مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/ دیدگاه‌های امام و رهبری/دیدگاه‌های فرهنگی و اجتماعی/جملات قصار امام خمینی (ره) درباره مردم (3)
جملات قصار امام خمینی (ره) درباره مردم (3)
جملات قصار امام خمینی (ره) درباره مردم (3)

گردآوری : موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 645

امام خمینی (ره)، همواره به کسانی که عهده‌دار مسئولیت‌های حکومتی بودند، یادآور می‌شدند تا هرگز از توانمندی مردم و نقش آنان در ماندگاری نظام اسلامی غافل نشوند و تعاملی صادقانه و صمیمانه با توده مردم داشته باشند. در قسمت اول و دوم این نوشتار، یکصد جمله قصار امام راحل درباره مردم ارائه گردید. در ادامه سایر رهنمودهای رهبر کبیر انقلاب اسلامی تقدیم کاربران گرامی می‌گردد.

 

101- تمام آثار تجدد و تمدن در اسلام مجاز است مگر آنهایی که فساد اخلاق بیاورند، فساد عفت بیاورند. (صحیفه امام، ج 5، ص 262)

102- اسلام آن چیزهایی را که مخالف با مصالح ملت بوده است، آنها را نفی کرده. آنهایی که موافق با مصالح ملت است، آنها را اثبات کرده است. (صحیفه امام، ج 5، ص 262)

103- اسلام با تخصص، با علم، کمال موافقت را دارد، لکن تخصص و علمی که به خدمت ملت باشد؛ در خدمت مصالح مسلمین باشد. (صحیفه امام، ج 14، ص 357)

104- باید به این فکر باشید که خودتان قادر بر این هستید که آن چیزهایی که در خارج درست می‌کنند و شما احتیاج به آن دارید و کشور شما احتیاج به آن دارد، خودتان درست کنید. (صحیفه امام، ج 16، ص 237)

105- در اثر محاصره اقتصادی و جنگ تحمیلی، خود جوانان عزیز ما قطعات محل احتیاج را ساخته و با قیمتهای ارزانتر عرضه کرده و رفع احتیاج نمودند و ثابت کردند که اگر بخواهیم می‌توانیم. (صحیفه امام، ج 21، صص 416 - 417)

106- باید هوشیار و بیدار و مراقب باشید که سیاست بازان پیوسته به غرب و شرق با وسوسه‌های شیطانی شما را به سوی این چپاولگران بین‌المللی نکشند؛ و با اراده مصمم و فعالیت و پشتکار خود به رفع وابستگی‌ها قیام کنید. (صحیفه امام، ج 21، ص 417)

107- ترس از خدا باید داشته باشید، ترس از اسلام باید داشته باشید؛ باید مراعات بکنید اشخاص ضعیف را، باید همراهی بکنید با اشخاص ضعیف، نه این که گرانفروشی بکنید. (صحیفه امام، ج 6، ص 395)

108- من از فروشندگان، خصوصاً آنچه مربوط است به ارتزاق مردم، تقاضا می‌کنم دست از این اجحاف و تعدی بردارند و به اخلاق و اعمال اسلامی برگردند. (صحیفه امام، ج 6، ص 510)

109- گرانفروشی امروز خیانت است به یک مملکت اسلامی. این خیانت را نکنند اینها؛ یک قدری با مردم ملایمت کنند. برادران خودتان هستند. (صحیفه امام، ج 7، ص 317)

110- شما کاسبها و کسبه و تجار محترم، در ارزاق عمومی با مردم مراعات کنید؛ گرانفروشی را کنار بگذارید، حس تعاون پیدا کنید؛ حس انسانیت پیدا کنید. ضعفا را مراعات کنید؛ تخفیف بدهید. (صحیفه امام، ج 6، ص 272)

111- مستکبرین یک معنای اعمی دارد؛ یک مصداقش همان اجانب هستند که تمام ملتها را ضعیف می‌شمرند و مورد تجاوز و تعدی قرار می‌دهند. (صحیفه امام، ج 7، ص 488)

112- هر فرد، می‌شود که مستکبر باشد و می‌شود مستضعف باشد. (صحیفه امام، ج 7، ص 489)

113- اگر من به زیردستهای خودم، ولو چهار نفر باشد، تعدی و تجاوز کردم و آنها را کوچک شمردم، بنده خدا را کوچک شمردم، من مستکبرم و او مستضعف. (صحیفه امام، ج 7، ص489)

114- خداوند تعالی بر ما منّت نهاد و رژیم استکبار را با دست توانای خود که قدرت مستضعفین است در هم پیچید و ملت عظیم ما را ائمه و پیشوای ملتهای مستضعف نمود. (صحیفه امام، ج 6، ص 452)

115- هر که تاریخ انبیاء را ملاحظه کند که این انبیاء از چه طبقه‌ای بوده‌اند و اینها با کی مخالفت داشتند، می‌بیند که انبیاء از این طبقه مستضعفین بوده‌اند. از همین طبقه سوم مردم بوده‌اند؛ و مردم را وادار کردند که جنگ کنند با آن مستکبرین. (صحیفه امام، ج 8، ص 456)

