مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/سبک زندگی الگوها/معصومین علیهم‌السلام/ حضرت زهرا (س) در کلام امام خمینی (ره)
حضرت زهرا (س) در کلام امام خمینی (ره)
حضرت زهرا (س) در کلام امام خمینی (ره)

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر
تعداد بازدید کننده : 662

 

ولادت خجسته

* اگر روزی بايد روز زن باشد، چه روزی والاتر و افتخار آميز تر از روز ولادت با سعادت فاطمه‌ی زهرا (سلام اللّه عليها) است. زنی که افتخار خاندان وحی[است] و چون خورشيدی بر تارک اسلام عزيز می درخشد. (صحيفه امام؛ ج12، ص274)

 

* اين ولادت با سعادت در زمان و محيطی واقع شد که زن به عنوان يک انسان مطرح نبود و وجود او موجب سر افکندگي خاندانش در نزد اقوام مختلف جاهليت به شمار می‌رفت.در چنين محيط فاسد و وحشتزايی، پيامبر بزرگ اسلام دست زن را گرفت و از منجلاب عادات جاهليت نجات بخشيد. و تاريخ اسلام گواه احترامات بی حد رسول خدا (صلّی اللّه عليه و آله) به اين مولود شريف است، تا نشان دهد که زن، بزرگی ويژه‌ای در جامعه دارد که اگر برتر نباشد، کمتر نيست. (صحيفه امام؛ ج14، ص316)
 

 

مقام و منزلت حضرت فاطمه (سلام الله علیها)

* و از جمله‌ی تعقيبات شريفه، تسبيحات صدّيقه‌ی طاهره (سلام اللّه عليها) است که رسول خدا (صلّی اللّه عليه و آله) آن را به فاطمه (عليها السلام) عطا می‌فرمود. (آداب الصلوة؛ ص377)

* جبرئيل پس از فوت پيغمبر (صلّی اللّه عليه و آله) می‌آمد و اخبار از غيب برای فاطمه می‌آورد و اميرالمؤمنين آنها را می‌نوشت و آن مصحف فاطمه است. (کشف السرار؛ ص125)

* يک زن ملکوتی، يک انسان به تمام معنا انسان، تمام نسخه‌ی انسانيت، تمام حقيقت زن، تمام حقيقت انسان. او زن معمولی نيست؛ او [حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها] موجودی ملکوتی است که در عالم به صورت انسان ظاهر شده است؛ بلکه موجود الهی جبروتی در صورت يک زن ظاهر شده است...تمام هويت‌های کمالی که در انسان متصور است و در زن تصور دارد، تمام در اين زن است...زنی که تمام خاصه‌های انبيا در اوست. زني که اگر مرد بود، نبی بود؛ زنی که اگر مرد بود به جای رسول اللّه بود. زني که در حجره‌ای کوچک و محقّر، انسانهايی تربيت کرد که نورشان از بسيط خاک تا آن سوی افلاک و از عالم ملک تا آن سوی ملکوت اعلی می‌درخشد. (صحيفه امام؛ ج16، ص192)