مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته ششم زتدگی نوزاد
هفته ششم زتدگی نوزاد
هفته ششم زتدگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 478

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته ششم نوزادی (ماه 2 ، هفته 2) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

اكنون، كودک شما برای مدت طولانی‌تری در طول روز بیدار است و شما می‌توانید از این زمان برای كمک به رشد حواس او استفاده كنید. برای او لالایی بخوانید یا موسیقی بزنید.
لازم نیست كه شما خود را به موسیقی‌های كودكانه محدود كنید. خانه را از صدای موسیقی پر كنید؛ از موسیقی‌های قدیمی و كلاسیک گرفته تا موسیقی‌های جدید و آن گاه ببینید كه او شادی خود را با درآوردن صداهای كودكانه و نامفهوم یا تكان دادن سریع و نامنظم دست‌ها و پاها نشان می‌دهد.
ممكن است نوزاد شما از صداهایی مانند صدای ناقوس یا حتی تیک تاک ساعت نیز خوشش بیایید. هر چه صداهای متنوع‌تری را برای او بگذارید، نتیجه بهتری خواهد داشت. نهایتا درمی‌یابید كه نوزاد شما به برخی صداها بهتر واكنش نشان می‌دهد.
 
زندگی شما : آموزش پس از زايمان
شما بیشتر از آنچه بتوان تصور كرد خسته هستید. می‌توان گفت تقریبا میل جنسی چندانی ندارید؛ به شكر خدا، سطح هورمون‌ها مجددا در بدن شما تنظیم می‌شود، به‌خصوص اگر به نوزادتان شیر می‌دهید. زندگی شما نسبت به زمانی كه تازه حامله شده بودید، خیلی فرق كرده است و آن روزها را تنها به شكل یک خاطره دور و قدیمی به یاد می‌آورید. اگر پزشک شما می‌گوید كه از لحاظ فیزیكی برای نزدیكی و دخول آماده هستید، حتی اگر همسر شما تمایل داشته باشد، بدان معنی نیست كه همه بدن شما واقعا برای این كار آمادگی دارد.
چه شما برای آمیزش جنسی آمادگی داشته باشید یا نه، به هر حال می‌توانید به روابط عاشقانه با همسرتان ادامه دهید. بیش از نیمی از خانم‌ها در ماه اول پس از زایمان تنها به برقراری رابطه عاطفی و عاشقانه بدون جنبه جنسی و دخول اكتفا می‌كنند و تنها درصد نسبتا كمی نزدیكی همراه با دخول را انجام می‌دهند.
موارد زیر، برخی از نگرانی‌های عمومی پیرامون نزدیكی پس از زایمان هستند:
 
آیا دخول درد خواهد داشت؟
اگر واژن شما (به خاطر پارگی) بخیه زده شده باشد یا برای تسهیل زایمان طبیعی برش داده شده باشد، احتمالا هنوز هم نسبت به دخول حساسیت زیادی دارد و ممكن است چند ماه طول بكشد تا زخم‌های آن كاملا خوب شوند. از آنجا كه وضعیت عادی نزدیكی ممكن است فشار زیادی به شما وارد كند، می‌توانید تا زمانی كه زخم‌های شما كاملا خوب نشده اند، از وضعیت‌های دیگری استفاده كنید. در صورتی كه كودک خود را شیر می‌دهید، تغییرات هورمونی ممكن است باعث خشک شدن واژن شوند. بنابراین، از كاندوم‌های چرب شده یا از یک روغن چرب كننده استفاده كنید.
 
آیا واژن كشیده شده است؟
نه. واژن قابلیت ارتجاعی دارد؛ برای تطابق با خروج نوزاد بزرگ‌تر شده و پس از زایمان، به اندازه قبلی خود بازگشته است. تغییر اندازه واژن در اثر زایمان، دائمی نیست. با این حال، استفاده از تمرین‌های Kegel، می‌تواند به شما كمک كند تا میزان كشیدگی طبیعی عضلات واژن خود را تقویت كنید.
 
