مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته پنجم زتدگی نوزاد
هفته پنجم زتدگی نوزاد
هفته پنجم زتدگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 462

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته پنجم نوزادی (ماه 2 ، هفته 1) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

دوران نوزادی كودک شما پایان یافته و از این پس كودک شما یك شیرخوار محسوب می‌شود.
شاید فكر كنید كه قبل از این هم نوزاد شما بسیار می‌خندیده، اما در بیشتر نوزادان لبخندهای غیر ارادی كه ناشی از انقباضات عضلات صورت هستند مكررا رخ می‌دهد. در همه كودكان، اولین لبخند واقعی در زمان مشخصی رخ می‌دهد. پس خود را برای آن لحظه‌ای آماده كنید كه نوزاد شما، پاداش مراقبت‌های عاشقانه شما را با یک لبخند شاد (البته با دهانی بی دندان!) كه فقط و فقط برای شماست، می‌دهد. حتی اگر شما بدترین شب خود را هم گذرانده باشید، این لبخند قلب شما را آب خواهد كرد.
 
زندگی شما : معاينه پس از زايمان
به زودی شما آخرین معاینه مراقبت‌های بارداری را (كه با اولین بار مراجعه به دكتر پس از حامله شدن آغاز شده بود) خواهید داشت. دكتر شما می‌خواهد اطمینان حاصل كند كه وضعیت شما، پس از گذراندن فشارهای دوران حاملگی، زایمان و نهایتا تولد كودک، از لحاظ روحی و جسمانی خوب است.
در حین معاینه داخلی، پزشک اطمینان حاصل می‌كند كه پارگی، زخم یا كوفتگی‌های احتمالی واژن یا دهانه رحم بهبود یافته‌اند. اگر وضعیت دهانه رحم مناسب باشد، ممكن است پزشک از شما بخواهد كه آزمایش "پاب اسمیر" (به منظور تشخیص فرآیندهای بدخیم، عفونت و یا ناهنجاری‌های بخش خارجی دهانه رحم) را انجام دهید. همچنین اگر پرینه (ناحیه میان مقعد و واژن) دچار پارگی شده باشد یا برای تسهیل زایمان طبیعی، برش داده شده باشد، دكتر شما آن را هم معاینه می‌كند تا بخیه‌‎ها را بررسی كند.
پزشک، پستان‌های شما را نیز معاینه خواهد كرد. در صورتی كه شما به كودک خود شیر نمی‌دهید، پزشک شما می‌خواهد اطمینان حاصل كند كه هیچ قسمتی از پستان‌ها سفت یا زخم نباشند، زیرا اینها می‌توانند نشانه عفونت باشند. او همچنین می‌خواهد بداند كه آیا شیر شما خشک شده است یا نه. در صورتی كه شما با سینه به كودک خود شیر می‌دهید، او سینه شما را معاینه خواهد كرد تا ببیند كه آیا هیچ یک از مجاری لنفی غدد پستان، بسته شده‌اند یا خیر؛ زیرا این عامل ممكن است منجر به بروز ورم پستان شود.
احتمالا به شما گفته خواهد شد كه می‌توانید از این به بعد، آمیزش جنسی داشته باشید. البته، برخی از مادران تا چند هفته یا حتی چند ماه دیگر، ممكن است تمایل یا انرژی كافی برای آمیزش نداشته باشند. علی‌رغم میزان تمایل شما به این موضوع، باید در مورد "پیشگیری از بارداری پس از زایمان" بحث و بررسی كنید، زیرا حتی اگر دوباره پریود نشده باشید یا حتی اگر كودک خود را شیر بدهید، احتمال بروز حاملگی مجدد وجود دارد.
پزشک شما در مورد وضعیت روحی شما نیز بررسی خواهد كرد. از هر 5 مادر، 4 نفر تا حدودی به افسردگی خفیفی دچار خواهند شد كه به "اندوه پس از زایمان" معروف است. با این حال، اگر این حالت‌ها بیشتر از 2 هفته طول بكشند، ممكن است به "افسردگی پس از زایمان" مبتلا شده باشید كه یک حالت نسبتا جدی است. پزشک یا مامای شما ممكن است مواردی را به شما پیشنهاد كنند كه واقعا به شما كمک خواهد كرد، از قبیل: مراجعه به یک پزشک یا مشاور روانشناس كه با افراد زیادی مانند شما سر و كار دارد؛ یا استفاده از برخی داروهای ضدافسردگی كه حتی در صورت شیردهی برای شما یا كودک مضر نباشد.
 
تغذیه
رژیم غذایی مادر شیرده و ایجاد حساسیت در نوزاد
امکان دارد خوردن بعضی غذاها یا نوشیدنی‌های خاص در رژیم غذایی مادر شیرده باعث ایجاد حساسیت در نوزاد شود. چنانچه نوزاد دچار ناراحتی یا حساسیت پوستی، اسهال یا نفخ بلافاصله پس از خوردن شیر شود با پزشک مخصوص اطفال مشورت کنید این علائم از نشانه‌های حساسیت غذایی هستند. چنانچه احساس می‌کنید خوردن غذایی در رژیم شما علت ایجاد ناراحتی در نوزاد می‌شود از خوردن آن تا زمانی که نوزاد بهبود یابد دوری کنید. شیر گاو، تخم مرغ‌ها، بادام زمینی، کلم، سیر، گل کلم، سویا، ماهی، گندم و کافئین از دسته مواد غذایی هستند که ممکن است آلرژی ایجاد کنند. چنانچه پس از حذف غذا یا نوشیدنی خاص تغییری در رفتار نوزاد مشاهده نکردید آن غذا را مجدد به لیست رژیم غذایی خود برگردانید. برخی از مادران تجربه كرده‌اند كه حتی جایگزین كردن ماست به جای شیر در لبنیات روزانه، می‌تواند تا حدی كولیک شیرخوارشان را كاهش دهد.
 
 بازی 

با استفاده از یک طناب ماهی‌گیری یا نخ دندان، یک جغجغه یا اسباب‌بازی که ایجاد سرو صدا کند را بالای سر نوزاد آویزان کنید. فاصله اسباب‌بازی با نوزاد به گونه‌ای باشد که او بتواند به آن دست بزند اما قابل چنگ انداختن نباشد و آن قدر محکم باشد که در اثر تکان‌های شدید کنده نشود. آویزان کردن اشیای مختلف می‌تواند نوزاد شما رابرای دقایق زیادی به خود سرگرم کند.

 

توصیه‌های معنوی و مذهبی

هنگام شیر دادن کودک را روی بازوان لخت قرار دهید تا طفل، گرمای بدن مادر را احساس کند. این کار به رشد رابطه عاطفی کمک می‌کند. به کودک از هر دو پستان شیر بدهید. بهتر است هر بار از یکی از سینه‌ها شروع کند. در یک نوبت از سینه راست و در نوبت بعد از سینه چپ شروع شود./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.