مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد خانواده/زندگی نوزاد و نوپا/هفته چهارم زندگی نوزاد
هفته چهارم زندگی نوزاد
هفته چهارم زندگی نوزاد
توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 417

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهارم نوزادی (ماه 1 ، هفته 4) می‌پردازیم.

 

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

نوزاد شما ممكن است صداهای نامفهومی از خود در بیاورد تا احساسات خود را ابراز كند. تعداد كمی از كودكان نیز در این مرحله جیغ می‌كشند یا می‌خندند. شما هم می‌توانید همان صداهای نامفهوم را از خودتان در بیاورید و با او ارتباط برقرار كنید و البته با نوزاد خود به صورت چهره به چهره حرف هم بزنید. او از این كه شما خیره به او نگاه كنید لذت خواهد برد!
اگر هم كاری دارید كه باید انجام دهید، نوزاد از شنیدن صدای شما از اتاق دیگر لذت می‌برد. حتما با صدای خود كودک هم با او حرف بزنید. این كار خنده دار نیست! كودک شما با این صداهای بلند و كشیده كنار می‌آید و این صداها می‌توانند ساختار و عملكرد زبان را به او آموزش دهند.
 
زندگی شما : احساسات مختلف و نوسانات عاطفی
حتی هم اكنون كه شما به تازگی مادر شده و خوشحال‌ترین فرد روی زمین هستید، بروز احساس ناامیدی امری معمول و طبیعی است. البته شما دوست ندارید كه این را به همه بگویید، اما 9 ماه را در انتظار كودک خود بوده‌اید و مدام پیش خود تصور می‌كرده‌اید كه او چه شكلی خواهد بود و او اكنون اینجاست، اما ممكن است دقیقا همان چیزی نباشد كه شما انتظار داشته و پیش خود مجسم می‌كرده‌اید. در صورتی كه یک نوزاد دچار بیماری یا مشكل خاصی باشد، احتمال بروز این احساسات در والدین او بیشتر است، زیرا آن‌ها آنچه را می‌خواسته‌اند به دست نیاورده‌اند. اما با این حال، والدین یک كودك كاملا سالم نیز معمولا این احساسات را دارند:
- مادر سه پسر، كه انتظار تولد یک دختر را داشته است.
- یک مادر نسبتا مسن كه احتمالا دیگر هرگز بچه‌دار نخواهد شد و انتظار یک دختر كوچولو را داشته، اما پسر به دنیا آورده است.
- مادری كه در ابتدا دو قلو حامله بوده، اما یكی از جنین‌ها در اوایل دوران حاملگی در رحم مرده و او صاحب تنها یک فرزند شده است.
- وقتی كه نوزاد دقیقا شبیه پدرش باشد و حتی یک ذره هم به مادر شباهت نداشته باشد!
در همه این موارد، كودک كاملا سالم است و می‌توان این را جشن گرفت. اما یک كودك تخیلی نیز وجود داشته كه به دنیا نیامده و می‌توان برای او سوگواری كرد؛ حتی قبل از در آغوش گرفتن یا پذیرش كامل كودک اصلی و واقعی. افراد به ندرت در این باره صحبت می‌كنند، اما این حالت كاملا طبیعی و انسانی است. بنابراین اگر شادی شما آمیخته با حسرت است، لازم نیست احساس گناه كنید. می‌توانید در یک محیط خلوت به شمارش نعمت‌هایی بپردازید كه خدا به شما داده است.
 