آیا همسر من، هنوز هم از لحاظ جنسی به من علاقه دارد؟
اگر همسر شما از شما دوری می‌كند یا علاقه چندانی به رابطه جنسی نشان نمی‌دهد، باید به یاد داشته باشید كه او نیز فشار زیادی را تحمل می‌كند. ممكن است او نیز تمام انرژی خود را از دست داده و یا در مورد نیازهای نوزادی كه در خانه دارید، نگران باشد. همچنین، ممكن است به كمی زمان نیاز داشته باشد تا خود را با این واقعیت وفق دهد كه همسر جذاب او اكنون یک مادر شده است. صحبت كردن در مورد احساسات خود و همچنین تغییراتی كه نوزاد می‌تواند در زندگی شما ایجاد كند، شما را به یكدیگر نزدیك‌تر خواهد كرد. اگر احساس می‌كند كه هنوز زمان مناسبی برای نزدیكی نیست، می‌توانید همدیگر را در آغوش بگیرید، ببوسید و به هر روشی كه فكر می‌كنید بهتر است، با یكدیگر ارتباط جسمی (و نه الزما جنسی) داشته باشید.
 
تغذیه
بعضی از مادران فرزندان خود را شیر می‌دهند بدون آن كه نیاز به دوشیدن شیر داشته باشند. بعضی دیگر حتی برای شیردهی شبانه نیز به دوشیدن شیر اقدام می‌كنند. اگر شما بعد از زایمان به شغل قبلی خود باز می‌گردید و یا می‌خواهید همسر یا مادرتان در هنگام استراحت به نوزاد شیر دهند، استفاده از شیردوش باعث می شود كه نوزاد، حتی در غیاب شما نیز از مزایای شیر مادر بهره‌مند شود. شیر دوش‌ها انواع مختلفی دارند ولی كلاً به دو دسته تقسیم می شوند: دستی ( كه با دست مورد استفاده قرار می‌گیرند) و برقی (یا باطری‌دار). اكثر خانم ها تقریباً یكی از این دو نوع را ترجیح می‌دهند. به منظور كمک به شما برای انتخاب بهتر، مزایا و معایب هر یک از این شیر دوش‌ها از نظر استفاده كنندگان توضیح داده می‌شود:
 
شیر دوش دستی
مادرانی كه شیر دوش دستی را ترجیح می‌دهند به سهولت و راحتی اندازه‌ی آن اشاره می‌كنند. بسیاری نیز معتقدند كه شیردوش دستی به حالتی كه نوزاد به طور طبیعی پستان را میمكد شبیه‌تر است. این افراد دوست دارند كه بتوانند عمل مكیدن را با دست كنترل كنند. شیر دوشهای دستی معمولاً ارزان‌تر، كوچک‌تر، سبک‌تر و كم صداتر از انواع برقی هستند. اگر شما علاقه‌مند هستید كه در حالی كه نوزاد یک طرف را می‌مكد طرف دیگر را بدوشید، احتمالاً نوزاد سكوت شیر دوش دستی را به سر و صدای شیر دوش برقی ترجیح می‌دهد. از طرف دیگر در حالی كه بعضی از مادران فن سریع دوشیدن را به‌خوبی می‌آموزند بعضی دیگر معتقدند كه سرعت این وسیله به نحو دیوانه كننده‌ای آهسته است (این امر تا حدی به این بستگی دارد كه دسته‌ی شیردوش را با چه سرعتی میتوان فشار داد). بعضی از مادران به سختی میتوانند حتی قطرهای شیر با كمک شیردوش دستی بدوشند. عدهای نیز معتقدند كه شیردوش‌های دستی نمی‌توانند سینه‌ها را به‌طور كامل خالی كنند كه در نتیجه میزان ترشح شیر كاهش خواهد یافت. برخی از مادران ابراز می دارند كه دستشان در اثر پمپ زدن خسته می‌شود.
 
