مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/ دیدگاه‌های امام و رهبری/دیدگاه‌های فرهنگی و اجتماعی/جملات قصار امام خمینی (ره) درباره مردم (2)
جملات قصار امام خمینی (ره) درباره مردم (2)
جملات قصار امام خمینی (ره) درباره مردم (2)

گردآوری : موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت
تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 556

جایگاه و نقش مردم در نظام اسلامی، از اموری است که جزء مسائل رئیسه تفکر امام خمینی (ره) در مسائل اجتماعی قرار دارد. این مؤلفه نه شعار است و نه زیاده‌گویی؛ بلکه حقیقتی است که امام راحل در عرصه زندگی و حرکت اجتماعی خود، بارها بر آن تاکید کردند. در قسمت قبل این نوشتار، بخشی از رهنمودهای امام به مسئولین درباره جایگاه و نقش مردم ارائه شد و در ادامه سایر رهنمودهای ایشان تقدیم کاربران گرامی می‌گردد.

 

51- احترام و آزادی‌ای که اسلام به زن داده است، هیچ قانونی و مکتبی نداده است. (صحیفه امام، ج 5، ص 294)

52- اسلام به زنها بیشتر عنایت کرده است تا به مردها. اسلام زنها را بیشتر حقوقشان را ملاحظه کرده است تا به مردها. (صحیفه امام، ج 6، ص 436)

53- باید حکومت چنان باشد که اگر رئیس جمهورش توی مردم آمد، دوره‌اش بکنند و با او خوش و بش کنند؛ نه این که اگر صداش در آید، فرار کنند از دستش. (صحیفه امام، ج 7، ص 528)

54- حکومت وقتی باقی می‌ماند که مردم او را بخواهند. (صحیفه امام، ج 7، ص 528)

55- شما کجا پیدا می‌کنید که یک رئیس‌جمهور بیاید همدوش یک کشاورز بنشیند؟ (صحیفه امام، ج 19، ص 480)

56- حکومت اسلامی حکومتی است که، برایِ مردم خدمتگزار است؛ باید خدمتگزار باشد. (صحیفه امام، ج 6، ص 468)

57- دولت خدمتگزار ملت باشد در امور. شرکت بدهند مردم را در همه امور. (صحیفه امام، ج 20، ص 57)

58- حکومت نیست، باید همه خدمتگزار باشیم برای این ملت، برای این جوانها و برای این پیرها و زنها و مردها. (صحیفه امام، ج 20، ص 55)

59- خودش می‌فهمد که این که در این پست هست، پست را دوست دارد یا خدمت را دوست دارد. این چون خدمتگزار است، دلبسته به این پست هست، یا خیر؛ دلبسته به این پست است، خدمتگزاری پیشش خیلی مهم نیست. (صحیفه امام، ج 19، ص 365)

60- شما جوری رفتار کنید که مردم شما را تشخیص بدهند که یک برادرهای دلسوزی هستید برای آنها، و برای حمایت آنها شما شبها بیدارید و شبها کشته می‌دهید. (صحیفه امام، ج 8، ص 381)

61- وقتی شما مَحبّت به مردم کردید، مردم به شما مَحبّت می‌کنند. (صحیفه امام، ج 8، ص 382)

62- ما باید روی میزان عدل رفتار کنیم. (صحیفه امام، ج 6، ص 463)

63- دمکراسی غربی‌اش فاسد است، شرقی‌اش هم فاسد است؛ «دمکراسی اسلامی» صحیح است. (صحیفه امام، ج 6، ص 463)

64- این دمکراسی که ما داریم، این دمکراسی است نه آن که شما دارید و طرفدار سرمایه‌دارهای بزرگ هستید و نه این که آنها دارند و طرفدارهای ابرقدرت هستند و همه مردم را در اختناق عظیم گذاشتند. (صحیفه امام، ج 6، ص 463)

65- نظام برای این است که رفاه مردم را تهیه کند. (صحیفه امام، ج 7، ص 236)

66- حکومتی که مردم دوست او هستند؛ این وقتی در بین مردم می‌رود، مردم همه دورش را می‌گیرند و دستش را می‌بوسند، صورتش را می‌بوسند. این دیگر ترسی ندارد از مردم. (صحیفه امام، ج 7، ص 236)

67- پاسداری از جمهوری اسلامی و مکتب اسلام این است که ما اعمالمان همان طوری که اسلام مقرر فرموده است باشد. (صحیفه امام، ج 8، ص 379)

