مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی با رویکرد انتظار/آسیب شناسی و فرق انحرافی/مرده‌ها باز می‌گردند!
مرده‌ها باز می‌گردند!
مرده‌ها باز می‌گردند!
تحریف رجعت در رسانه‌های غربی
نویسنده: محمود بلالی
تنظیم و ویرایش : حرف آخر
تعداد بازدید کننده : 584

شاید باور این موضوع سخت باشد که قبول کنیم غربی‌ها تا چه حد به اعتقادات و باورهای مسلمانان و حتی باورهای خاص شیعیان آگاهند و سعی در خدشه‌دار کردن آن‌ها دارند.

نظیر این اعمال را می‌توان در ایجاد هجمه علیه موضوع مهدویت و منجی به وضوح مشاهده کرد. ساخت فیلم‌ها، بازی‌های رایانه ای، انیمیشن و سریال‌های تلویزیونی با مفهوم منجی و نمایش آن به اشکال تحریف شده و مورد نظر خود، از مصادیق واضح اشراف غرب بر موضوعات اصولی دینی شیعیان هستند.

یکی دیگر از مفاهیم اساسی مذهب شیعه که این روزها به شدت مورد توجه غرب و رسانه‌های آن قرار گرفته و سعی در تحریف آن دارند، مفهومی به نام رجعت است.

سؤال مهمی که باید به آن پاسخ دهیم این است که چرا چنین موضوعی برای غربی‌ها تا این حد مهم شده است که در ظرف مدت کوتاهی (حدود 2 سال) چندین فیلم، بازی رایانه‌ای و سریال تلویزیونی با موضوع رجعت توسط آن‌ها تولید شده است و این روند همچنان ادامه دارد؟

 

 

اولین اثر مهم در این زمینه انیمیشن ناروتو بود که دریکی از قسمت‌ها که به روایت داستان چهارمین نبرد (نبرد نهایی) نیروهای خیر و شر می‌پرداخت، فردی به نام کابوتو (Kabuto) از یک جادوی ممنوعه به نام Reanimation (این عبارت دستکاری‌شده عبارت تناسخ (Reincarnation) است) استفاده می‌کرد و با این عمل تمامی سران کشته‌شده از نیروهای هر دو گروه خیر و شر را دوباره زنده کرده و آن‌ها را در این جنگ شرکت می‌دهد!

در این انیمیشن چندین مؤلفه مهم و قابل‌بحث در مورد رجعت وجود دارد:

1- این افراد در زمان نبرد نهایی حیات دوباره می‌یابند، درست شبیه به موقعیتی که برای زمان رجعت به کار می‌رود.

2- افراد به حیات بازگشته (رجعت کرده!) همگی دارای حافظه و خاطرات هستند و می‌توانند تمام وقایع را تا زمان مرگ به خاطر آورند.

3- عده‌ای از آن‌ها با به‌کارگیری عبارت "امروز روز تلافی و انتقام فرارسیده" اشاره‌ای مستقیم به هدف اصلی رجعت دارد!

اما در این انیمیشن، چون عامل رجعت فردی پلید معرفی می‌شود، لذا افراد خوبی هم که بدین ترتیب رجعت کرده‌اند به اجبار باید در جبهه شر علیه خیر مبارزه کنند! نکته زمانی جالب‌تر می‌شود که این افراد در برابر دستورهای کابوتو مقاومت کرده و از یاران سابق خود می‌خواهند تا آن‌ها را از بین ببرند! همان‌طور که مشاهده می‌کنید در این انیمیشن موضوع رجعت به‌خوبی از طرف سازندگان آن درک شده و به صورتی هدفمند تحریف‌شده است. این‌که درنبرد نهایی سران دو گروه خیر و شر به حیات بازمی‌گردند (رجعت می‌کنند) و درنبرد شرکت می‌کنند، تماماً گزاره‌هایی هستند که اصل رجعت را در ذهن مخاطب متبادر می‌کنند.

 

 

دومین اثر درخور توجه در این باب، سریالی تلویزیونی با عنوان The Returned است که در سال 2013 توسط کمپانی Haut et Court فرانسه ساخته شد.

