مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد اجتماعی/رسانه‌های جمعی/طلاق عاطفی دستاورد جدید شبکه‌ های اجتماعی
طلاق عاطفی دستاورد جدید شبکه‌ های اجتماعی
طلاق عاطفی دستاورد جدید شبکه‌ های اجتماعی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 508

با هوشمند شدن گوشی‌های تلفن همراه و رشد استفاده از تبلت‌ها و همه‌گیر شدن شبکه‌های اجتماعی مفهوم اوقات فراغت گویی در بین ساعات شبانه روز گم شده است. دل‌مشغولی اهل خانه پاسخ به حجم انبوه پیام‌های رسیده به تلفن همراه یا تبلت است.
همیشه از پیامد ها و مضرات این مدل از سرگرمی در اکثر مطالب خوانده ایم اما شاید تا به حال به مفهوم طلاق عاطفی از این جهت نگاه نکرده باشیم.
معمولا طلاق عاطفی را وقتی قبول می‌کنیم که یک زوج در خانواده خود از پس انبوه مشکلات بر نیامده و به جای طی کردن راهرو های دادگاه و مسیر سخت جدایی واقعی بنا را بر زندگی مسالمت آمیز بدون دعوا اما با کناره گیری از وظایف روزمره خود در زندگی زناشویی گذاشته‌اند.
شاید مشغول بودن در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های مجازی را خیلی‌ها مصداق طلاق عاطفی ندانند چرا که زن و شوهر هر کدام بنا بر سلایق و علایق خود در گروه‌های اجتماعی عضو و مشغول پاسخگویی به کامنت‌های خود هستند. و این موضوع را طلاق عاطفی نمی‌دانند.

 


نظر کارشناس: مریم عبدالهی، کارشناس ارشد روانپزشکی

هر چیزی که سبب جدایی  و دور شدن زن و شوهر در محیط خانه شود زمینه‌ساز طلاق عاطفی می‌شود. همیشه یک شخص یا یک اتفاق خاص سبب بروز این موضوع نمی‌شود. بیشتر مواقع نقش شبکه‌های اجتماعی و عضویت در گروه‌های نه چندان مناسب نادیده گرفته می‌شود و زوجین به صحبت چند کلمه در حد رفع تکلیف بسنده می‌کنند. این مسأله خود زمینه‌ساز بروز طلاق عاطفی است بدون این که خود طرفین از آن اطلاع داشته باشند.
مهم‌ترین راهکار برای عقب نماندن و دور نشدن از فضای مجازی و متقابل آن حفظ حرمت خانواده و به‌وجود آوردن محیط گرم و صمیمی تعیین یک ساعت و زمان مشخص مورد قبول همه اعضای خانواده برای وقت گذرانی در دنیای مجازی است. تا به این ترتیب هم از آن استفاده کرده و هم بتوان جلوی آفات و خطرات آن را تا حدی گرفت.

منبع: باشگاه خبرنگاران