مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته یازدهم زندگی نوزاد
هفته یازدهم زندگی نوزاد
هفته یازدهم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 432

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته یازدهم نوزادی (ماه 3 ، هفته 3) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

خواندن داستان یا شعر برای كودک حتی در همین سن كم بسیار خوب است. شنیدن صدای شما به وی كمک می‌كند تا شنوایی خود را مطابق با آهنگ زبانی كه با آن تكلم می‌كنید، پرورش دهد. تغییر دادن شدت صدا، استفاده از لهجه محلی و همچنین آواز خواندن، رابطه شما و كودكتان را بسیار جذاب‌تر و شیرین‌تر خواهد كرد.
اگر كودک شما هنگامی كه شما برای او چیزی می‌خوانید به اطراف خود نگاه می‌كند یا علاقه‌ای به خواندن شما نشان نمی‌دهد، چیز دیگری برایش بخوانید یا او را آزاد بگذارید تا كمی استراحت كند. از پاسخ‌هایی كه او به حركات شما می‌دهد برای تنظیم رفتارهای خود با او راهنمایی بگیرید.
شما می‌توانید كتاب‌های بسیار زیادی پیدا كنید كه برای كودک مناسب باشند. كتاب‌های بزرگی را انتخاب كنید كه تصاویر روشن و بزرگ و همچنین یک متن ساده و روان داشته باشند، حتی می‌توانید از كتاب‌هایی استفاده كنید كه بدون متن بوده و تنها تصویر و نقاشی دارند و خودتان داستان را برای او بسازید. در این مرحله لازم نیست كه برای انتخاب كتاب، راهنمای گروه سنی كودكان را دقیقا رعایت كنید. كتاب‌هایی كه برای كودكان بزرگ‌تر طراحی شده‌اند در صورتی كه عكس‌های شفاف با رنگ‌های روشن داشته باشند می‌توانند توجه كودک شما را نیز جلب كنند.
 
زندگی شما : با اندرزهای ناخواسته ديگران كنار بياييد
هنگامی كه نوزاد شما متولد می‌شود همه اطرافیان مایل هستند تا شما را نصیحت كنند یا در مورد كودكتان نظر بدهند: «نمی‌خواهی به او یک زیرپوش بپوشانی؟»، «اگر از همین حالا غذای معمولی به او ندهی به اندازه كافی قوی و بزرگ نخواهد شد!»، «نگذارید پستانک بمكد زیرا دندان‌هایش را خراب خواهد كرد!» و ... از آنجا كه این نصیحت‌ها (صحیح یا غلط) فضولی به نظر می‌رسند، مادر را آزار می‌دهند.
 
چگونه باید با این موارد برخورد كرد؟
اولین كار این است كه همه این موارد را جدی نگیرید. گوش دادن به همه حرف‌های دوستان، آشنایان و غریبه‌ها سریع‌ترین راه برای از بین بردن اعتماد به نفستان است. بهتر است هر كاری كه فكر می‌كنید بهتر است انجام دهید.
البته توجه داشته باشید كه این نصیحت‌ها با نیت خیرخواهانه انجام می‌شوند. اطرافیان شما به كودكتان علاقه دارند. بعضی اوقات آن‌ها پیشنهادات خود را برای این مطرح می‌كنند كه فقط می‌خواهند حرفی زده باشند. در جواب بهتر است یک پاسخ معمولی بدهید: «از توجه شما ممنونم» یا «در این باره فكر خواهم كرد». بهترین راه برای پاسخ دادن به نصیحت‌های پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در زمینه غذا یا خواب كودک این است كه پای یک فرد سوم را به میان بكشید: «خیلی ممنون مادر؛ از دكتر می‌پرسم تا ببینم او چه پیشنهادی دارد».
 
 بازی 
درس‌های کوتاهی از زبان
کودک 3 تا 6 ماه، موجود کوچولوی شیرینی است که با صداهایی که از خود ایجاد می‌کند و خنده‌های زیبایش همه را به سمت خود جلب می‌کند. با آن که او هنوز نمی‌تواند کلمات را کامل تلفظ کند اما به صورت دلپذیری که ادا می‌کند، نشان می‌دهد که در حال کشف کلماتی است که هر روز می‌شنود. او از پاسخ‌هایی که شما در قبال این اصوات می‌دهید نیز مطالبی یاد می‌گیرد. با تکرار این اصوات مانند کودک او را در ادامه این تلاش ترغیب کنید. • وقتی می گوید (( اآ )) گوش کنید سرتان را به علامت تایید تکان دهید و شما هم در جواب تکرار کنید (( اآ )). وقتی می‌گوید: (( گو گو )) شما هم بگویید (( گو گو )) • هنگامی که هر دو کمی گرم شدید سعی کنید با کشیدن کلمات آن‌ها را عوض کنید. (( باآ )) تبدیل شود به (( باآآآ )) و یا حتی به آن‌ها چیزهایی هم اضافه کنید (( اوو )) تبدیل شوذ به (( اووو...وا )). • ترغیب کودک برای تقلید از شما، او را بر آن می‌دارد تا الگوهای پیچیده‌تری از زبان را تمرین کند که در نهایت به تلاش بیشتر او جهت ادای کلمات و سپس عبارات منتهی خواهد شد.
 
توجه: این شکل از حرف زدن فقط تا زمانی که که کودک شروع به حرف زدن نکرده است می‌تواند سازنده باشد. در آن زمان بهتر است کلمه را صحیح تلفظ کرده و سپس تلفظ اشتباه او را تکرار کنید. هر قدر هم که خنده‌دار باشد./ نی نی سایت
 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.