مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته دهم زندگی نوزاد
هفته دهم زندگی نوزاد
هفته دهم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 516

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته دهم نوزادی (ماه 3 ، هفته 2) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

كودک شما هنوز هم یک ژیمناست ورزیده نشده(!) اما حركات او كمی متناسب‌تر و هماهنگ‌تر شده‌اند. شما خواهید دید كه حركات نامنظم دست‌ها و پاهای او در روزهای اول تولد به تدریج جای خود را به حركات نرم‌تر و دایره‌وارتر (خصوصا هنگامی كه به افراد دیگر نگاه می‌كند) می‌دهند.
فضای كافی برای نوزاد خود فراهم كنید تا بازوها و پاهایش را بكشد و حركت دهد. یک پتو روی زمین پهن كنید و به او اجازه دهید كه هر طور می‌خواهد حركت كند. این حركات به كودک شما كمک می‌كنند تا عضلات در حال رشد خود را قوی‌تر كرده و كشیدگی طبیعی آن‌ها را بهبود بخشد. هنگامی كه كودک شما بر روی شكم خود قرار گرفته باشد حركت دادن پاهایش را آغاز می‌كند كه اولین مرحله در یادگیری راه رفتن است.
 
زندگی شما : روش‌هاي جلوگيری از بارداری را فراموش نكنيد!
فكر می‌كنید اگر به كودک خود شیر می‌دهید آیا باز هم احتمال حامله شدن وجود دارد؟ حتی اگر هنوز پریود هم نشده‌اید آیا باز هم این احتمال وجود دارد؟
پاسخ هر دو سوال مثبت است. حتی اگر از لحاظ جنسی "نیمه فعال" نیز باشید احتمال باردار شدن وجود دارد. بر خلاف باور عمومی شیر دادن به كودک مانع حاملگی نمی‌شود و تخمک گذاری پیش از آغاز اولین پریود بعد از زایمان رخ می‌دهد، اما نمی‌توان به دقت زمان اولین تخمک گذاری را تعیین نمود. پس در صورتی كه نمی‌خواهید برای نوزاد خود یک برادر یا خواهر همسن بیاورید بهتر است اقدامات جلوگیری از بارداری را به‌كار گیرید!
 
پزشک شما می‌تواند گزینه‌های مختلف را برای شما توضیح دهد اما در اینجا چند مطلب قابل ملاحظه را مطرح می كنیم:
* شما قبل از حاملگی از چه روشی برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌كردید؟ ممكن است نتوانید از همان روش قدیمی استفاده كنید. اگر قبلا از "دیافراگم" (یكی از وسایل جلوگیری از بارداری كه در واژن قرار داده می‌شود و می‌تواند اسپرم‌ها را از بین ببرد) استفاده می‌كردید، قبل از استفاده مجدد آن را بررسی كرده و با وضعیت جدید خود مطابقت دهید، زیرا ممكن است اندام شما در اثر زایمان تغییر كرده باشد.
* اگر شما از پیش از حاملگی از روش‌های هورمونی (قرص، چسب‌های پوستی یا حلقه داخل واژن) برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌كردید و اكنون به كودک خود شیر می‌دهید نباید استفاده از این روش را مجددا شروع كنید، زیرا این هورمون‌ها ممكن است بر مقدار و یا كیفیت شیر شما تاثیر بگذارند. خانم‌هایی كه به نوزاد خود شیر می‌دهند به قرص‌هایی با فرمول و تركیب متفاوت نیاز دارند؛ مثلا قرص‌هایی كه فقط پروژسترون داشته باشند.
* آیا می‌خواهید از یک روش جدید استفاده كنید؟ به عنوان مثال استفاده از IUD (گذاشتن وسیله‌ای درون رحم برای جلوگیری از انعقاد نطفه) در خانم‌هایی كه تا به حال زایمان داشته‌اند بهتر از خانم‌هایی كه هرگز بچه نداشته‌اند جواب می‌دهد.
* آیا به استفاده از كاندوم فكر كرده‌اید؟ استفاده از كاندوم می‌تواند گزینه مناسبی برای خانم‌هایی باشد كه به كودک خود شیر می‌دهند زیرا بر شیردهی آن‌ها هیچ تاثیری نمی‌گذارد.
 
 
 بازی 

نرمش‌های ملایم

پس از گذراندن 9 ماه در رحم، نوزادان اغلب دوست دارند خود را جمع کنند. بله یعنی همان وضعیت جنینی. نرمش‌های کششی آرام می‌تواند به او کمک کند تا از داشتن دست‌ها و پاهای کوچکش آگاه شود. کودک را به پشت روی تخت خواب، میز مخصوص وسایل بچه یا زمین بخوابانید، به آرامی دست‌هایش را به سمت بالای سرش بکشید و سپس پایین بیاورید. نرمش را با بالا آوردن یک دست و کشیدن دست دیگر در امتداد بدن ادامه دهید. سپس در حالی که پای طرف مخالف را با دقت دراز می‌کنید، یک دست او را بالا ببرید./ نی نی سایت
 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.