116- سیره‌ی انبیا برای این بوده است که در مقابل طاغوت محکم می‌ایستادند و در مقابل ضعفا و فقرا و مستضعفین و مستمندان فروتن بودند. (صحیفه امام، ج 16، ص 451)

117- اسلام برای مستضعفین آمده است، اسلام برای ساختن انسان آمده است. (صحیفه امام، ج 6، ص 530)

118- اسلام آمده است که به ما راه تربیت را نشان بدهد. (صحیفه امام، ج 6، ص 530)

119- اسلام برای همین مقصد آمده است و تعلیمات اسلام برای همین معناست که مستکبرین در زمین نباشد و نتوانند مستکبرین مستضعفین را استعمار و استثمار کنند. (صحیفه امام، ج 7، ص 117)

120- آن که طرفدار مستضعفین است، آن رژیمی که می‌خواهد مستضعفین را از قید و بند آن گرفتاریها بیرون بیاورد، آن اسلام است. آن که پیشش اصلاً مطرح نیست مرزنشینی و مرکزنشینی، بالانشینی و پایین نشینی پیشش مطرح نیست، اسلام است. (صحیفه امام، ج 9، ص 50)

121- دولت واقعاً باید با تمام قدرت آن طوری که علی - علیه السلام- برای محرومین دل می‌سوزاند .... مثل یک پدری که بچه‌هایش اگر گرسنه بمانند، چطور با دل افسرده دنبال این می‌رود که آنها را سیر بکند، یک دولت تابع امیرالمؤمنین باید این طور باشد. (صحیفه امام، ج 18، ص 159)

122- اصل جنس اسکلت حکومت اشرافی این است که به مردم نرسند. (صحیفه امام، ج 18، ص 28)

123- همه چیزهایی که ما داریم از این مردم است، خصوصاً از این مستضعفین. (صحیفه امام، ج 15، ص 356)

124- آقایان چرا چشمهایتان را هم گذاشته‌اید و گوشهایتان را به بوقهای امریکا و اروپا باز کرده‌اید؟ (صحیفه امام، ج 18، ص 58)

125- مستکبرین گمان نکنند که باید حکومت کنند بر مستضعفین و آنها را استعمار و استثمار کنند. (صحیفه امام، ج 7، ص 34)

126- مردم این دولت را و این جمهوری را به پا کردند و آن هم، نه همه‌ی مردم؛ این مردم پابرهنه، این بازاری و این متوسطین و این محرومین. (صحیفه امام، ج 19، ص 34)

127- بنابراین، دولت شما دولت محرومین است، یعنی، باید برای محرومین کار بکنید. (صحیفه امام، ج 19، ص 34)

128- همه ما باید همان نیرو را صرف کنیم، خدمت بکنیم؛ آن هم اوّل خدمت به مستضعفین، اوّل خدمت به زاغه‌نشین‌ها. (صحیفه امام، ج11، ص 17)

129- امید آن است که رسیدگی به حال مستضعفین و مستمندان کشور که قسمت اعظم ملت مظلوم را در بر می‌گیرد در رأس برنامه ها قرار گیرد. (صحیفه امام، ج 12، ص 362)

130- طرحها و پیشنهادهایی که مربوط به عمران و رفاه حال ملت خصوصاً مستضعفین است انقلابی و با سرعت تصویب کنید. (صحیفه امام، ج 12، ص 364)

131- همه محرومان باید خانه داشته باشند. هیچ کس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد. (صحیفه امام، ج 6، ص 519)

132- اگر احکام اسلام پیاده بشود، مستضعفین به حقوق خودشان می‌رسند؛ تمام اقشار ملت به حقوق حقه خودشان می‌رسند؛ ظلم و جور و ستم ریشه کن می‌شود. (صحیفه امام، ج 6، ص 525)

133- اگر یک حزبی در عالَم پیدا بشود، یک حزب عالَمی، حزب مستضعفین، که همان حزب الله است، این مشکل رفع بشود. (صحیفه امام، ج 9، ص 331)

134- ایران حکومت مردم است، حکومت مردمی دیگر نمی‌تواند بترسد از این که امریکا چی می‌گوید. حکومت مستمنداناست، حکومت مستضفان است. (صحیفه امام، ج 18، ص 31)

135- این از خاصیت حکومت محرومین است که نه از این ابرقدرت می‌ترسد و نه از آن ابرقدرت می‌ترسد و از جنگ هم نمی‌ترسند. (صحیفه امام، ج 18، ص 31)

136- ملت عزیز ما که مبارزان حقیقی و راستین ارزشهای اسلامی هستند، به خوبی دریافته‌اند که مبارزه با رفاه طلبی سازگار نیست؛ و آنها که تصور می‌کنند مبارزه در راه استقلال و آزادی مستضعفین و محرومان جهان با سرمایه‌داری و رفاه‌طلبی منافات ندارد با الفبای مبارزه بیگانه‌اند. (صحیفه امام، ج 21، ص 86)

