مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته پانزدهم زندگی نوزاد
هفته پانزدهم زندگی نوزاد
هفته پانزدهم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 550

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته پانزدهم نوزادی نوزادی (ماه 4 ، هفته 3) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

هنگامی كه كودک را بر روی شكمش قرار بدهید، سر و شانه‌هایش را بالا می‌گیرد و از بازوهایش به عنوان حائل بدن كوچكش استفاده می‌كند. این حركت‌هایی كه شبیه به حركت شنا در بدنسازی است اما خیلی سبک‌تر و ساده‌تر، عضلات او را قوی‌تر كرده و موجب می‌شود كه دید بهتری نسبت به اطراف خود پیدا كند. حتی ممكن است كه خودش (و البته شما را هم!) با چرخیدن از روی شكم به پشت و برعكس سرگرم كند.
شما می‌توانید از طریق بازی او را به یادگیری این مهارت تشویق كنید: یک اسباب بازی را در یك طرف او (كه معمولا به آن طرف می‌غلطد) حركت دهید تا نظر او را به سمت آن جلب كنید. تلاش او را برای رسیدن به اسباب بازی تشویق كرده و لبخند بزنید. كودک به اطمینانی كه شما به او می‌دهید نیاز دارد زیرا این مهارت و تجربه جدید می‌تواند برای او ترسناک باشد.
 
زندگی شما : ترک كردن كودک
احساس گناه لزوما بد نیست. احساس گناه بدان معناست كه ما از عمق وجودمان نگران و مراقب یک چیز هستیم. گاهی اوقات شما مجبور هستید كه كودک خود را پیش والدین‌تان یا پرستار كودک بگذارید و او را برای مدتی ترک كنید. در واقع یک مادر خوب محسوب نمی‌شوید اگر در این موقعیت‌ها احساس ترس یا اضطراب نداشته باشید!
در اینجا می‌خواهیم این نكته را متذكر شویم كه اگر همواره تسلیم نگرانی و اضطراب خود شوید، به هیچ وجه خوب نخواهد بود. نیاز به نگهداری مناسب از كودک توسط خودتان باید با واقعیات دیگر زندگی از قبیل وضعیت روحی شما (كه گاهی اوقات نیاز دارید تا مدتی از كودک خود دور شوید)، نیاز شما برای تامین درآمد از طریق كار و نیاز درازمدت كودک شما برای برقراری تعامل اجتماعی با دیگران به تعادل برسد. در این حالت استخدام پرستار كودک می‌تواند مفید و گاهی ضروری باشد.
اگر تا كنون یک پرستار بچه استخدام نكرده‌اید از زوج‌های دیگری كه به آن‌ها اعتماد دارید راهنمایی بخواهید. هنگامی كه یک پرستار پیدا كردید از او بخواهید كه در منزل همراه كودک شما باشد و آن گاه به كارهای روزمره خانه بپردازید. در این حالت می‌توانید گاهی اوقات نحوه برخورد او با كودک‌تان را بررسی كنید. در دفعات اول تنها برای خرید از خانه خارج شوید، به سرعت خرید خود را انجام داده و به خانه برگردید. هنگام بازگشت به خانه اجازه ندهید كه دلواپسی شما بروز كرده و دیگران متوجه آن شوند. اگر عصبی و ناراحت به نظر برسید كودک‌تان به سرعت متوجه شده و در نتیجه جدایی برای هر دوی شما سخت تر خواهد شد.
 
 بازی
بازی‌های دالی موشه
اول مامان اینجاست، بعد رفته دوباره برمی‌گرده، دالی موشه یک بازی است که بچه‌ها همیشه دوست دارند. کودکان در 6 یا 7 ماهگی شروع به درک این مطلب خواهند کرد که موجودیت اجسام ادامه دارد، حتی اگر در دید نباشند. بازی دالی موشه روش بسیار خوبی است تا کوچولوی شما با این مفهوم آشنا شود. می‌توانید یک تکه پتو یا پارچه را جلوی صورت خود بگیرید و در حال که می گویید ((مامان کجاست)) ناگهان از پشت آن بیرون بیایید. یا حوله نازکی روی صورت کودک بیاندازید و ناگهان را بکشید و بگویید ((دالی موشه)) / نی نی سایت
 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.