می‌كند تا شما را بخنداند. سعی كنید با قیافه بامزه خود همیشه بخندید!
 
زندگی شما : زندگی جنسی شما به عنوان والدين جديد
شما صاحب یک فرزند شده‌اید؛ پیدا كردن زمان و توان كافی برای روابط جنسی به اندازه كافی دشوار است. در ضمن یک كودک نیز در اتاق شما یا اتاق خودش وجود دارد كه هر لحظه آماده است تا گریه و زاری راه بیندازد. اما با كمی برنامه ریزی و تلاش هر كاری ممكن است!
 
معاشقه كنید:
معاشقه لزوما به معنای مرحله اول برای شروع رابطه جنسی نیست. در واقع معاشقه یک نوع رابطه عاطفی است كه می‌تواند با تماس فیزیكی باشد یا نباشد و الزامی ندارد كه حتما به یک رابطه جنسی یا نزدیكی ختم شود. مكالمات عاشقانه وقتی با هم هستید، یا حتی وقتی در كنار نیستید و از طریق تلفن، پیغام موبایل یا حتی از طریق ایمیل می‌تواند فضای پر استرس زندگی شما را تغییر دهد و شما را سرحال بیاورد.
 
زمان مناسب را به دست آورید:
هر وقت كودک شما می‌خوابد لازم نیست شما هم فورا بخوابید! وقتی كودک پس از مدتی بازی یا فعالیت خوابیده است، می‌توانید مطمئن باشید كه او حداقل برای یک ساعت آینده خواب خواهد بود.
 
مدتی از وقتتان را فقط به خود و همسرتان اختصاص دهید:
لازم نیست لباس بپوشید و بیرون بروید؛ كافی است كه فقط با هم باشید. اكنون كه شما صاحب فرزند شده‌اید، صحبت با یكدیگر در زمانی كه كودک شما خوابیده است می‌تواند جای سینما یا رستوران رفتن را بگیرد. مهم نیست در مورد چه موضوعی صحبت می‌كنید؛ شوخی، جدی با اتفاقات روزمره، كافیست ارتباط پویا داشته باشید.
 
سعی كنید شوخ طبع باشید:
آمادگی آن را داشته باشید كه برخی چیزها به طور عادی پیش نروند یا اتفاقات غیرمنتظره‌ای رخ دهد. مثلا اگر شما به كودک خود شیر می‌دهید ممكن است هنگام رابطه جنسی كمی شیر ترشح شود؛ پس یک دستمال در دسترس داشته باشید. اگر كودک شما شروع به گریه كرد فورا به طرف او ندوید تا او را آرام كنید؛ چند دقیقه صبر كنید تا ببینید كه آیا دوباره می‌خوابد یا نه. اگر او آرام شد یا دوباره خوابید می‌توانید به برنامه خود ادامه دهید. در این حالت فكر نكنید كه حتما تمایلات شما كاملا از بین رفته است، آرامش خود را حفظ كنید و ببینید كه چه خواهد شد!
 
 بازی 
معجزه فرفره رنگی
در 4 ماهگی بینایی کودک شما رشد قابل ملاحظه‌‎ای پیدا کرده است. او می‌تواند سرش را نگه دارد و دستش را برای گرفتن و لمس کردن اشیا دراز کند. این امر آمادگی و اشتیاق او را برای درک شگفتی‌های دنیا نشان می‌دهد. با فوت کردن به یک فرفره رنگی، به او نشان دهید که چه لکه‌های رنگی زیبایی ایجاد می‌شود. کودک تا قبل از یک سالگی قادر انجام عمل فوت کردن نمی‌باشد. اما از تماشای گردش فرفره در هوا لذت می‌برد. در این سن اکثر بچه ها سعی در گرفتن فرفره دارند هرگز اجازه ندهید این کار را انجام دهند. زیرا لبه‌های تیز آن برنده است. و تکه‌های کوچک ممکن است وارد حلقش شود. می‌توانید فرفره را در خاک یک گلدان فرو کنید و در نزدیکی کودک قرار دهید. به این ترتیب او می‌تواند به راحتی چرخش اجسام را تماشا کند./ نی نی سایت
 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.