مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته شانزدهم زندگی نوزاد
هفته شانزدهم زندگی نوزاد
هفته شانزدهم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 582

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته شانزدهم نوزادی (ماه 4 ، هفته 4) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

محققان بر این باورند كه كودک شما در این مرحله قادر است تا تمام اصوات اصلی را كه زبان مادری او را تشكیل می‌دهند درک كند. از این هفته تا شش ماهگی كودک شما به تدریج توانایی تولید برخی صداها را به دست خواهد آورد؛ در نتیجه شما می‌توانید كلماتی را كه مدت‌ها در انتظارش بوده‌اید بشنوید؛ كلماتی از قبیل: "با - با" و "ما - ما". هرچند متخصین رشد كودک می‌گویند كه كودک شما در این مرحله قادر به ارتباط برقرار كردن بین این كلمات یا شما و همسرتان نیست (یعنی نمی‌تواند بین "با - با" با پدرش و "ما - ما" با مادرش ارتباط ذهنی برقرار كند) اما به هر حال شنیدن این كلمات بسیار هیجان انگیز خواهد بود.
شما می‌توانید تلاش كودک را برای ارتباط برقرار كردن با والدینش، از طریق تكرار كردن صداهایی كه او از خودش درمی‌آورد، تقویت كنید. اكنون ممكن است كه كودک تلاش كند تا صدای شما را تقلید كند. می‌توانید امتحان كنید؛ بگویید: "با" و او ممكن است تلاش كند تا همین صدا را تكرار كند.
واكنش نشان دادن به تلاش كودک برای تولید صدا یا حرف زدن می‌تواند به كودک كمك كند تا اهمیت زبان را بفهمد. همچنین به او كمک خواهد كرد تا رابطه علت و معلولی را بهتر بفهمد. همچنین موجب می‌شود تا او برای خودش ارزش قائل شود. او به تدریج خواهد فهمید كه حرف‌هایی كه می‌زند موجب تغییر برخورد دیگران می‌شود.
 
زندگی شما : آغاز مجدد برنامه ورزشی
معمولا مادرها از تغییراتی كه در اثر حاملگی و زایمان در بدنشان ایجاد می‌شود ناراضی هستند. اگر هنوز هم از لباس‌های حاملگی استفاده می‌كنید یا از نگاه كردن در آینه و دیدن اندام نامناسب خود می‌ترسید وقت آن رسیده است كه یک فعالیت ورزشی منظم را آغاز كنید.
در این مرحله بدن شما برای ورزش كردن آمادگی دارد مگر این كه پزشک به شما توصیه كرده باشد كه سراغ ورزش نروید. حتی در این مرحله نیز ممكن است مفاصل و رباط‌های شما در اثر بقایای هورمون‌های دوران حاملگی شل و نرم باشند، پس ورزش را با یک برنامه ساده (مثلا یک كلاس نرمش‌های سبک بدون حركات پرشی و سنگین) آغاز كنید.
ورزش كردن بر توانایی شما برای شیر دادن به كودک اثر نمی‌گذارد؛ اما از انجام برخی حركات خاص (مثل برخی حركات بدنسازی با وزنه یا وضعیت‌های خاص در یوگا) كه می‌تواند منجر به زخمی شدن پستان‌های شما شود خودداری كنید.
در ضمن شما می‌توانید كودكتان را نیز در برنامه ورزشی جدید خود شركت دهید. هنگامی كه می‌خواهید برای پیاده روی بروید او را در كالسكه‌اش قرار دهید و به همراه خود ببرید؛ یا هنگامی كه می‌خواهید با دوچرخه ثابت خود تمرین كنید او را بر روی صندلی یا تخت خوابش طوری قرار دهید تا شما را ببیند. همچنین می‌توانید به دنبال یک سالن تمرین بگردید كه یک مهدكودک نیز در كنار آن باشد تا بتوانید ضمن نظارت بر وضعیت كودک خود به ورزش بپردازید.
علی‌رغم همه كارهایی كه دارید زمان‌هایی را در برنامه روزانه خود به ورزش كردن اختصاص دهید. می‌توانید هنگامی كه كودكتان خواب یا آرام است از فیلم‌هایی كه حركات ورزشی مختلف را آموزش می‌دهند استفاده كنید. در صورتی كه كار می‌كنید ماشین خود را كمی دورتر از محل كارتان پارک كرده و كمی پیاده روی كنید؛ یا این كه در ساعت ناهار در یک سالن در نزدیكی محل كار تمرین كنید. در صورتی كه بتوانید برنامه‌ای برای ورزش تنظیم كنید كه ساده یا مناسب باشد احتمال این كه بتوانید به این برنامه ادامه بدهید بیشتر خواهد بود.
با این حال خیلی به خودتان سخت نگیرید. هر چند مراقبت از وضعیت بدنی به سلامتی شما كمک می‌كند، مدتی طول می‌كشد تا اندام شما به حالت طبیعی خود برگردد. اگر بیش از حد نگران اندام و ظاهر خود باشید ممكن است مزایای روحی ورزش را از دست بدهید. بدن شما با پرورش یك كودک، كار بسیار بزرگی انجام داده است؛ این كار واقعا كار بزرگی بوده است؛ به آن اهمیت بدهید!
 
 بازی
بازی با متکا
نگه داشتن سر، تنها عامل ضروری برای یادگرفتن فن نشستن نیست. بلکه ماهیچه‌های شانه، تنه، بالا پایین پشت در این امر نیز نقش دارند. برای کمک به کودک جهت محکم کردن این ماهیچه‌ها می‌توانید یک بالش نرم زیر تنه او بگذارید. حوله‌ای را لوله کنید و دو سر آن را با کش سر محکم ببندید و در حالی که کودک را با سینه روی فرش خوابانده‌اید آن را زیر سینه و دست‌هایش سر بدهید. این برآمدگی به او کمک می‌کند تا تا گردن و شانه‌هایش را برای مدت زمان بیشتری بالا نگه دارد و جرات پیدا می‌کند تا از دست‌هایش برای حفظ خود استفاده کند. همچنین دنیای اطرافش را از زاویه جدیدی خواهد دید. درضمن برای والدین هم فرصت مناسبی است تا یک عکس بسیار زیبا از کودک خود بگیرند./ نی نی سایت
 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.