137- آنهایی هم که تصور می‌کنند سرمایه‌داران و مرفهان بی درد با نصیحت و پند و اندرز متنبه می‌شوند و به مبارزان راه آزادی پیوسته و یا به آنان کمک می‌کنند آب در هاون می‌کوبند. بحث مبارزه و رفاه و سرمایه، بحث قیام و راحت طلبی، بحث دنیاخواهی و آخرت جویی دو مقوله‌ای است که هرگز با هم جمع نمی شوند. (صحیفه امام، ج 21، ص 86)

138- تنها آنهایی تا آخر خط با ما هستند که درد فقر و محرومیت و استضعاف را چشیده باشند. فقرا و متدینین بی بضاعت گردانندگان و برپادارندگان واقعی انقلابها هستند. (صحیفه امام، ج 21، ص 86)

139- مسؤولین نظام ایران انقلابی باید بدانند که عده‌ای از خدا بی‌خبر برای از بین بردن انقلاب هر کس را که بخواهد برای فقرا و مستمندان کار کند و راه اسلام و انقلاب را بپیماید فوراً او را «کمونیست» و «التقاطی» می‌خوانند. از این اتهامات نباید ترسید. (صحیفه امام، ج 21، صص 86 - 87)

140- باید خدا را در نظر داشت، و تمام همّ و تلاش خود را در جهت رضایت خدا و کمک به فقرا به کار گرفت و از هیچ تهمتی نترسید. (صحیفه امام، ج21، ص87)

141- ما برای احقاق حقوق فقرا در جوامع بشری تا آخرین قطره‌ی خون دفاع خواهیم کرد. (صحیفه امام، ج 21، ص 87)

142- ما باید برای پیشبرد اهداف و منافع ملت محروم ایران برنامه ریزی کنیم. (صحیفه امام، ج 21، ص 91)

143- ما باید در ارتباط با مردم جهان و رسیدگی به مشکلات و مسائل و مسلمانان و حمایت از مبارزان و گرسنگان و محرومان با تمام وجود تلاش نماییم. و این را باید از اصول سیاست خارجی خود بدانیم. (صحیفه امام، ج 21، ص 91)

144- ما اعلام می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران برای همیشه حامی و پناهگاه مسلمانان آزاده‌ی جهان است. (صحیفه امام، ج 21، ص 91)

145- بیان این حقیقت که صاحبان مال و منال در حکومت اسلام هیچ امتیاز و برتری‌ای از این جهت بر فقرا ندارند و ابداً اولویتی به آنان تعلق نخواهد گرفت، مسلّم راه شکوفایی و پرورش استعدادهای خفته و سرکوب شده‌ی پابرهنگان را فراهم می‌کند. (صحیفه امام، ج 20، ص 340)

146- تذکر این مطلب که ثروتمندان هرگز به خاطر تمکن مالی خود نباید در حکومت و حکمرانان و اداره کنندگان کشور اسلامی نفوذ کنند و مال و ثروت خود را به بهانه‌ی فخر فروشی و مباهات قرار بدهند و به فقرا و مستمندان و زحمتکشان، افکار و خواسته‌های خود را تحمیل کنند، این خود بزرگترین عامل تعاون و دخالت دادن مردم در امور گرایش آنان به اخلاق کریمه و ارزشهای متعالی و فرار از تملق گوییها می‌گردد و حتی بعض ثروتمندان را از این که تصور کنند که مال و امکاناتشان دلیل اعتبار آنان در پیشگاه خداست متنبه می‌کند. (صحیفه امام، ج 20، ص 340)

147- همه‌ی مدیران و کارگزاران و رهبران و روحانیون نظام و حکومت عدل موظفند که با فقرا و مستمندان و پابرهنه ها بیشتر حشر و نشر و جلسه و مراوده و معارفه و رفاقت داشته باشند تا متمکنین و مرفهین. (صحیفه امام، ج 20، ص 341)

148- خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما و سیاست مسؤولین کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه‌دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار بیشتری برخوردار شوند. (صحیفه امام، ج 20، ص 341)

149- این از افتخارات و برکات کشور و انقلاب و روحانیت ما است که به حمایت از پابرهنگان برخاسته است و شعار دفاع از حقوق مستضعفان را زنده کرده است. (صحیفه امام، ج 20، ص 341)

150- وظیفه‌ی ما و همه‌ی دست اندرکاران است که به این مردم خدمت کنیم و در غم و شادی و مشکلات آنان شریک باشیم که گمان نمی کنم عبادتی بالاتر از خدمت به محرومین وجود داشته باشد. (صحیفه امام، ج 20، ص 342)

منبع: سیره سیاسی حضرت امام خمینی (ره)، ج 5، اصل مردمداری و رعایت مصالح و منافع مردم، تهران: مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت، چاپ اول (1390).

 

مقالات مرتبط :

جملات قصار امام خمینی (ره) درباره مردم (1)

جملات قصار امام خمینی (ره) درباره مردم (2)