 

 

داستان دریکی از روستاهای فرانسه رخ می‌دهد. در اثر زمین‌لرزه‌ای عجیب، ناگهان عده‌ای از افرادی که سال‌ها پیش جان خود را ازدست‌داده بودند به شکل اسرارآمیزی زنده شده و به خانه‌های خود بازمی‌گردند. این درحالی‌که است که همه آن‌ها با همان کالبدهای اصلی خود (همه زخم‌ها و اثراتی که منجر به مرگ آن‌ها شده روی بدن‌ها وجود دارد) و همان سن و سال زمان مرگ به حیات بازگشته‌اند! هیچ‌یک از این افراد از چگونگی رجعت خود اطلاعی ندارند و بازگشت خود را بیداری در ناکجاآباد توصیف می‌کنند و همگی از گرسنگی مفرطی رنج می‌برند و ولع زیادی برای خوردن غذا دارند!

اما در ادامه، عاقبت این بازگشت ناگهانی برای هر دو گروه زنده و مرده چندان خوشایند نبوده و مشکلات حادی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند. مشکلاتی نظیر تسویه حساب‌های شخصی و بروز شک‌های عاطفی شدید تنها بخشی از این رویدادها هستند...

در این سریال چندین مؤلفه مهم و قابل‌بحث در مورد رجعت وجود دارد:

1- همه افراد در اثر یک زلزله عجیب به حیات بازمی‌گردند. نظیر این عبارت را می‌توان در برخی احادیث و روایات مربوط به رجعت هم مشاهده کرد.

2- افراد در مکانی جدای از محل دفنشان رجعت می‌کنند.

3- بدن‌های آن‌ها همان کیفیت قبل را داراست و گذر زمان‌بر آن‌ها اثری نداشته است.

4- آن‌ها به‌تدریج و در طول زمان بازمی‌گردند.

 

 

البته افزودن مواردی از قبیل تسویه حساب‌های شخصی و نبود مشخصه‌هایی دال بر همزمانی این رویداد با زمان ظهور منجی، از مواردی است که در این سریال با قصد و نیت خاصی به آن‌ها توجه شده است؛ اما درنهایت حسی که پس از دیدن این سریال به بیننده منتقل می‌شود، حس ترس و تنفر از پدیده رجعت است.

 

 

رتبه سوم در بین آثار مربوط به رجعت در اختیار سریال تلویزیونی دیگری به نام Resurrection (رستاخیز) است که در سال 2014 توسط ABC Studios آمریکا تولید و همچنان درحال پخش است.

داستان در مورد روستایی به نام آرکادیا است که در آن رویدادهای عجیب و مرموزی روی می‌دهد. به ناگاه پسربچه‌ای 7 ساله به نام جیکوب (یعقوب) که 32 سال پیش جان خود را در اثر سانحه‌ای از دست ‌داده در شالیزاری در کشور چین به زندگی بازمی‌گردد و در ادامه با کمک یکی از مأموران دولتی، به آرکادیا منتقل می‌شود.

به دنبال جیکوب، کم‌کم افراد دیگری چون کلیب و راچل هم از دنیای مردگان بازگشته و در ادامه شهر با سونامی وحشتناکی از مردگان به حیات بازگشته مواجه می‌شود (برخی از آن‌ها شاید بیش از نیم‌قرن از زمان مرگشان گذشته است!). با رجعت این مردگان زندگی در آرکادیا شکلی دگر پیداکرده و کم‌کم با افشای رازهایی که به‌واسطه مرگ افراد به اسراری مجهول تبدیل‌شده بودند، اوضاع شهر به هم می‌ریزد. مثلاً خیانت فردی که تصور می‌شد مادری فداکار و همسری وفادار بوده فاش می‌شود و یا فردی که در زمان حیات در یک اقدام دزدی بانک ناموفق بوده حالا سعی می‌کند کار ناتمام خود را به پایان برساند و...
در این سریال هم باز چندین گزینه قابل تأمل وجود دارد:

1- همه افراد در مکان‌هایی غیر از محل دفنشان رجعت می‌کنند.

2- همه آن‌ها در همان سن و سال زمان مرگشان هستند.

3- افراد رجعت کرده همگی دارای خاطرات کامل هستند.

 

 

4- همه آن‌ها بسیار گرسنه هستند و طمع زیادی به خوردن غذا دارند!

5- در این سریال آرکادیا نمادی از آرمان‌شهر بیان می‌شود و اولین رجعت کننده جیکوب (یعقوب) معرفی می‌شود و پس از آن به ترتیب کلیب (کالب بن یوفنا) و راچل (راحیل) رجعت می‌کنند که تماماً گذاره های یهود در هجو معنی واقعی رجعت هستند.

6- آن‌ها به‌تدریج و در طول زمان بازمی‌گردند.