تغذیه
چه مقدار شیر خشک برای نوزاد لازم است
به طور عمومی نوزادان زمانی که احساس ناراحتی می‌کنند گریه می‌کنند و زمانی که سیر می‌شوند گریه کردن را متوقف می‌کنند. اشتهای نوزادان روز به روز در حال تغییر است. در خصوص میزان استفاده از شیر خشک در هر وعده و نوع آن، ابتدا با پزشک مخصوص اطفال مشورت کنید. معمولا تغذیه نوزادانی که با وزن کمتر از استاندار به دنیا می‌آیند و نوع شیر خشک آن‌ها با سایر نوزادان متفاوت است. تغذیه نوزاد با شیر مادر یا شیر خشک هر 2 یا 3 ساعت و هر زمانی که نوزاد احساس گرسنگس می‌کند تا زمانی که وزن نوزاد نزدیک به 4 کیلوگرم برسد، پیشنهاد می‌شود.
 
استرلیزه کردن شیشه شیر
قبل از استفاده از شیشه شیر، سرشیشه و حلقه‌ی آن، ابتدا آن‌ها را به مدت 5 دقیقه در آب جوش غوطه‌ور کنید. سپس آن‌ها را روی یک حوله تمیز بگذارید و اجازه دهید تا با جریان هوا خشک شود. پس از آن می‌توانید برای شستشوی بهتر آن‌ها را در داخل آب گرم و صابون یا یک چرخش در ماشین ظرف شویی قرار دهید. بهتر است شیشه شیرهای پلاستیکی را به علت وجود مواد شیمیایی که در آن به‌کار رفته است در آب نجوشانید. این مواد زمانی که در معرض گرمای زیاد قرار می‌گیرند در داخل شیشه آزاد می‌شوند و ممکن است با شیر نوزاد ترکیب شود. بهتر است به هنگام خرید شیشه شیر دقت داشته باشید تا برچسب BPA روی شسشه خورده باشد. این شیشه شیرها فاقد مواد شیمیایی مضر هستند.
 
بهترین روش برای گرم کردن شیر نوزاد
چنانچه بنا به هر دلیلی می‌خواهید شیر نوزاد را گرم کنید؛ بهتر است شیشه شیر را در داخل یک ظرف آب گرم (نه آب داغ یا جوش) برای دقایقی قرار دهید. همچنین می‌توانید شیشه را زیر آب گرم بگیرید. البته می‌توانید از دستگاه‌های مخصوص گرم کردن شیشه شیر که در بازار موجود است استفاده کنید. هرگز از ماکروویو برای گرم کردن شیر نوزاد استفاده نکنید. علت آن این است که ارزش غذایی شیر از بین می‌رود.
 
روش صحیح شیر دادن از شیشه
نوزاد را همان طور که می‌خواهید از سینه شیر دهید در آغوش بگیرید و شیشه را به گونه‌ای در دهان او قرار دهید که سرپستانک و گلوی شیشه از شیر پر باشد. چنانچه مکیدن‌های نوزاد با سر و صدا همراه است، به نوزاد خود کمک کنید تا هوای کمتری را هنگام مکیدن ببلعد. بنابراین نوزاد را در زاویه 45 درجه قرار دهید و شیشه را در دهان او قرار دهید.
 
 بازی
اشیایی با بافت‌های مختلف تهیه کنید و تکه پارچه‌هایی از جنس مخمل ساده یا کبریتی، پرها یا تکه اسفنجی که با آب گرم نم زده باشید را می‌توان استفاده کرد. شی‌ء مورد نظر را به آرامی روی پوست کودک بمالید و واکنش او را تماشا کنید، یک بار دیگر این کار را با بافت متفاوت امتحان کنید. از حالات کودک متوجه می‌شوید که کدام یک را ترجیح می‌دهد. این بازی می‌تواند ماه‌ها او را سرگرم کند. گاهی اوقات پس از 9 ماهگی ممکن است اسباب‌بازی پارچه‌ای را پیدا کرده و به سمت شما دراز کند. یعنی بخواهد که با آن او را غلغلک بدهید.
 
توصیه‌های معنوی و مذهبی
در روزهای هفته با یاد معصومی که آن روز به نام وی منتسب شده غذا بپزید، کارهایتان را انجام دهید، غذا بخورید و به کودکتان با وضو شیر بدهید./ نی نی سایت
 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.