68- در رژیم اسلامی، دولت و ملت از هم جدا نیستند، با هم‌اند، دوست و برادرند. برادر باشید با مردم. (صحیفه امام، ج 9، ص 221)

69- من از همه اقشار ملت تشکر می‌کنم. من خدمتگزار همه ملت هستم. (صحیفه امام، ج 7، ص 129)

70- خداوند بر ما منت گذاشت که این ملت یکدل و یک جهت- در جهت توحید- با تحولات روحی رو به اسلام آوردند و این نهضت مقدس را بارور کردند. (صحیفه امام، ج 7، ص 129)

71- من دعاگوی همه شما هستم و خدمتگزار همه ملت. و من امیدوارم که بتوانم این خدمتم را تمام کنم و فرصت پیدا بکنم که این خدمت را تمام بکنم. (صحیفه امام، ج 7، ص 12)

72- من خدمتگزار ملت ایران هستم. من خدمتگزار جوانان ایران هستم. من خدمتگزار بانوان ایران هستم. (صحیفه امام، ج 6، ص 364)

73- دولت خدمتگزار مردم باید باشد. مثل سابق نباشد که فرمانفرما بود، حالا باید فرمانبردار مردم باشد. (صحیفه امام، ج 6، ص 397)

74- همه در خدمت ملت هستند؛ دولت در خدمت ملت است؛ ما همه در خدمت ملت هستیم. (صحیفه امام، ج 6، ص 419)

75- حکومتها باید خدمتگزار ملتها باشند؛ چنانچه در اسلام این سیره بود که حکومت در خدمت مردم بود و ارتش در خدمت مردم بود. (صحیفه امام، ج 7، ص 117)

76- شما خودتان را حاکم مردم ندانید، شما خودتان را خدمتگزار مردم بدانید. این پیش خدا ثوابش بیشتر از این است که خودتان را [رئیس] حکومت بدانید. حکومت هم همان خدمتگزار[ی] است. ارتش هم باید خدمتگزار مردم باشد. (صحیفه امام، ج 13، ص 203)

77- فرماندارها، استانداردها، وزارتخانه ها، همه اینها یک وجهه‌ای می‌خواهند، وجهه‌ای که ما می‌خواهیم خدمت به ملت، خدمت به اسلام است. خدمت به دولت، خدمت به اسلام است. (صحیفه امام، ج 17، ص 164)

78- خدمت به این کشور الآن ارزش دارد و خدمتگزارهایش هم ارزش دارند. همه فکر این باشید که خدمتگزار پیدا کنید. خدمتگزار به کشور و اسلام پیدا کنید، نه خدمتگزار به خودتان. (صحیفه امام، ج 19، ص 368)

79- دولتها اگر چنانچه با مردم تفاهم کنند و خدمتگزار مردم باشند، مردم پشتیان آنها هستند و شکست برای آنها دیگر نیست. (صحیفه امام، ج 9، ص 42)

80- با پشتیبانی مردم خصوصاً طبقات محروم بود که پیروزی حاصل شد و دست ستمشاهی از کشور و ذخائر آن کوتاه گردید. و اگر روزی از پشتیبانی آنان محروم شوید، شماها کنار گذاشته می‌شوید و همچون رژیم شاهنشاهی ستمکار به جای شما ستم پیشگان پستها را اشغال می‌نمایند. (صحیفه امام، ج 21، ص 426)

81- باید کوشش در جلب نظر ملت بنمایید و از رفتار غیر اسلامی- انسانی احتراز نمایید. (صحیفه امام، ج 21، ص 426)

82- در هر صورت ما باید دنبال این معنا باشیم که مردم را نگه داریم، و همین طوری که آقایان می‌گویند؛ بدون پشتیبانی مردم نمی شود کار کرد. (صحیفه امام، ج 19، ص 37)

83- دولت شما دولت محرومین است، یعنی، باید برای محرومین کار بکنید. (صحیفه امام، ج 19، ص 34)

84- با این که دولت با تمام قوا مشغول است برای این که مسائل را، مشکلات را حل بکند، لکن مشکلات زیاد است و مشکلات زیاد را نمی شود حل کرد، الّا با دست همه ملت. (صحیفه امام، ج 9، ص 194)

85- دولت محتاج است که همه مردم کمکش بکنند؛ زیرِ بالَش را بگیرند و این ان‌شاء‌الله با کمک همه اقشار ان‌شاء‌الله درست خواهد شد. (صحیفه امام، ج 9، ص 194)

