مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته هجدهم زندگی نوزاد
هفته هجدهم زندگی نوزاد
هفته هجدهم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 552

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته هجدهم نوزادی (ماه 5 ، هفته 2) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

هر چند می‌توان گفت كه برای یك كودک گریه كردن اصلی‌ترین راه ارتباط برقرار كردن با دیگران است، اما او به تدریج بامزه‌تر هم شده است. او ممكن است به چیزهای بامزه بخندد: مثلا هنگامی كه شما صورت خود را از زیر پتو یا پشت پرده به طور ناگهانی بیرون می‌آورید و "قایم موشک" بازی می‌كنید؛ یا هنگامی كه یک اسباب بازی فنری ناگهان از درون جعبه‌اش بیرون می‌پرد؛ البته این حركات نباید با صدای خیلی بلند یا به صورتی كه كودک را بترسانند انجام شوند.
وقتی كودک شما می‌خندد یا از خودش صداهایی (حتی نامفهوم) درمی‌آورد او را تشویق كنید: بخندید و اداهای بامزه دربیاورید. كودكان از شنیدن صداهای متنوع لذت می‌برند و شما برای ایجاد این صداها به اسباب بازی‌های مخصوص احتیاج ندارید. زبان خود را بگردانید، سوت بزنید یا صدای حیوانات مختلف را درآورید؛ مطمئن باشید كه كودک شما خوشش خواهد آمد!
 
زندگی شما : استفاده از شيردوش
بسیاری از خانم‌هایی كه سر كار می‌روند می‌توانند با استفاده از شیردوش در محل كار به تغذیه كودک خود با شیر مادر ادامه دهند. این كار موجب می‌شود كه تولید شیر در سینه‌های آن‌ها به نحو مناسبی ادامه پیدا كند و همچنین شیر كافی برای پر كردن شیشه شیر كودک تهیه می‌شود. اما انجام این كار به خصوص در اوایل می‌تواند سخت یا استرس‌زا نیز باشد. در اینجا به برخی نكات كه شیردوشی در محل كار را آسان‌تر می‌كنند اشاره می‌كنیم:
 
در خانه هم تمرین كنید:
وسایل متعددی برای دوشیدن شیر وجود دارند. شما می‌توانید از چندین نوع استفاده كنید تا مناسب‌ترین آن‌ها را برای خودتان پیدا كنید. ممكن است بتوانید برخی از آن‌ها را قبل از خرید مثلا از دوستان یا آشنایان به امانت بگیرید و آزمایش كنید. مثلا برخی از خانم‌ها ترجیح می دهند كه از شیردوش‌های اتوماتیک استفاده كنند تا در زمان صرفه جویی كنند. در مورد نحوه نگهداری شیر دوشیده شده نیز فكر كنید.
 
در محل كار موقعیت مناسبی را برای دوشیدن پیدا كنید:
در ادارات بزرگ می‌توانید از نماز خانه استفاده كنید، فقط باید زمان مناسب را در نظر بگیرید. شاید لازم باشد برنامه تان را به مافوق خود اطلاع دهید.
 
سعی كنید در زمان و مكان مشخصی این كار را انجام دهید:
در صورت امكان هر 3 ساعت یك بار این كار را انجام دهید. در ضمن نوشیدن مقدار كافی آب بین دفعات شیردوشی را فراموش نكنید.
 
سعی كنید این كار را با آرامش انجام دهید تا نتیجه بهتری بگیرید:
رعایت این مورد ممكن است سخت‌ترین مرحله باشد. برخی از مادرها ترجیح می‌دهند با نگاه به عكس كودک یا چیزی كه آن‌ها را به یاد كودكشان می‌اندازد، خود را در شرایط روحی مناسب قرار دهند. به این ترتیب حتی شیر بیشتری هم به جریان می‌افتد. می‌توانید تصور كنید كه در حال شیر دادن به كودک هستید یا این كه یكی از لالایی هایی را كه برای كودكتان می‌خوانید در ذهن مرور كنید.
 
 بازی
بازی با آینه
یک کودک 3 یا 4 ماهه اکنون به مرحله‌ای رسیده است که می‌تواند خود را برای چند دقیقه متوالی سرگرم کند. یک پیشروی جالب هم برای کودک و والدین ممکن است صبح زود صدای او را بشنوید که با انگشتان پایش حرف می‌زند. یا ببینید دست‌هایش را جلوی صورتش گرفته و چیزهایی می‌گوید. (همان قان قان کردن و تولید اصوات کودکانه). یا مشتاقانه به اطراف اتاق نگاه می‌کند. در حدود 4 ماهگی کودک نه تنها می‌تواند ببیند بلکه قادر به ردیابی نیز می‌باشد. یعنی او می‌تواند افراد یا اجسامی که در اطرافش حرکت می‌کنند را ببیند. اکنون که کودک می‌‎تواند در حالت دمرو سرش را بلند کند گذاشتن یک آینه در تخت او می‌تواند موجب سرگرمی او شود. زیرا هنوز درک نمی‌کند که تصویر درون آینه خود اوست. این مطلب را حدود 15 تا 18 ماهگی خواهد فهمید. در حال حاضر با دیدن تصویرش در آینه خوشحال خواهد شد و می‌خندد. او از این که با چنین شخصی روبرو می‌شود خوشحال است./ نی نی سایت
 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.