مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته سیزدهم زندگی نوزاد
هفته سیزدهم زندگی نوزاد
هفته سیزدهم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 404

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سیزدهم نوزادی (ماه 4 ، هفته 1) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

كودكان دوست دارند كه لمس شوند. در واقع آن‌ها در یک مرحله از زندگی خود موفق می‌شوند كه هنگامی كه افراد دیگر آن‌ها را لمس می‌كنند این تماس بدنی را احساس كنند. این مرحله یک مرحله حساس از رشد آن‌ها است. تمام تماس‌های پوستی و لمسی كه با كودک خود داشته‌اید نه تنها به شما كمک كرده است تا احساس دلبستگی و پیوند بین خود و كودكتان را تقویت كنید بلكه در هنگام ناراحتی كودک، او را آرام كرده و در هنگام كج خلقی، او را تسكین می‌دهد.
 
حس لامسه كودک خود را با استفاده از روش‌های مختلف پرورش دهید:
با استفاده از خز یا حریر، پشم یا لباس‌هایی از جنس حوله. در این سن، كودک شما تلاش خواهد كرد تا هر چیزی را كه به دستش می‌رسد بخورد. بنابراین در انتخاب اشیا مختلف برای او مراقب باشید و او را با چیزهایی كه می‌تواند در دهانش بگذارد تنها نگذارید. كتاب‌هایی وجود دارند كه خواندن را به صورت یک تجربه لمسی درمی‌آورند. در برخی از این كتاب‌ها پوست یا پوشش روی پوست حیوانات مختلف شبیه سازی شده یا اشیایی از قبیل آینه، كاغذ سمباده و ... در آن‌ها گذاشته شده است.
 
زندگی شما : با تركيب اندام تغيير يافته خود، كنار بياييد
اگر فقط در یک دوره زمانی در طول عمر خود نیاز به واقع بینی داشته باشید، اكنون زمان آن فرا رسیده است. به یاد داشته باشید كه بارداری و زایمان بر زندگی و همچنین اندام شما اثر گذاشته؛ كمر و باسن شما ممكن است بزرگ‌تر شده و شكمتان نیز كمی برآمده شده باشد. شما باید به بدن خود حداقل همان زمانی كه طول كشیده است تا كودكتان را پرورش دهد (یعنی حدود 9 ماه) فرصت دهید تا به حالت قدیمی خود بازگردد. برخی از خانم‌ها نمی‌توانند به راحتی به وزن دوران قبل از حاملگی خود برسند. تا زمانی كه وزن شما در محدوده‌‍ای باشد كه برای سلامتی شما خطری نداشته باشد می‌تواند كاملا مناسب تلقی شود.
در صورتی كه كودكتان را از سینه خود و با شیر خودتان تغذیه می‌كنید بایستی بیشتر دقت كنید كه یک رژیم غذایی سنگین نگیرید. به جای آن كه سعی كنید با استفاده از رژیم غذایی یا برنامه ورزشی (كه نمی‌توانید برای تمام عمر خود آن را ادامه دهید) وزن خود را به سرعت كاهش دهید، بهتر است به تغذیه و نحوه غذا خوردن خود بیشتر دقت كنید. برخی از مواردی كه می‌تواند در این زمینه به شما كمک كند عبارتند از:
 
در هر وعده غذایی مقدار كمتری غذا بخورید و سعی كنید هر وعده غذایی را در مدت طولانی‌تری بخورید:
به تدریج درمی‌یابید كه مقادیر كمتری از غذا نیز برای شما كافی خواهد بود. قبل از این كه كاملا سیر شوید از غذا خوردن دست بكشید.
 
آب بنوشید:
یک بطری آب خنک را در دسترس داشته باشید و در طول روز آرام آرام بنوشید. این كار نه تنها به شما كمک می‌كند كه آب بدن خود را در حد طبیعی نگه دارید (كه این امر برای خانم‌های شیرده ضروری است) بلكه شكم شما را پر كرده و از بروز احساس گرسنگی جلوگیری می‌كند. مصرف مقادیر متعادلی از چای گیاهی، قهوه بدون كافئین، آب مزه‌دار شده یا ویتامین‌دار شده نیز مناسب است.
 
كالری‌های "خوب" را جایگزین غذاهای بی ارزش كنید:
شما در دوران حاملگی تاكید و مراقبت خاصی بر غذای خود داشتید. این مراقبت و دقت را كنار نگذارید.
 
میان وعده و خوراكی‌های مناسب در دسترس داشته باشید:
از خوراكی‌های كم كالری (خصوصا جویدنی‌ها) از قبیل ذرت بو داده (بدون روغن)، میوه و سبزیجات خام دائما استفاده كنید.
 
دوباره ورزش را آغاز كنید:
به تدریج و به آرامی برنامه ورزشی را كه پیش از حاملگی داشتید مجددا آغاز كنید.
 
 بازی 

تمرینی برای حرکت کردن

کودکان از ابتدا غلت زدن را بلد نیستند. البته اگر چه در این سن از لولیدن و تکان خوردن آن‌ها به اطراف ممکن است این تصور ایجاد شود که آن‌ها این کار را بلد هستند. در حقیقت آن‌ها در حدود 6 ماهگی می‌آموزند که چطور این کار را انجام دهند. برای آن که کودک شروعی را در جهت تسلط بر این امر مهم و پیشرفت در هماهنگی دوطرفه داشته باشد به او کمک کنید تا از پشت به سوی شکم و یا از روی شکم به طرف دیگر بغلتد. او از پشت یا به‌ صورت دمر روی یک پتو یا حوله‌ای یک لا قرار دهید و به آرامی کمی آن را بالا ببرید تا بچه به طرف دیگر بچرخد. یا به نرمی قسمت پشت یا جلوی بدن او را فشار دهید تا یاد بگیرد چگونه وزن خود را به درستی تاب بدهد. شاید نیاز باشد به کودک کمک کنید دشتش را بالا ببرد تا هنگام چرخش زیر بدنش نرود./ نی نی سایت
 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.