شیردوش برقی
سهولت استفاده و كارآیی بالا نكات مثبت این نوع شیردوش‌ها محسوب می‌شوند. مادرانی كه مكرر اقدام به دوشیدن می‌كنند - مثلا به منظور ادامه شیردهی پس از بازگشت به كار یا برای تغذیه دوقلوها - معمولا شیردوش‌های برقی (یا باطری‌دار) را انتخاب می‌كنند. با اكثر شیر دوش‌های برقی می‌توان هر دو سینه را در آن واحد دوشید. از معایب این شیردوش‌ها می‌توان سنگینی و سر و صدای زیاد را نسبت به انواع دستی نام برد. البته بعضی از انواع نیز به نحو تعجب آوری جمع و جور و درعین حال بی صدا هستند. بهتر است هر یک از انواع شیردوش‌ها را كه می‌پسندید، قبل از آن كه به سر كار خود برگردید و یا نوزاد را به پرستار بسپارید، تهیه كنید. در حقیقت بهترین زمان دوشیدن شیر و تغذیه نوزاد با شیشه درست زمانی است كه نوزاد 3 تا 4 هفته دارد زیرا بسیاری از نوزادان اگر دیر شود شیشه را نمی‌گیرند.
 
هنگام خرید شیر دوش باید به چه نكاتی توجه كرد؟
 
• قابلیت تنظیم: سطحی از مكش كه برای یک خانم مناسب است ممكن است برای خانمی دیگر شكنجه محسوب شود. شیر دوشی را انتخاب كنید كه بتوان پمپ خلا آن را تنظیم كرد. بعضی از مدل‌های دستی دارای پمپ‌های قابل تنظیم هستند.
 
• كارآیی: اگر وقت برایتان ذی‌قیمت است - و برای كدام مادر نیست؟ - ممكن است برایتان بیارزد كه با پرداخت هزینه‌ای بیشتر شیردوشی را بخرید كه تعداد مكش آن در هر دقیقه بیشتر بوده و دارای توانایی دوشیدن مضاعف دارد. شیردوشی كه بتوان با آن در آن واحد هر دو سینه را دوشید زمان دوشیدن را به كمتر از نصف می‌رساند. دوشیدن هر یک از سینه‌ها به‌طور جداگانه تقریبا 30 دقیقه طول می‌كشد ولی دوشیدن همزمان حدوداً 12 دقیقه به‌طول می‌انجامد، چرا كه به‌علت تخلیه كامل هر دو سینه تولید شیر را تحریک می‌كند.
 
• سهولت استفاده: دنبال شیردوشی بگردید كه استفاده از آن، شستن آن، و نیز سوار كردن آن آسان باشد. اگر می‌خواهید آن را با خود به جاهای دیگر حمل كنید باید یك نوع جمع وجور را بخرید كه جعبه‌ای مناسب دارد و یا یك جعبه جداگانه برای آن تهیه كنید. از انواعی كه شبیه بوق دوچرخه ساخته شده‌اند بپرهیزید زیرا ممكن است در توپ‌های پلاستیكی، باكتری‌های مضر رشد كنند.
 
لوازم جانبی شیردوش
تهیه لوازم جانبی به شما كمک خواهد كرد كارآیی شیردوش را بالا ببرید و از آن راحت تر استفاده كنید. لوازم جانبی عبارتند از:
 
- كیسه‌های مایكروویو: می‌توان قطعات شیردوش را در مایكروویو قرارداد و با بخار تمیز كرد.
 
- پماد وازلین: از درد نوک سینه پیشگیری نموده و آن را بر طرف می‌سازد.
 
- پوشش نرم مخصوص سینه: با تحریک سینه و نوک آن در حین دوشیدن باعث جریان بیشتر شیر می‌شود.
 
