مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته هفتم زتدگی نوزاد
هفته هفتم زتدگی نوزاد
هفته هفتم زتدگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 459

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته هفتم نوزادی (ماه 2 ، هفته 3) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

 کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

شما ممكن است مشاهده كنید كه در برخی مواقع كودک كاملا ساكت است و گویا اطراف خود را زیر نظر گرفته است. این دوران اولین مرحله یادگیری است؛ مغز كودک در سه ماهه اول پس از تولد 5 سانتی‌متر رشد می‌كند!
شما می‌توانید از این موقعیت برای آشنایی بیشتر با كودک خود استفاده كنید؛ با او حرف بزنید، برایش آواز بخوانید و عكس‌های روی دیوار را برایش توضیح دهید. ممكن است او قادر به پاسخ دادن به شما نباشد اما مسلما در حال یادگیری است.
می‌توانید دست او را بر روی پارچه‌ها یا چیزهای جدید قرار دهید و همچنین نورها و صداهای جدید را در مقابل او قرار دهید؛ همه این موارد فرصت مناسبی برای یادگیری وی هستند، به شرط آن كه میانه روی را در این كار رعایت كنید. حتی زمان استحمام نیز می‌تواند یك آزمایشگاه برای شناختن زندگی باشد.
 
زندگی شما : احساس گناه به دليل شير ندادن به كودک
جامعه امروز فشار زیادی بر مادران وارد می‌كند تا خودشان به كودک شیر بدهند. بدون شک شیری كه در سینه شما تولید می‌شود یک غذای كامل اولیه برای كودک است. اما با این حال بنا به برخی دلایل بعضی از مادران قادر نیستند كه نوزاد را از سینه خود شیر دهند كه می‌تواند به دلیل بیماری، ناراحتی و یا درد ناشی از شیر دادن و یا حتی محروم بودن از توان شیر دادن باشد.
اگر در تمام دوران حاملگی برای شیر دادن به كودک برنامه ریزی می‌كردهاید اما اكنون در اثر مواردی از قبیل به دنیا آوردن نوزاد نارس یا سزارین، شیردهی به كودک برای شما غیر ممكن یا بسیار دشوار شده است، این احساس گناه بیشتر خواهد بود. در سینه هر مادری شیر كافی برای تغذیه نوزاد تولید می‌شود، اما برخی از مادران، حتی پس از چند ساعت یا چند روز تلاش نمی‌توانند شیردهی را به درستی انجام دهند و از این رو جریان و تولید شیر با اشكال مواجه می‌شود.
این درست است كه شیر مادر كامل‌ترین و بهترین غذای نوزاد است ولی شیر خشک نیز می‌تواند نیازهای تغذیه‌ای كودک را تامین كنند. در صورتی كه شیر دادن از سینه را رها كرده‌اید یا تصمیم این كار را دارید با پزشک خود یا یک مشاور در زمینه شیردهی مشورت كنید. در مورد احساس خود نیز حرف بزنید و خیلی به خودتان سخت نگیرید. مهم‌ترین چیزی كه باید به یاد داشته باشید این است كه اهمیت علاقه و مراقبت از كودک بیشتر از نحوه تغذیه او است.
 
تغذیه

مهمترین عواملی که باعث افزایش شیر مادر می‌شود می‌توان به این موارد اشاره کرد:

* مادر باید در آرامش کامل به سر ببرد. خستگی، استرس، ترس و نگرانی از جمله عواملی هستند که در کمیت شیر مادر تاثیر می‌گذارند. مادر شیرده باید به اندازه کافی بخوابد. همچنین برای گردش و تفریح بیرون از منزل رفته و پیاده روی کند.

* کودک هرچه قدر بیشتر پستان مادر را بمکد، شیر مادر افزایش می‌یابد. سینه مادر به تناسب تقاضای نوزاد شیر تولید می‌کند. پس سعی کنید تا کودک به دفعات طولانی و زیاد سینه را بمکد. برای جلوگیری از خشک شدن شیر در سینه در صورتی که کودک آن را نمی‌مکد، شیر را بدوشید تا در سینه نماند.

* نوشیدن مایعات گرم و انواع میوه‌های آبدار به مقدار زیاد باعث افزایش شیر مادر می‌شود.

* خوردن سبزیجات تازه، گندم، سمنو، ماء الشعیر، سوپ گوشت و قلم

* غذا خوردن به شکل منظم

 

 بازی 

لمس کردن انگشتان دست و پا

لمس کردن انگشتان دست و پاهای کودک به او این فرصت را می‌دهد تا ابتدا و انتهای اندام خود و فراتر از آن دنیای اطرافش را کشف کند.

دست کودک را به آرامی بلند کنید. مراقب پشت دست او به‌ویژه زمانی که آن را جمع می‌کند باشید. انگشتان او را به آرامی از ابتدا تا نوک انگشتان لمس کرده تا انگشتان او باز شده و صاف شود. زمانی که لمس کردن انگشتان دست او به پایان رسید، نوبت پاهای کودک است. به آرامی کف پاها و انگشتان پاهایش را ماساژ دهید.

 

توصیه‌های معنوی و مذهبی

مادر باید با تقوا باشد و مواظب باشد تا به‌واسطه بی‌تقوایی شیر خود را آلوده نکند. مخصوصا در زمان شیردهی گناه را از زندگی خود دور کند. رابطه با خدا و رعایت مستحبات بر روی کودک اثر می‌گذارد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.