مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته نهم زندگی نوزاد
هفته نهم زندگی نوزاد
هفته نهم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 432

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته نهم نوزادی (ماه 3 ، هفته 1) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

اگر نوزاد شما شب‌ها می‌خوابد (5 یا 6 ساعت در بیشترین حالت) شما خیلی خوش شانس هستید! اكثر نوزادانی كه حدود 10 هفته از تولدشان می‌گذرد نیمه شب‌ها از خواب بیدار می‌شوند. اما حتی كودكانی نیز كه در طول شب نمی‌خوابند باید مدت زمان نسبتا طولانی‌تری را به طور پیوسته در حال خواب یا بیداری بگذرانند به جای آن كه در فاصله‌های زمانی كوتاه و به‌طور مكرر بخوابند و بیدار شوند. احتمالا كودک شما 2 یا 4 بار در طول شبانه روز می‌خوابد و حدود 10 ساعت از 24 ساعت را بیدار است.
یک نكته جالب این كه اگر كودک شما سحرخیز باشد یا این كه تا نیمه شب بیدار بماند یا خواب طولانی یا كوتاه داشته باشد همین حالت را در تمام دوران كودكی خود حفظ خواهد كرد.
 
زندگی شما : به دنبال يک روش مناسب برای مراقبت از نوزاد خود بگرديد
حتی اگر مطمئن هستید كه چگونه می‌خواهید از نوزاد خود مراقبت كنید بهتر است در مورد همه گزینه‌های موجود یک بررسی اجمالی داشته باشید. پس از این كار ممكن است یک روش دیگر برای شما جالب توجه به نظر برسد.
هنگامی كه به دنبال یک مهد كودک روزانه یا مركز مراقبت خانگی می‌گردید از والدین دیگر نیز پرس و جو كنید. سعی كنید به تعداد بیشتری از این گونه مراكز سر بزنید، زمان بیشتری را در هر مركز (در اوقات مختلف روز) بگذرانید و با كارمندان و مدیران مركز و سایر والدینی كه به آنجا می‌آیند صحبت كنید تا درک بهتری از هر مركز به دست آورید. اگر به دنبال یک مراقب یا پرستار شخصی می‌گردید، از دیگران سوال كنید تا فرد مورد نظر خود را پیدا كنید. در هر مركز با چند نفر از مربیان صحبت كنید و ببینید كه آیا می‌توانند با كودک شما به خوبی ارتباط برقرار كنند یا خیر.
 
نگهداری كودک توسط یكی از آشنایان:
در صورتی كه بخواهید مراقبت كودک خود را به یكی از آشنایان (در خانه خودتان یا در خانه آن‌ها) بسپارید برای شما ارزان‌تر یا حتی رایگان تمام خواهد شد و لازم نیست نگران این باشید كه آیا مراقبت و علاقه كافی به كودک شما ابراز می‌شود یا خیر. اما ممكن است برخی از پدربزرگ‌ها یا مادربزرگ‌ها و یا فامیل‌ها حوصله كافی برای مراقبت دائمی از كودک شما را نداشته باشند و لازم باشد كه شما در مورد مدت زمانی كه می‌خواهید نوزاد را به آن‌ها بسپارید یا دفعاتی كه می‌توانید این كار را بكنید قبلا با آن‌ها صحبت كنید.
 
پرستار بچه:
یک پرستار با تجربه می‌تواند با كودک رابطه محبت آمیز مستقیمی برقرار كند، در فضایی كه برای كودک شما آشنا است. با این حال استخدام یک پرستار به صورت تمام وقت ممكن است گران باشد و در نتیجه این گزینه برای بسیاری از والدین منتفی است. در ضمن اگر پرستار كودک به طور ناگهانی از ادامه كار منصرف شود نگهداری از كودک با مشكلاتی مواجه خواهد شد. از همه مهم‌تر این كه شما شاید مجبور باشید مدت طولانی فرزند دلبندتان را پرستار تنها بگذارید و در مورد آنچه ممكن است رخ دهد نگران باشید.
 
مهدكودک‌های روزانه:
این مراكز یک محیط ساخت یافته را برای كودک شما فراهم می‌كنند و معمولا كارمندان آن را كسانی تشكیل می‌دهند كه برای نگهداری از نوزدان تعلیم دیده‌اند. به دنبال مراكزی بگردید كه مورد تایید سازمان بهزیستی هستند و به‌طور معمول شیرخواران را می‌پذیرند.
 
مراكز خانگی مراقبت از كودكان:
تعداد چنین مراكزی بسیار كم است و باید از سازمان بهزیستی شهر یا محل زندگی خود در مورد آن‌ها بپرسید. تعداد كودكان در هر یک از این خانه‌ها ممكن است از تنها چند كودک محدود و یا تعداد زیادی كودک (به اندازه یک مهد كودک) متفاوت باشد. این گزینه برای برخی از والدین جذاب است زیرا این مراكز دقیقا یک خانه (با همه ویژگی‌های یک خانه) هستند و توسط یک مادر اداره می‌شوند. همچنین از آنجا كه این مراكز نسبتا ارزان‌تر هستند ممكن است برنامه‌های كمتری نسبت به یک مهدكودک برای نوزاد شما تدارک ببینند. پس ابتدا از افراد دیگر در این باره راهنمایی بخواهید.
 
 بازی 

حرکت آونگی

این بازی که از یک سرود ساده، تاب دادن و کمی بالا گرفتن کودک تشکیل می‌شود. به طور حتم موجب شادی بیشتر بچه‌ها خواهد شد. زیر بغل کودک را بگیرید و سرش را صاف نگه دارید. خودتان می‌توانید در حالت نشسته یا ایستاده قرار بگیرید. و کودک را رو به خودتان یا پشت بگیرید. در هنگام بازی کودکان از نگاه کردن به یکدیگر لذت می‌برند. پس اگر کوچولوی شما یک هم بازی مثل خودش دارد آن‌ها را روبروی هم بگیرید و در حالی که شعر می‌خوانید تکان دهید. هنگامی که کودک سنگین‌تر می‌شود ( حدود 9 تا 12 ماهگی) و برای شما دشوار است که این طور او را بالا ببرید می‌توانید این بازی را به بازی سواری تغییر دهید. در حالی که برایش شعری می‌خوانید او را که بر پشت شما سوار شده است به عقب و جلو حرکت دهید و گاهی هم کمی از پشت خود بپرانید./ نی نی سایت
 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.