86- شما که برای رضای خدا خدمت می‌کنید سعی کنید در مقابل تمامی مشکلات بایستید و مبارزه کنید. (صحیفه امام، ج 18، ص 49)

87- آقایان می‌دانند که اگر در یک اداره بعض اشخاص تخلفاتی داشته باشند و به طور عمومی به کارمندان و ادارات دولتی نسبت ناروایی دهند، ارتکاب معصیت کبیره شده و در پیشگاه خداوند جواب لازم دارد. (صحیفه امام، ج 19، ص 421)

88- اگر بعض آقایان تحت تأثیر تبلیغات فاسد قرار گرفته‌اند و بدون تحقیق مطالبی آنچنان تند و بی حساب بگویند، با دست خود تیشه به ریشه انقلاب و بالأخره اسلام می‌زنند. (صحیفه امام، ج 19، ص 421)

89- اگر روح یأس پیدا بشود در یک جامعه‌ای، آن جامعه سس می‌شود و اگر سست شد، نمی تواند به پیروزی برسد. (صحیفه امام، ج 10، ص 452)

90- نه ساده‌اندیشی کنند که منحرفین و مفسدین رها شده و به فساد خود ادامه دهند و نه کسانی که چنین نیستند حتی یک روز در بند باشند. (صحیفه امام، ج 19، ص 156)

91- حالا وقت پر کاری است؛ نه وقت کم کاری. (صحیفه امام، ج 7، ص 375)

92- برای این که هر جا که خدمتش به ملت زیادتر باشد، اینها می‌خواهند آن جا را فلج کنند که استقرار پیدا نشود در این کشور، و نتواند حکومت مستقر پا برجا تعیین کند. (صحیفه امام، ج 12، ص 1)

93- امروز ضد انقلاب کسی است که آن کاری که مشغول هست، در آن کار سستی کند، در آن کار بیکاری کند یا وادار کند اشخاصی را که آنها کم کاری کنند، از زیر بار شانه خالی کنند که این ضربه‌ای است به کشور خودشان. (صحیفه امام، ج12، ص 1)

94- هر کس در هر کاری که مشغول است، آن کار را خوب انجام بدهد کم کاری و بیکاری، سرمایه همه وابستگی‌های اقتصادی است. (صحیفه امام، ج 12، ص 10)

95- کم کاری، بیکاری، وادار کردن به بیکاری، از امور [ی] است که برای کشور ما درست مثل سم قاتل است. کشور را به تباهی می کشد. (صحیفه امام، ج 12، ص 10)

96- امام شما مصالح اسلام را روی هم رفته ملاحظه می‌کرد، مصالح شخصی را ملاحظه نمی کرد؛ آن روزی که مصالح عمومی اقتضا می‌کرد تبعیت می‌کرد. آن روزی که مصالح اسلام به این بود که خوارج را درو کند با شمشیر، می‌کرد. (صحیفه امام، ج 19، ص 68)

97- چرا هر روز برای بوقهای خارجی یک چیزی درست می‌کنید و خوراکی درست می‌کنید که آنها تبلیغ بر ضد شما بکنند؟ (صحیفه امام، ج 19، صص 68 - 69)

98- امروز که اسلام و جمهوری اسلامی در دست شما و ما و همه ملت ایران امانت است، اگر چنانچه خلاف بکنیم، خلاف مصالح جمهوری اسلامی بکنیم، خلاف مصالح اسلام بکنیم، به این امانت خیانت کردیم، و در پیشگاه مقدس حق تعالی مجرم و خائن هستیم. (صحیفه امام، ج 19، ص 66)

99- آنهایی که در داخل با اسمهای مختلف ضربه می‌خواهند بزنند به اسلام و با اسم امور مختلفه‌ای به حکومت اسلامی می‌خواهند ضربه بزنند، اینها هم خیانت کردند. (صحیفه امام، ج 19، ص 66)

100- باید ببینیم که امروز ضربه زدن به مجلس شورای اسلامی، ضربه زدن به شورای نگهبان، ضربه زدن به رئیس جمهور، ضربه زدن به دولت اسلامی، این می‌سازد با شیعه بودن با علی بن ابی‌طالب؟ (صحیفه امام، ج 19، صص 66 - 67)

منبع: سیره سیاسی حضرت امام خمینی (ره)، ج 5، اصل مردمداری و رعایت مصالح و منافع مردم، تهران: مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت، چاپ اول (1390).

 

مقالات مرتبط :

جملات قصار امام خمینی (ره) درباره مردم (1)

جملات قصار امام خمینی (ره) درباره مردم (3)