مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته چهاردهم زندگی نوزاد
هفته چهاردهم زندگی نوزاد
هفته چهاردهم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 419

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهاردهم نوزادی (ماه 4 ، هفته 2) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

از این به بعد كودک شما قادر است تا در مورد دنیای اطراف خود نتیجه‌گیری‌هایی را انجام دهد. او به هر چیزی كه اطرافش باشد با كنجكاوی نگاه می‌كند حتی به انعكاس شكل خودش در آینه یا یک سطح صاف.
یک آینه نشكن را در برابر او قرار دهید یا هنگامی كه آماده هستید او را در برابر یک آینه بنشانید. كودک شما نخواهد فهمید كه آنچه در آینه می‌بیند در واقع تصویر خودش است (البته وقتی او وارد دو سالگی شود به تدریج این مطلب را خواهد فهمید)؛ اما مهم نیست. او از خیره شدن به انعكاس شكل خود یا دیگران در آینه لذت خواهد برد و ممكن است خوشحالی‌اش را با یک خنده زیبا با آن دهان بی‌دندانش نشان دهد!
 
زندگی شما : تغيير روابط و دوستی‌ها
داشتن یک بچه تغییراتی را در رابطه شما با دیگران ایجاد می‌كند كه شامل دوستان‌تان نیز خواهد شد. گاهی اوقات دوستان قدیمی‌تان كه هیچ وقت بچه نداشته‌اند به اندازه شما از بچه‌دار شدن‌تان خوشحال خواهند شد؛ در این حالت فقط لازم است تا برخی تغییرات در برنامه روزمره زندگی‌تان داده شود و غیر از این همه چیزهای دیگر در رابطه شما با آن‌ها سر جای خودش خواهد ماند. اما ممكن است افراد دیگر به اندازه شما هیجان زده نشده باشند. برخی افراد ممكن است حسادت كنند، خسته شوند یا این كه اصلا علاقه‌ای به بچه‌ها نداشته باشند. در این حالت شما نباید دوستان‌تان را سرزنش كنید. شما نیز در حال تغییر هستید. كارهایی كه قبلا به آن‌ها علاقه داشته و با دوستان‌تان انجام می‌دادید ممكن است در برنامه جدید زندگی شما جایی نداشته باشند.
هر چند شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید كه همه چیز همانند قبل ادامه پیدا كند، بهتر است سعی كنید كه بین برنامه‌های قدیمی و وضعیت جدید خود تعادلی برقرار كنید. دوست شما نمی‌تواند از شما انتظار داشته باشد كه همه نگرانی‌ها و افكار خود در مورد كودک‌تان را كنار بگذارید و شما هم نمی‌توانید از او انتظار داشته باشید كه دائما شنونده مسائل مربوط به مادر شدن و زایمان و كودک شما باشد. برای زمانی كه كنار هم هستید یا كارهایی كه با هم انجام می‌دهید، به دنبال علایق مشترک بگردید. مثلا بسیار خوب خواهد بود اگر گاهی اوقات دو نفره (فقط شما و دوست‌تان) برای ناهار بیرون بروید و بعضی وقت‌ها نیز از او بخواهید كه برای دیدن كودک شما به منزل‌تان بیاید.
با این حال به طور خلاصه می‌توان گفت كه شما باید منتظر برخی تغییرات در دوستی‌های خود باشید. شما ممكن است از برخی دوست‌های قدیمی خود دور شوید، اما فرزندتان شما را به سمت معاشرین جدیدی خواهد كشاند. با شركت در گروه‌های بازی، كلوپ‌های مربوط به حمایت از مادران و یا برخوردهای اتفاقی در پارک، شما و همسرتان با والدینی آشنا خواهید شد كه نقاط مشترک زیادی با شما دارند.
 
 بازی

بازی لگد زدن

او قبلا قدرت لگد زدن با پاهای کوچکش را چشیده است. جسمی به صورت سپر جلوی پایش بگیرید تا او مجبور شود به آن ضربه بزند. و لگدهایش هدف‌دار شود. هنگامی که روی میز مخصوص وسایلش، تخت خواب یا زمین خوابیده است یک بالش یک اسباب بازی پارچه‌ای، یک تکه مقوا یا حتی دست‌هایتان را در فاصله‌ای بگیرید که اگر پاهایش را دراز کند به آن برسد. اگر متوجه بازی نشد هدف را به پاهایش نزدیک کرده و به محض برخورد، او را تشویق کنید. وقتی که متوجه شد که چه باید بکند تکرار مرتب بازی را از شما طلب خواهد کرد./ نی نی سایت
 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.