 

 

در این سریال هم همچون نمونه های قبلی، رجعت موضوعی بسیار ترسناک و دردسرساز معرفی می‌شود و درنهایت حسّ انزجار از آن را در پی دارد.

رتبه چهارم هم به فیلمی با عنوان Life After Beth اختصاص دارد. این فیلم که در سال 2014 توسط جف بائنا (Jeff Baena) کارگردانی شده، به موضوع رجعت مردگان و تبعات وحشتناک آن می‌پردازد:

 

 

زک، مرد جوانی است که به‌تازگی همسرش بث را از دست داده و از فقدان او به‌شدت رنج می‌برد. او به منظور همدردی با پدر و مادر بث به‌طور منظم از طریق تلفن با آن‌ها در ارتباط است اما پس از مدتی این ارتباط قطع می‌شود و زک نیز عازم منزل آن ها می‌شود تا دلیل عدم پاسخ تلفن‌هایش را جویا شود که در آنجا با صحنه عجیبی روبرو می‌شود. او در خانه پدر و مادر همسرش، بث را زنده می‌بیند! زک که از مشاهده این اتفاق حیرت‌زده شده به سراغ قبر همسرش می‌رود و متوجه می‌شود که قبر او نیز خالی‌شده و جسد وی در آنجا قرار ندارد؛ به همین منظور تصمیم می‌گیرد هر طور که شده به خانه پدر و مادر بث برود تا از ماجرا سر در آورد. با گذشت زمان زک متوجه می‌شود که بث از قبر به بیرون آمده و اکنون به‌صورت یک زامبی زندگی می‌کند و تعادل درست و حسابی روانی هم ندارد...

در اینجا هم رجعت کنندگان انسان‌هایی با خلق‌وخوی وحشی و ماهیت پلید تصویر می‌شوند که فقط ظاهری انسانی دارند.

 

 

در این فیلم هم چندین گزینه قابل تأمل را می‌توان یافت:  

1- همه رجعت کنندگان خاطرات گذشته خود را به یاد دارند.

2- همه آن‌ها پس از رجعت بسیار گرسنه هستند.

3- با آمدن آن‌ها برخی اسرار مگو فاش می‌شود. 

و اما پنجمین مورد کلیپی است که توسط خواننده فاسد Lady Gaga تولید شد و در بخشی از آن‌یک تکنسین رایانه با کمک علم نوین، اجساد درون چهار تابوت را به حیات بازمی‌گرداند. این افراد عبارت‌اند از:

 

 

حضرت عیسی (ع)، گاندی، جان لنون (خواننده موسیقی راک) و مایکل جکسون!

ترکیب افرادی که در این کلیپ رجعت داده می‌شوند! هم جای تأمل دارد. پیامبر دین مسیحیت، نماینده دین هندو، نماینده موسیقی راک و نماینده موسیقی پاپ! دو دین باستانی در کنار دو دین مدرن!

البته مبحث رجعت در این کلیپ ازلحاظ مفهومی تفاوت‌هایی اساسی با نمونه‌های پیشین دارد و می‌توان آن را بیشتر با پروژه منجی سازی مرتبط دانست. پروژه‌ای که گفته می‌شود در آن قرار است مسیحی دروغین به مردم معرفی شود و به‌عنوان معجزه، احتمالاً رجعت افراد مشهوری چون مایکل جکسون، صدام حسین و بن لادن را در دستور کار داشته باشد! افرادی که همگی مرگی مشکوک داشته و سرنوشت اجساد آن‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد (البته تفسیر و تحلیل این کلیپ فعلا مد نظر ما نیست و فقط موضوع رجعت نمایش داده شده در آن را پی گیری می‌کنیم.)

 

 

 

 

همان‌طور که مشاهده کردید، رسانه‌های غربی پس از تخریب چهره منجی، دروغ‌پردازی در مورد وقایع آخرالزمان، مخدوش کردن چهره پیامبران و... این بار باهدف تخریب موضوع رجعت، سعی در ترساندن افکار عمومی از این واقعه‌ی الهی دارند و در این راه از تمام قدرت و امکانات خود به‌خوبی بهره‌برداری می‌کنند. در چنین آشفته‌بازاری به نظر می‌رسد که اطلاع‌رسانی صحیح رسانه‌ای در مورد موضوع رجعت و کم و کیف آن، به همراه ارائه تحلیلی درست از آنچه رسانه‌های مغرض غربی و شرقی از طرح موضوع رجعت به این شکل دنبال می‌کنند، تنها راه مبارزه با هجمه عظیم به پا شده باشد.

منبع: vgpostmortem.ir