- نوار مخصوص دوشیدن: به دور قفسه سینه بسته شده و شیشه مخصوص جمع آوری را در زیـر هر یک از دو سینه نگاه می‌دارد تا دست‌های شما هنگام دوشیدن شیر آزاد باشد.
 
- كیسه ها و ظروف مخصوص نگهداری: برای جمع آوری، نگهداری و یخ زدن شیر.
 
نكاتی چند برای مادرانی كه می‌خواهند شیر خود را بدوشند:
مادران جوان، اوایل كمی احساس نامانوسی و ناراحتی می‌كنند ولی باید بدانند كه به شیردوش عادت خواهند كرد. وقتی شما با این احساس و روش انجام این كار خو بگیرید، به‌خوبی آن را انجام خواهید داد. نكات زیر را مادرانی كه شیر دوشیدن را تجربه كرده‌اند ارائه داده‌اند.
 
• صبور باشید. شیر پس از چند لحظه به جریان می‌افتد. اگر از شیردوش دستی استفاده می‌كنید می‌توانید آن را برای چند ثانیه مثل سر پستـانک فشار دهید؛ بعد از چند پمپ، دوشیدن آغاز می‌شود.
 
• اگر دوشیدن دردناک است آرام‌تر و با سرعتی كمتر بدوشید و یا از شیر دوش دیگری استفاده كنید.
 
• از شیر دوش‌های سوییچی استفاده كنید. تعویضِ جهت دوشیدن باعث جریان بیشتر می‌شود و در نتیجه شیر افزایش می‌یابد.
 
• اگر هنگام دوشیدن شیر نشت می‌كند كمی به جلو خم شوید تا به جریان بیشتر شیر بداخل بطری كمک كنید.
 
• اگر به‌نظر نمی‌رسد كه شیردوش شما درست كار كند، مطمئن شوید كه تمام قطعات در جای صحیح قرار گرفته‌اند و به‌خوبی به هم متصل شده‌اند. یك بار دیگر همه چیز را كنترل كنید. اگر یک دریچه شل باشد و یا یک قطعه پلاستیكی به‌خوبی فشرده نشده باشد ممكن است مشكلات زیادی ایجاد كند.
 
• یک شیردوش با كیفیت خوب بخرید كه همواره درست كار كند. گاهی در اوایل می‌توان حتی با یک شیر دوش با كیفیت متوسط، شیر زیادی دوشید ولی بعداز 3 یا 4 ماه بهتر است آن را با یک نوع مرغوب تعویض كنید تا جریان شیر را بهتر تحریک كند. یک شیردوش مرغوب باید مدت‌ها كار كند.
 
 بازی 
زمانی که کودک شما به پشت خوابیده است، با پاهای او کمی بازی کنید. پاهای او را با دست بگیرید و به شکل پدال زدن به دوچرخه آن‌ها را به آرامی حرکت دهید. می‌توانید با دست‌های او نرمش‌هایی نیز انجام دهید. دست‌ها را از کناره‌های پهلو به آرامی حرکت داده و به سمت سر کودک بالا ببرید. در حین انجام این کار برای کودک خود آواز بخوانید و با او صحبت کنید.
 
توصیه‌های معنوی و مذهبی
به مادر عزیزی که می‌خواهد شیر خود را بدوشد توصیه می‌شود در جایی خلوت و آرام مدتی بماند. کودک را در آغوش گرفته به طوری که تماس پوستی با او داشته باشد یا به عکس کودک نگاه کند. نوشیدنی گرم بنوشد اما قهوه نباشد. پستان را گرم کند. پستان را به آرامی به طرف نوک پستان ماساژ دهد. اگر کسی در این کار به مادر کمک می‌کند بهتر است در این زمان پشت او را دست بکشد. اگر از شیردوش برای این کار استفاده می‌شود، بعد از هر بار استفاده شیردوش شسته شود./ نی نی سایت
 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.