مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته هفدهم زندگی نوزاد
هفته هفدهم زندگی نوزاد
هفته هفدهم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 503

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته هفدهم نوزادی (ماه 5 ، هفته 1) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در این هفته كودک شما می‌تواند برای چند دقیقه با دست‌ها و پاهایش بازی كند. او علاقه دارد كه هر حركت را آن قدر تكرار كند كه از نتیجه آن مطمئن شود. آن گاه او حركت خود را كمی تغییر می‌دهد تا ببیند كه آیا نتیجه هم تغییر می‌كند یا نه.
ممكن است ناگهان متوجه شوید كه كودک شما در اتاق خوابش به طور عجیبی ساكت شده است و هنگامی كه به سراغ او می‌روید می بینید كه كودک شما (كه تا چندی پیش در هنگام بیداری لحظه به لحظه به مراقبت شما نیاز داشت) خودش را در تخت خوابش سرگرم كرده است! احتمالا شما می‌توانید به خواندن مقاله ادامه بدهید؛ شاید هم فقط فرصت كنید كه به عناوین نگاهی بیندازید!
 
زندگی شما : همسر خود را نيز در برنامه خود شريک كنيد
اگر شما مراقبت اصلی از كودک را بر عهده گرفته باشید، ممكن است هرگاه كه كودک گریه را آغاز می‌كند بی درنگ به طرف او بروید. در واقع این حركت را می‌توان نوعی واكنش طبیعی قلمداد كرد. اما بهتر است به همسر خود نیز این فرصت را بدهید تا گاهی اوقات كودک را آرام كند. این كار نه تنها به شما كمک می‌كند كه گاهی یک استراحت مختصر داشته باشید، بلكه اعتماد به نفس همسرتان را نیز افزایش می‌دهد و موجب ایجاد پیوند بین او و كودک می‌شود.
شما می‌توانید روش‌های مختلفی را برای این كار به همسر خود پیشنهاد كنید، اما بهتر است كه گاهی اوقات اجازه دهید خود او به تنهایی این كار را تجربه كرده و روش آرام كردن كودک را یاد بگیرد.
به همسر خود یادآوری كنید كه ابتدا نیازهای اصلی كودک (تعویض پوشک، تغذیه و آروغ گرفتن) را بررسی كند و در صورت نیاز آنه‌ا را انجام دهد. در صورتی كه كودک به گریه ادامه داد، همسر شما می‌تواند كودک را در آغوش بگیرد، پشت او را بمالد یا از ماساژهای مخصوص كودكان استفاده كند.
بسیاری از كودكان با حركات آهسته و ریتیمک آرام می‌شوند. این كار به همسر شما نیز كمک می‌كند تا احساس كند كه كار مهمی كرده است! تكان دادن یا تاب دادن كودک نیز می‌تواند او را آرام كند.
سرگرم كردن كودک نیز یک راه دیگر برای آرام كردن او است. همسر شما می‌تواند با جست و خیزهای كودكانه، آواز خواندن و در آوردن صداها یا اداهای بامزه كودک را سرگرم كند.
 
 بازی
چهره‌های آشنا
کودک در 3 ماهگی، آن قدر با حالت‌های صورت آشنا شده که به خنده‌ها واکنش نشان می‌دهد. همچنین می‌تواند تفاوت بین صورت‌هایی را که دوست دارد و آن‌هایی که آشنا نیستند را نشان دهد. به همین دلیل کودک شما وقتی در آغوش فرد دیگری قرار می‌گیرد به دقت به شما نگاه می‌کند. اما به دوستانتان فقط نگاه سردی می‌اندازد. باز به همین خاطر است که به هنگام صبح، وقتی از بالای نرده‌های تختش به او نگاه می‌کنید تمام بدنش را از خوشحالی تکان می‌‎دهد و به خود می‌لولد. او صورت شما را می‌شناسد و عاشقانه دوست دارد. تماشای مجموعه‌ای مشتمل بر عکس‌های زیادی (خودتان درست کنید یا در آلبومی قرار دهید) از فراد خانواده موجب می‌شود تا کودک با چهره‌های متفاوت و حالت‌های عاطفی موجود در هر کدام آن‌ها آشنا شود. حتی ممکن است متوجه شوید به برخی از آن‌ها علاقه بیشتری نشان دهد. مثلا پسر بچه‌ای خوشحال که یک عروسک پشمالو را در آغوش گرفته باشد. یا چهره معصوم پدر با یک کلاه ماهی گیری./ نی نی سایت
 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.